Najnowsza książka profesora Michaela Walzera, jednego z najwybitniejszych amerykańskich filozofów polityki, jest wykładem na temat problemów, jakie stoją przed współczesną lewicą w niezwykle skomplikowanym współczesnym świecie.
Autor szeroko formułuje pojęcie lewicy - zalicza do niej przede wszystkim najbliższych mu ,,socjalistów, socjaldemokratów i lewicowych liberałów", z którymi się identyfikuje, ale także tych ludzi lewicy, z którymi się nie zgadza. W czasach pojęciowego zamętu, kiedy potoczną mądrością stało się stwierdzenie, że nie sposób określić, co jest lewicą, a co prawicą, porządkuje w jasny i przystępny sposób pewne podstawowe kryteria oraz porusza aktualne zagadnienia.
Główne pytania, które zadaje, wychodząc z założenia, że pozostaną dla ludzi lewicy niezmiennie aktualne bez względu na rozwój sytuacji na świecie, brzmią następująco: kim są nasi sojusznicy w innych krajach, kim są ludzie, o których powinniśmy się zatroszczyć, i jak możemy im pomóc? Jak powinniśmy się odnosić do nierówności i niesprawiedliwości występujących w skali świata? Kiedy należy się przeciwstawić użyciu siły w stosunkach międzynarodowych, a kiedy trzeba je poprzeć? Jak lewica, w swej przeważającej większości świecka, powinna się odnieść do zjawiska odrodzenia religijnego?
Książka Walzera od pierwszych stron ujmuje prostotą języka i przejrzystością stylu, a autor stara się unikać naukowego żargonu i ideologicznej nowomowy.
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN:
Liczba stron: 304
Tytuł oryginału: A Foreign Policy for the Left
Książka dotyczy nie tylko filozofii polityki czy też politycznej sfery życia społecznego (równości, bezpieczeństwa socjalnego, państwa dobrobytu itp.)...
Tolerowanie i bycie tolerowanym przypomina trochę Arystotelesowskie rządzenie i bycie rządzonym: jest ono rezultatem zbiorowych działań obywateli demokratycznego...
Chcę przeczytać,