Krótka historia filozofii

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Filozofia zaczyna się wtedy, gdy pytamy o naturę rzeczywistości i o to, jak powinniśmy żyć. To właśnie intrygowało Sokratesa, który na ateńskim rynku stawiał przechodniom niewygodne pytania i wprawiał ich w zakłopotanie, udowadniając, jak niewiele rozumieją z otaczającego ich świata.

W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Dowiemy się o frapujących, często wręcz kuriozalnych historiach z życia największych filozofów, począwszy od tych, którzy działali w antycznej Grecji i debatowali na temat wolności i duszy, aż po Petera Singera rozważającego najbardziej niepokojące problemy etyczne naszych czasów. Prześledzimy historię ludzkich przemyśleń na temat rzeczywistości i kondycji człowieka.

Ta książka sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna, a nawet pełna humoru. Inspiruje do myślenia, dyskusji, argumentowania i stawiania pytań.

Informacje dodatkowe o Krótka historia filozofii:

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2020-07-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788381513845
Liczba stron: 256
Tytuł oryginału: A Little History of Philosophy
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Sergiusz Lipnicki

Tagi: bóg

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Krótka historia filozofii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Krótka historia filozofii - opinie o książce

Filozofia dla początkujących
 
Mowa oczywiście o eseju filozoficznym Krótka historia filozofii, autorstwa Nigela Warburtona. Filozof zaprasza nas w podróż po wszystkich epokach, od starożytności, aż po współczesność. Zatem mamy więc słynną trójkę myślicieli: Sokrates, Platon oraz oczywiście Arystoteles. Następnie w swojej wędrówce zahaczamy o świętych: Augustyna i Tomasza (doktora Kościoła), Kartezjusza, Spinozę, Rousseau, Kanta, Schopenhauera. Mamy niewątpliwą okazję, aby odświeżyć sobie idee takich uczonych jak Karol Darwin czy Zygmunt Freud.

Zgadzam się, że  w tym zacnym towarzystwie zabrakło równie ważnego weterana, jakim był Martin Heiddeger, którego poglądy uważane są za jedne z najważniejszych w XX wiecznej filozofii. Milczeniem pominę Karola Marksa; pojawia się za to moja ulubiona Hannah Arendt (ta sama od banalności zła). Lista wszystkich mędrców jest oczywiście znacznie dłuższa. 

Omawiane zagadnienia są podane w niezbyt wyszukany, raczej w konwencjonalny i schematyczny sposób. A jednocześnie forma pozostaje lekka i przyjemna. Z pewnością kuleje brak bibliografii i odnośników, które mogłyby zachęcić czytelnika głodnego wiedzy do dalszych, intelektualnych poszukiwań i zgłębiania wiedzy. Ten wykaz mógłby być choćby nawet skrótowy. A tego zabrakło, szkoda. Być może jest to celowy zabieg, w końcu, jak sam tytuł wskazuje- mamy do czynienia z Krótką historią filozofii.

Rozumiemy przecież wszyscy nieocenioną funkcję rzeczonej dyscypliny, uczącej logicznego i samodzielnego myślenia oraz racjonalnego rozwiązywania problemów. Zachęca również do wielu owocnych polemik, ale też i sporów.

Jednym z ciekawszych elementów tejże pozycji są prezentowane przez autora nieznane elementy biografii występujących bohaterów, kształtujące w dużej mierze ich twórczość.

Komu mogę polecić tę lekturę? Moim zdaniem książka Krótka historia filozofii odpowiednia będzie dla każdego z nas, komu ta dziedzina jest bliska. Do przeczytania zachęcam również młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filozofią. 

Za egzemplarz do recenzji podziękowania składam Wydawnictwu RM.

 

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy