Kronika otępienia

Ocena: 6 (1 głosów)

Nie całkiem werystyczny i nie całkiem chronologiczny, z nadzieją jednak, że uczciwy, zapis tego, co ze spraw świata, jaki nam się zdarzył, domaga się opowiedzenia. Próba ocalenia perspektywy indywidualnej pod presją doświadczeń i perspektyw wspólnotowych, a także próba penetracji narastających warstw zobojętnienia. Wyraz poczucia winy kogoś, kto obserwuje, być może bezpowrotną, utratę wrażliwości. Ostatecznie, poszukiwanie w obrazach i rytmie poezji remedium, będącego czymś więcej niż łatwą terapią.

 

Piotr Figas – ur. w 1971 roku, absolwent filologii słowiańskiej i filologii polskiej Uniwersytetu Szczecińskiego. Pracuje jako polonista w Zespole Szkół Nr 2 im. Noblistów Polskich w Choszcznie. Instruktor przygotowujący młodzież do konkursów i wystąpień publicznych. Czynny uczestnik warsztatów teatralnych w Zamku Książąt Pomorskich w

Szczecinie od roku 2006, następnie aktor Pracowni Teatralnej „Stół”.

Informacje dodatkowe o Kronika otępienia:

Wydawnictwo: Sorus
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja
ISBN: 9788367139588
Liczba stron: 60
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Kronika otępienia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kronika otępienia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytadlo
Czytadlo
Przeczytane:2023-10-25, Ocena: 6, Przeczytałem,

Poetycki plac walki z obojętnością światowego piękna

Tomik wierszy autorstwa Piotra Figasa, zatytułowany "Kronika otępienia," to zbiór poezji, który zachwyca swoją głębią, refleksyjnością i pięknym językiem. Autor posługuje się różnorodnymi motywami, od przyrody po życie i śmierć, tworząc bogatą paletę emocji i obrazów.

Jednym z głównych tematów poruszanych w tomiku jest narastające poczucie obojętności obecne we współczesnym świecie. Autor analizuje to uczucie, próbuje zrozumieć jego źródła i konsekwencje. "Kronika otępienia" to próba wyrażenia bólu związanego z obserwowaniem, jak świat staje się coraz bardziej nieczuły na cierpienie i niesprawiedliwość. Ponadto książka stanowi osobisty zapis doświadczeń autora, ale jednocześnie porusza uniwersalne tematy ludzkiego istnienia. Przyjrzyjmy się dokładniej kilku wierszom:

"głośniej mi" – wiersz ten mówi o obserwacji codzienności i tego, jak zmienia się ona wraz z biegiem czasu. Śpiew jaskółek jest metaforą dla życia, które trwa i ewoluuje, mimo przeciwności. Poezja ta zachęca do doceniania piękna chwil obecnych.

"anielski orszak niech twą duszę przyjmie" - ten wiersz jest optymistycznym przesłaniem na temat życia i śmierci. Autor zachęca nas do zrozumienia, że nawet po śmierci nasza obecność i wpływ na świat nadal istnieją, co może być pocieszające.

"data umowna 1971" - wiersz ten jest refleksyjny i kontemplacyjny. Autor rozważa znaczenie życia i śmierci, podkreślając, że życie nadal trwa, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie odczytać swojego miejsca w historii. To przemyślenie nad efemerycznością ludzkiego bytu.

"uwaga" - ten wiersz wydaje się być rozważaniem na temat komunikacji międzyludzkiej i poznawania innych ludzi. Wiersz ten podkreśla, że prawdziwa komunikacja polega na zrozumieniu drugiej osoby bez zbędnych słów.

"koniec tyranii" - wiersz ten jest wyrazem nadziei na przezwyciężenie tyranię, nie tylko politycznej, ale także wewnętrznej. Autor wskazuje, że zmiany i wolność są możliwe, a współczucie oraz solidarność mogą przeważyć nad obojętnością i zgnębieniem.

"elementarz na nowo" - ten wiersz skupia się na równowadze, rozwoju i transformacji. Przedstawia nam obraz zmiany, jaką przeżywa człowiek, jego zdolność do nauki i ewolucji.

Przykłady wierszy z tomiku "Kronika otępienia" pokazują różnorodność tematów i stylów, jakie można znaleźć w książce. Autor bada kwestie tożsamości, zmiany w świecie, ludzkie emocje i życiowe rozterki. Jego poezja jest pełna symboli, metafor i dźwięków, które oddziałują na czytelnika, zachęcając go do refleksji nad kondycją współczesnego świata. Tomik nie jest jedynie wyrazem troski i smutku. Autor szuka lekarstwa w pięknie poezji, w obrazach i rytmie słów. W swoich wierszach próbuje odnaleźć coś więcej niż tylko ucieczkę od rzeczywistości. Tworzy liryczne remedium na wszechobecne otępienie, z nadzieją na odnalezienie sensu i wartości w świecie.

"Kronika otępienia" jest z pewnością interesującym i nietuzinkowym tomikiem poetyckim, który przyciągnie czytelników poszukujących głębszych refleksji i różnorodności w poezji. Autor stara się zrozumieć i wyrazić swoje uczucia wobec otaczającego go świata, tworząc przy tym liryczne dzieło, które pozostawia wiele do przemyślenia.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy