Czym jest szczęście?
To pytanie zadają sobie od wieków wielcy myśliciele — zarówno Zachodu, jak i Wschodu. Szukają powodów, dla których jedni ludzie cieszą się swoim życiem, inni zaś pogrążeni są w wieloletniej depresji i marazmie. Ci drudzy osiągną o wiele mniej niż ci pierwsi. O wiele mniej także dadzą z siebie innym. Przypuszczalnie będą krócej żyć. Swój pesymizm i poczucie braku sensu przekażą następnym pokoleniom. Wszystko to ze stratą — dla siebie, dla innych, dla świata.
Szczęście zostało zauważone i docenione przez naukowców. Doszli oni do wniosku, że można je zmierzyć, zważyć i wyciągnąć z niego średnią szczęśliwość ludzkości w ogóle, by następnie wykorzystać tę wiedzę do różnych celów. Także do celów handlowych, ponieważ według obiegowej opinii szczęście (na które składa się m.in. zdrowie, bogactwo, pozycja społeczna, dostęp do kultury) to coś, dzięki czemu można ożywić pogrążoną w kryzysie światową ekonomię. Człowiek zadowolony z życia więcej kupuje. Dlatego dążmy do ogólnej szczęśliwości!
Tymczasem szczęście jest czymś zupełnie innym. To radość płynąca z wnętrza odczuwającej ją istoty, niezależna od warunków zewnętrznych, niepoddająca się naukowemu „szkiełku i oku”. Niemierzalna. Tak twierdzą mędrcy Wschodu i Zachodu, których wypowiedzi zebrał i opracował Ashok Chopra. Ta kolekcja pięknych tekstów, pochodzących od wyjątkowych myślicieli, stanowi wspaniałą strawę duchową. Jest to również wyraźny kierunkowskaz, pokazujący drogę ku egzystencji pełnej poczucia spełnienia oraz świadomej obecności.
Kiedy przyjrzymy się toczącym się na Zachodzie debatom na temat znaczenia szczęścia, można z nich wyciągnąć jeden wniosek: sam chleb nie zapewni nam pomyślności. Aby osiągnąć ten stan, powinniśmy sięgać do innych źródeł — sztuki, literatury, poezji, muzyki, filmów oraz świętych ksiąg (zarówno tych charakterystycznych dla świata Zachodu, jak i Wschodu). To właśnie takie poszukiwania mogą nam pozwolić wypracować definicję kluczowych elementów tworzących szczęście.
Ashok Chopra
Dar pomyślności skrywa się w Twoim sercu, a nie w świecie. To oznacza, że szczęście nigdy nie zostanie Ci dostarczone w przesyłce pocztowej, chociaż równocześnie poczta nie zdoła go też nigdy zgubić. Tak naprawdę Twoja pomyślność została Ci już doręczona i czeka na otwarcie w Twojej wewnętrznej skrzynce pocztowej — w Twoim sercu.
Robert Holden
Całymi latami marzymy o przedmiotach materialnych, które w namacalny sposób powinny wzbogacić nasze życie, ale tak naprawdę w momencie, w którym nabywamy te dobra i moglibyśmy zacząć rozkoszować się korzyściami ubocznymi wynikającymi ze stylu życia, na który solidnie zapracowaliśmy, jesteśmy zbyt zblazowani, zbyt zmęczeni lub też (i to jest najgorsza ewentualność) zbyt chorzy, aby docenić swój korzystny los! To w tym momencie zostajemy sprowadzeni na ziemię.
Shobhaa Dé
Ashok Chopra - piastował wiele spośród najbardziej lukratywnych stanowisk w hinduskim świecie wydawniczym — był redaktorem naczelnym Vikas Publishing House, wicedyrektorem Macmillan India, dyrektorem wydawniczym UBS Publishers, dyrektorem naczelnym oraz wydawcą India Today Book Club oraz „Books Today”, a także dyrektorem naczelnym i wydawcą HarperCollins India. Aktualnie jest dyrektorem naczelnym Hay House Publishers India i mieszka w Gurgaon w pobliżu New Delhi.
Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2014-11-26
Kategoria: Poradniki
ISBN:
Liczba stron: 288