Kroniki Averoigne

Ocena: 0 (0 głosów)

„Kroniki Averoigne” to jedenaście opowieści, ułożonych przez tłumacza, Radosława Jarosińskiego, chronologicznie od czasów głębokiego średniowiecza do schyłku oświecenia, związanych z fikcyjnym regionem na południu Francji – tytułowym Averoigne. Ta niezwykła kraina okazuje się miejscem fantastycznych starć między starającą się ugruntować swoją pozycję na tych terenach cywilizacją chrześcijańską, a jej dawnymi mieszkańcami, osobami posługującymi się starożytną wiedzą i siłami ukrytymi w samej ludzkiej naturze, znacznie wykraczającymi poza pojęcie ówczesnych doktryn i światopoglądu. Opowieści C. A. Smitha są pewnego rodzaju ukłonem w stronę kultury antycznej, a jednocześnie nawiązaniem do europejskich średniowiecznych legend i baśni o wilkołakach, czarownicach i czarnoksiężnikach. Są również przewrotną alegorią dotyczącą natury zła, która wcale nie daje nam jednoznacznych odpowiedzi, choć te wydają się być podane na tacy. Urok tych historii jest bardzo subtelny, o czym we wstępie piszą Radosław Jarosiński i Krzysztof Biliński.

Informacje dodatkowe o Kroniki Averoigne:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2023-09-22
Kategoria: Horror
ISBN: 9788367482646
Liczba stron: 250
Tytuł oryginału: The Averoigne Chronicles
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Radosław Jarosiński

więcej

Kup książkę Kroniki Averoigne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kroniki Averoigne - opinie o książce

Macie ochotę na średniowieczne opowieści grozy w konwencji baśni? Jeśli tak, to zapraszam Was na wycieczkę po mrocznym Averoigne.

Cóż to za kraina? Czym jest tajemnicze Averoigne, gdzie magia przenika się z historią? To mityczne uniwersum oparte na średniowiecznej kulturze francuskiej. To właśnie tu magia i diabelskie siły ciemności istnieją. W tych alternatywnych wizjach chrześcijańska wiara ściera się z pogańskimi podaniami.

Opowieści są niezwykle wciągające. Bohaterowie mający różne motywy, często wątpliwą moralność natrafiają na coś, w istnienie czego ciężko uwierzyć. Poszczególne jednostki piastujące różne stanowiska, zostają wciągnięte do alternatywnej rzeczywistości, lecz czy ich szary i żałosny żywot zostanie odmieniony?

Kreślone tu scenerie są dziwaczne, fantasmagoryczne, często niszczejące. W różnych odstępach czasowych, odległa przyszłość, czy zapomniane antyczne cywilizacje. Nie brakuje tu pokręconych, hybrydowych stworzeń. Mieszkańcy zmuszeni są zmierzyć się z przedziwnymi siłami.

Te historie cechuje różnorodność gatunkowa. Samotne dusze, cierpiętnicza miłość, los nie rozpieszcza. Okropności otchłani mogą mieć przeróżne oblicza, często makabryczne. Nie brakuje tu także uroczych i romantycznych historyjek. Kochankowie zwodzeni przez nieczyste siły, czy ludzie ogarnięci pożądaniem.

Jak to jest napisane! Ten język! Liryczny, wręcz kwiecisty! Pełno tu pięknych metafor. Porywające!

Demony przeszłości nie śpią. Nie pozwolą zapomnieć o dawnych występkach. W pewne miejsca lepiej nie zaglądać, nawet jeśli wyglądają na nieskalane złem. Siłą niektórych historyjek jest ich nieoczywistość i element tajemnicy, który nas mami i otacza.

Jestem głęboko oczarowana fantazją autora i sposobu w jaki tworzył. To piękny zbiór opowiadań, który zagwarantuje w nocy szereg interesujących i barwnych snów. Gorąco zachęcam Was do sprawdzenia, tym bardziej, że to coś więcej niż groza, to także literatura piękna.

Ta książka jest idealna na jesienną szarugę.

Katooola patronuje tylko sztosom!

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy