Kulisy Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie

Ocena: 6 (2 głosów)

Kulisy 'Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie to historia cudzoziemek w klanach 'Ndranghety, najpotężniejszej mafii na świecie.

Oto, jak wygląda życie towarzyszek bossów i picciotti, kobiet, które dorastały i wychowały się w świecie, w którym "'Ndrangheta nigdy nie zapuściła korzeni", a którym potem przyszło pełnić funkcję szefów i lojalnych ,,zastępczyni" w klanie, stosując w Kalabrii wymuszenia, zastraszania i trzymając w ryzach handel kokainą.

W niniejszej książce przeplatają się historie kobiet, które odegrały niezwykle ważną rolę w przestępczych klanach. Mowa tu między innymi o Edycie Kopaczyńskiej, małżonce wielkiego bossa Michela Bruni, jedynej Polce, która została skazana przez włoski sąd prawomocnym wyrokiem za przynależność do organizacji mafijnej. A także o Słowaczce Lucii Bariovej, konkubinie Vincenza Forastefano, ojca chrzestnego z Cassano. Pojawia się także historia Ukrainki, Oksany Verman, kochanki Salvatore Pititto, handlarza narkotykowego dbającego o interesy z narkotykowym rynkiem kolumbijskim.

W książce znajdują się również informacje poświęcone obecności mafii kalabryjskiej w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii, mamy tu też doskonały pogląd na to, jak bossowie i picciotti przy współpracy z historycznymi rodzinami Cosa Nostry, Bonnano i Gambino opanowują i poszerzają rynek narkotykowy. Na koniec, aby zrozumieć moc 'Ndranghety na światowej szachownicy handlu narkotykami, zawarte zostały informacje na temat największych, znanych brokerów narkotykowych takich jak: Nicola Assisi, Pasquale Marando, Roberto Pannunzi, Domenico Trimboli i Salvatore Mancuso.

Informacje dodatkowe o Kulisy Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2018-09-18
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788376747392
Liczba stron: 296
Tytuł oryginału: Le ndranghetiste dell'Est. Profili internazionali della mafia calabrese

więcej

Kup książkę Kulisy Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kulisy Ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-03-10,

Zdecydowanie nie mogę zaprzeczyć temu, że Arcangelo Badolati posiada ogromną wiedzę na temat włoskiej przestępczości, ale niestety muszę przyznać, że ciężko czytało mi się jego dzieło. Być może spróbuję do niego podejść raz jeszcze, wiedząc mniej więcej, z czym mam do czynienia. Tutaj naprawdę pojawia się sporo informacji, a co ciekawe, wśród nazwisk kobiet, które miały do czynienia z ‘ndranghetą, pojawiają się nawet Polki. Mimo wszystko myślę, że każdy, kto lubi literaturę faktu, a zwłaszcza tematykę mafijną, powinien się z tą książką zapoznać.

Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com

Link do opinii
Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam,

Już na wstępie zaznaczę, że „Kulisy 'NDRGANHETY” to nie jest powieść sensacyjna, a dokument. Reportaż z wywiadu z Angelo Badolati, który tę organizację zna od podszewki. Jednak, mimo że to nie powieść, czyta się ją jak dobrze skonstruowaną sensację. Problemem mogą być obcobrzmiące nazwy i slang, dlatego, choć książkę czyta się dobrze, niekiedy musiałam przystanąć i przeczytać odnośniki.

'NDRGANHETY poznajemy chronologicznie od samego początku istnienia od momentu, kiedy zaczynała budować swoją potęgę. Współcześnie to organizacja, która ma bardzo szerokie wpływy i zakres działania. Mafia XXI wieku to nie tylko handel narkotykami czy bronią, ale już znacznie więcej. To ubrani w garnitury, dobrze wykształceni prawnicy, politycy, bankierzy. Ludzie, którzy w swoich rękach skupiają najważniejsze dziedziny gospodarki, mają wpływ na tworzenie prawa czy wyniki wyborów.


Na przestrzeni wieków zmieniała się struktura i zainteresowania mafijnych bossów. Jednak przez wszystkie lata jedno zostało niezmienne — lojalność. Wejście do rodziny oznaczało podporządkowanie się prawom w niej panującym, zaakceptowanie kodeksu i całkowite oddanie — na śmierć i życie.


To, co mnie w tej książce najbardziej zainteresowało to rola kobiet. W rodzinie Corleone (Ojciec Chrzestny), która chyba jest najbardziej znaną mafijną rodziną, kobiety pełniły funkcję żon swoich mężów. Miały się opiekować domem i dziećmi, a w rodzinnych interesach nie miały wpływu, ani żadnego prawa głosu. W strukturze 'NDRGANHETY jest inaczej. W książce przedstawiono kilka kobiet, min. Polkę, która po śmierci swojego narzeczonego, przez jakiś czas dzierżyła stery przywódcy klanu. Nie mniej sprytna, nie mniej brutalna od mężczyzn.
Wiele z tych kobiet biorąc za mężów członków 'NDRGANHETY zdawała sobie sprawę z kim ma do czynienia. Jednak bogactwo i luksus są kuszące, niekiedy na tyle, że gotowe są kryć pieniędzmi siniaki i gwałty.


W przedmowie Witold Gadowski zaznaczył, że obraz mafii w tej książce jest inny niż ten romantyczny z Ojca Chrzestnego. Z początku się z nim zgodziłam, jednak w pewnym momencie uznałam, że mimo wszystko rodzina Corleone z 'NDRGANHETY są do siebie podobne. Łączy je rozległość interesów, wpływy w instytucjach państwowych, kościelnych, w sądach, to co dzieli to na pewno „rozmach". 'NDRGANHETA to potężne imperium.

Jeżeli lubicie książki dokumentalne, traktujące o mocnych tematach, a do tego dobrze napisane, to „Kulisy 'NDRGANHETY” z pewnością Was nie zawiodą. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2018-09-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Kulisy ‘ndranghety. Profil najgroźniejszej mafii na świecie” – ten tytuł od razu przyciągnął moją uwagę i momentalnie nasunęło mi się pytanie, dlaczego zasłużyła na miano najgroźniejszej? Książka, która jest typową literaturą faktu, z pewnością odpowiada na to pytanie. Opisuje dzieje mafii kalabryjskiej na przestrzeni wieków, jednak najbardziej uderzające są historie współczesne, które w tej chwili dzieją się niedaleko nas. 

 

Nie powiem żeby książkę czytało się łatwo - skondensowanie faktów, nazwisk, dat i nazw miejscowości jest powalająca. Do tego dochodzi slang mafijny. Nie da się jej przeczytać w biegu. Żeby odpowiednio odebrać treść, warto zarezerwować sobie dla niej więcej czasu. 

Opowieści są tak zatrważające, że ciężko zaakceptować ich umiejscowienie w klimatycznej Kalabrii, w której tak cudownie się wypoczywa. Syndykat w ramach prawa do zemsty, faidy, lub walcząc o wpływy posuwa się do mordowania nie tylko mężczyzn, ale również niewinnych kobiet i dzieci.

 

Dużo miejsca poświęcono cudzoziemcom związanym z mafią, między innymi dwóm Polkom, z których jedna, jako jedyna kobieta została skazana za działalność mafijną. Kilka historii opowiada o innych kobietach mafii, niektórych szczycących się swoją rolą i wagą w hierarchii syndykatu, biorących aktywny udział w handlu narkotykami, czy planowaniu zbrodni, i tych, które dały się wkręcić w mafijną machinę bez własnej woli.

 

Pokazane są powiązania mafii kalabryjskiej z organizacjami przestępczymi działającymi na innych obszarach m.in. w Ameryce, Australii czy Kanadzie. Macki sięgają tak głęboko, że mają realny wpływ na wyniki wyborów, tworzenie nowych przepisów prawa, czy rozwój gospodarczy.

 

Obraz mafii ukazany w książce jest tak inny od romantycznego wizerunku, który znamy z „Ojca Chrzestnego”, że trudno pojąć, że może się to dziać naprawdę. Wyraziście oddał to Witold Gadowski, autor przedmowy, pisząc: „ Dla zwykłego turysty Kalabria pozostaje krainą spokoju, słońca, pięknych gór i morza. Nikt nie podejrzewa, że pod tą sielankową powierzchnią pulsuje zbrodnicze życie klanów, które tworzą największą na świecie, bezwzględną organizację przestępczą.”

 

Polecam wszystkim, którzy chcą poznać kulisy działania najniebezpieczniejszej mafii świata, tej prawdziwej, nie przebranej w filmowy kostium. Autor jest niewątpliwie skarbnicą wiedzy w tym temacie.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy