Lata z Laurą Diaz

Ocena: 5.25 (4 głosów)
Wychowywana na żonę i matkę, dwudziestodwuletnia Laura Diaz odkrywa, że dla kobiety oznacza to poświecenie swego życia i ambicji innym. Próbuje ocalić własną tożsamość, szukając swego prawdziwego przeznaczenia. Opuszcza męża, oddaje się namiętnej miłości do wielkiego człowieka, uczestniczy w burzliwej historii swego kraju, a zanim los pochłonie jej najbliższych, zdobywa sławę artystki politycznie zaangażowanej. Życie nie oszczędziło Laurze bolesnych strat - kolejne rewolucje zabierały jej wszystkich ukochanych mężczyzn: młodzieńczą miłość - Santiago, syna, wnuka. A jednak u swego kresu czuła się kobietą spełnioną i szczęśliwą. Carlos Fuentes (ur. 1928) - wybitny pisarz meksykański. W swoim bogatym dorobku ma zarówno opowiadania, eseje, dramaty, scenariusze filmowe, jak i powieści, m.in.: Kraina najczystszego powietrza, Śmierć Artemia Cruz, Instynkt pięknej Inez, Fotel Orła, Spokojne sumienia, Zmiana skóry, Terra nostra, Stary gringo, Lata z Laurą Diaz, Wszystkie szczęśliwe rodziny, Wola i fortuna, Adam w Edenie. Za swoją twórczość otrzymał wiele światowych odznaczeń, nagród i wyróżnień. Zmarł 15 maja 2012r.

Informacje dodatkowe o Lata z Laurą Diaz:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-01-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788377991794
Liczba stron: 528

więcej

Kup książkę Lata z Laurą Diaz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Lata z Laurą Diaz - opinie o książce

Napisana w 1989 roku przez pisarza meksykańskiego Carlosa Fuentesa książka "Lata z Laurą Diaz" to , jak powtórzę za notką wydawniczą i o czym się osobiście przekonałam, " swoisty dokument XX wieku", którego "głównym wątkiem fabularnym są losy fascynującej kobiety , Laury Diaz, ukazane na tle wydarzeń , jakie w tym stuleciu wstrząsnęły Meksykiem i niemal całym światem". To - "Przypominająca malowniczy fresk najnowsza historia Meksyku , przedstawiona nadzwyczaj wnikliwie i oryginalnie przez autora , który był jej świadkiem." - jak napisał "Libray Journal".

Bohaterce tej książki Fuentesa przyszło żyć w bardzo ciekawych i przełomowych dla Meksyku, a tragicznych dla Europy czasach.
Pisarz w niezwykle dogłębny sposób, świadczący o doskonałej wiedzy historycznej, ukazał w swej książce mechanizm powstawania nacjonalizmów i dyktatur w XX wieku / Meksyk, Hiszpania ,Niemcy, Rosja/ a także różnice w celach jakim miały służyć oraz niewyobrażalne okrucieństwo każdej z nich .


W książce mamy skrupulatny zapis ekscytujących , ale i dramatycznych - biorąc pod uwagę bolesne straty, jakich doświadczała od najwcześniejszych lat swojego życia - losów Laury na tle przemian społeczno - ekonomicznych zachodzących w Meksyku po rewolucji zwanej meksykańską a także zmian jakie zachodziły w tym czasie w samym mieście Meksyk, które przechodziło metamorfozy wraz z każdym zakrętem dziejowym stając się Mekką dla uciekinierów politycznych z Hiszpanii w trakcie i po wojnie domowej oraz ze Stanów Zjednoczonych w związku z prowadzona tam kampanią oskarżeń o działalność komunistyczną znanych osób w kręgach władzy i w show-businessie.
Sama zaś Laura Diaz to postać interesująco i barwnie zarysowana. Panienka z dobrego domu, później żona i matka a po odejściu od męża, który nie spełnił jej oczekiwań związanych z pracą, kochanka i bywalczyni salonów intelektualnych stolicy; w tym czasie poznaje Fridę Kahlo i muralistę Diego Riverę, który ją zatrudnia do pomocy Kahlo. Gdy oni jej już nie potrzebują czuje się nikomu niepotrzebna, boi się samotności i postanawia wrócić do męża by odbudować ich małżeństwo i wspólnie wychowywać synów. W tym czasie przeżywa największą miłość swojego życia do Hiszpana Jorge Maura. Życie nadal nie szczędzi jej bolesnych strat ; umiera matka , ukochany syn Santiago i mąż .
Po trzęsieniu ziemi w 1957 roku, które niszczy jej mieszkanie Laura przenosi się do innego mieszkania, które wynajmuje i a by go utrzymać zaczyna zarabiać jako fotograf. Ta praca przynosi jej sławę i dostatek. Czuje się kobietą spełnioną i szczęśliwą. I znów dosięga jej cios . W 1968 roku podczas zamieszek studenckich ginie jej jedyny wnuk. Sama Laura Diaz dożywa 72 lat.


Carlos Fuentes dzięki tej znakomitej, wielowątkowej książce przypomniał mi to wszystko co kiedyś znałam z lekcji historii, i nie tylko, na temat dramatycznych losów Meksyku oraz Europy XX wieku. W niezwykle sugestywny sposób a nadto pięknym , przepełnionym liryką językiem splótł ze sobą dzieje bohaterki książki i tragiczne losy osób , które przewijają się przez powieść ukazując dramat ofiar wojny domowej w Hiszpanii i makkartyzmu w Stanach Zjednoczonych.


Książkę się dobrze czyta, może tylko trochę nużą ideologiczne wywody bohaterów, których jest sporo na jej kartach ale cała reszta zapada głęboko w pamięć.

Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-01-15,

Bohaterce książki "Lata z Laurą Diaz " przyszło żyć w  bardzo ciekawych i  przełomowych dla Meksyku,  a tragicznych dla  Europy czasach. 

Carlos Fuentes w niezwykle dogłębny sposób , świadczący o doskonałej wiedzy historycznej , ukazał  w swej książce mechanizm powstawania nacjonalizmów i dyktatur  w XX  wieku / Meksyk, Hiszpania ,Niemcy, Rosja/  a także różnice w celach jakim miały służyć oraz niewyobrażalne okrucieństwo każdej z nich .

W książce mamy skrupulatny  zapis losów Laury na tle przemian społeczno - ekonomicznych jakie zachodziły w Meksyku po rewolucji , zwanej meksykańską a także zmian jakie zachodziły w tym czasie w samym mieście Meksyk, które  przechodziło  metamorfozy wraz z każdym  zakrętem dziejowym stając się Mekką dla uciekinierów politycznych z Hiszpanii w trakcie i po wojnie domowej oraz ze Stanów Zjednoczonych w związku z  prowadzona tam kampanią  oskarżeń o działalność komunistyczną znanych osób w kręgach władzy i w show-businessie.

Laurę Diaz  poznajemy w 1905 roku jako dziecko .Urodzona z matki pochodzenia niemieckiego i ojca pochodzenia hiszpańskiego jest inteligentną, pełną temperamentu dziewczynką żywo interesująca się otoczeniem.Mieszka razem z matką Letycją Kelsen  i całą rodzina Kelsenów  w domu rodzinnym na plantacji kawy dziadka , który z czasem opuszczają,  gdy ojciec , Farnando Diaz , zabiera je wreszcie do siebie , do Veracruz , gdzie jest dyrektorem banku. Tu poznaje swojego przyrodniego, starszego  brata , Santiago , którego z czasem  podziwia  , i kocha całym swym dziewczęcym sercem.

Jest rok 1910 , w wyniku wzrostu  napięć społecznych  wybucha burżuazyjno - demokratyczna  rewolucja, jedną z jej ofiar staje się jej ukochany  brat Santiago,  rozstrzelany po wyroku wydanym w trybie doraźnym za konspirowanie przeciwko rządowi . To pierwsza tak bolesna strata dla Laury.

W 1915 roku pierwszy bal , odbywający  się mimo szalejącej wokół Xalapy , do której ojciec został przeniesiony,  rewolucji. Na nim Laura poznaje swego późniejszego kochanka Orlando Ximeneza .

Następne ciosy to śmierć ukochanego dziadka Kelsena i postępujący paraliż ojca, który sprawia, że ten traci pracę co pogarsza  ich sytuację materialną.

W 1920 roku Laura poznaje swojego przyszłego męża , 16 lat starszego od siebie Juana Francisco Lopez Greena i  w 1922 roku zamienia Xalapę na miasto Meksyk, gdzie jej mąż  jest działaczem robotniczym. W pierwszych latach ich małżeństwa przychodzą na świat synowie Santiago i Danton. Fascynacja mężem z pierwszych lat małżeństwa , jego działalnością  z czasem zanika, a gdy mąż nie stwarza możliwości by podjęła razem z nim pracę , której pragnie,  czuje się zawiedziona .Szale goryczy przeważa zadenuncjowanie prze Juana Francisco zakonnicy, której dała schronienie , gdy ta szukała pomocy.

W 1930 roku Laura Diaz opuszcza męża, dzieci pozostawia pod opieką matki w Xalapie a sama wprowadzona na salony intelektualne miasta Meksyk przez szkolną koleżankę zaczyna inne życie.Przez dwa lata żyje z Orlando Ximenezem, którego znów spotyka a po rozstaniu z nim szuka pracy u słynnego muralisty Diego Rivery , który zatrudnia ją do pomocy Fridzie Kahlo.Gdy oni jej już nie potrzebują czuje się nikomu niepotrzebna, boi się samotności i postanawia wrócić do męża by odbudować ich małżeństwo i wspólnie wychowywać synów. W tym czasie przeżywa największą miłość swojego życia do Hiszpana Jorge Maura.

Życie nie szczędzi jej bolesnych strat ; umiera matka , ukochany syn  Santiago i  mąż .

Po trzęsieniu ziemi w 1957 roku , które  niszczy jej mieszkanie Laura przenosi się  do innego mieszkania, które wynajmuje ,a by go utrzymać zaczyna zarabiać jako fotograf. Ta praca przynosi jej sławę i dostatek. Czuje się kobietą spełnioną i szczęśliwą .I znów dosięga jej cios . W 1968 roku podczas zamieszek studenckich ginie jej jedyny wnuk - Santiago trzeci pozostawiając żonę i synka.

Sama Laura Diaz dożywa 72 lat.

Carlos Fuentes dzięki tej znakomitej, wielowątkowej  książce przypomniał mi to wszystko co kiedyś znałam z lekcji historii , i nie tylko,  na temat dramatycznych losów Meksyku oraz Europy XX wieku. W niezwykle sugestywny sposób a nadto pięknym , przepełnionym liryką   językiem splótł ze sobą dzieje bohaterki książki i tragiczne losy osób , które przewijają się przez powieść ukazując dramat ofiar wojny domowej w Hiszpanii i makkartyzmu w Stanach Zjednoczonych.

Książkę się dobrze czyta, może tylko trochę nużą ideologiczne wywody bohaterów, których jest sporo na jej kartach  ale cała reszta zapada głęboko w pamięć.

Link do opinii
Akurat mnie zbytnio nie poruszyła... Nastrój też był jak dla mnie drętwy...
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Genialna powieść o niezwykłej kobiecie i jej burzliwym życiu. W tej książce panuje wyjątkowy nastrój, co sprawia, że czyta się z ogromną przyjemnością. Piękna proza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2018-05-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - OlaU
OlaU
Przeczytane:2013-06-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, ulubione,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2006-02-01, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Contra Bush
Fuentes Carlos0
Okładka ksiązki - Contra Bush

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych opiera się wyłącznie na ich własnych interesach. Prawo międzynarodowe stało się wobec tego czystą utopią. Czy...

Contra Bush
Fuentes Carlos0
Okładka ksiązki - Contra Bush

Dziennik wybitnego pisarza meksykańskiego, prowadzony w latach 2000-2004. Dynamikę książki wyznaczają dramatyczne wydarzenia - wybory prezydenckie w USA...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy