Krótka historia pijaństwa

Lekki styl, barwne anegdoty, zaskakujące fakty i całkiem spore procenty… angielskiego humoru.

Jak pili starożytni? Czy Wikingowie walczyli na trzeźwo? Czy największe polityczne decyzje były podejmowane przez pijanych? Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z tej książki.

Brytyjski autor w zabawny i lekki sposób snuje opowieść o romansie ludzkości z alkoholem od czasów najwcześniejszych aż po współczesność. Ludzkość, przekonuje, nie zaszłaby tak daleko, gdyby nie piła.

Alkohol towarzyszy nam od początku. Był rozweselaczem, oznaką statusu, ważnym elementem wielu religii, pomagał nawiązywać kontakt z przodkami, powodował waśnie i pomagał dojść do porozumienia, był lekarstwem a także substancją zakazaną…

"Ludzkość pije od swych prapoczątków, co autor bez problemu udowadnia. A że pisze o tym lekko i perliście, rzecz czyta się równie ochoczo, jak wychyla kielichy szampana. Bez dwóch zdań to dzieło ożywcze niczym pierwszy wieczorny dżin z tonikiem, mądre jak kieliszek burgunda i klarowne niczym szklaneczka pilznera."

Robert Makłowicz, dziennikarz, pisarz, podróżnik, krytyk kulinarny

"Pierwsza oficjalna biografia alkoholu. Książka dowodzi, że wszyscy pijemy. Pijesz, bo taki twój los. Nie dlatego, że jesteś człowiekiem, bo inne zwierzęta też potrafią narąbać się w pień. Z tą jednak różnicą, że ich z baru nikt na zbity pysk nie wywala. Po tej lekturze jestem przekonany, że świat bez alkoholu wyglądałby zupełnie inaczej. A teraz proszę wybaczyć, idę sobie golnąć."

Robert Motyka, satyryk, kabareciarz, współzałożyciel grupy Paranienormalni

"Książek nie czytam, ale taką to bym może kupił w prezencie szwagrowi. Szwagrowi inteligentowi."

Robert M., bezrobotny mieszkaniec Radomia

Opis pochodzi ze strony Wydawnictwa Dolnośląskiego

Informacje dodatkowe o Krótka historia pijaństwa:

Wydawnictwo: 0
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-245-8309-6
Tytuł oryginału: "A Short History od Drunkenness"
Tłumaczenie: Paweł Korombel

Kup książkę Krótka historia pijaństwa

Krótka historia pijaństwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Książka o tym jak wyglądało picie alkoholu na przestrzeni wieków od czasów prehistorycznych do prohibicji w Stanach Zjednoczonych. Nie wciągnęła mnie zbytnio ta lektura i przeszkadzał mi język w jakim została napisana, co na początku mogło bawić, ale z czasem zaczęło męczyć. Najbardziej podobał mi się rozdział o Rosji. Nie polecam, ale też nie odradzam, bo sporo w niej ciekawych informacji, ale sposób ich przestawienia mi nie przypadł do gustu.

Avatar użytkownika - Olena
Olena