Pan Franciszek, polski emigrant w USA, opiekuje się kalekim kochankiem tragicznie zmarłej żony (Królowa Barbara).
Amerykański lekarz, syn Polki, odbiera w swoim szpitalu zwłoki kobiety, z którą w niedawnej młodości łączyła go wielka miłość (Wyspa Marty).
Dla osiemdziesięcioletniej Margarity Morozowej, wielkiej damy przedrewolucyjnej Moskwy, w 1958 r. zapala się i gaśnie obietnica wydania w druku pamiętników (Długie życie Margarity Kiriłowny).
Odwiedzająca miejsca dzieciństwa emigrantka postanawia pójść w Polsce do spowiedzi, aby, jak mówi najbliższej kiedyś przyjaciółce, z czystym sumieniem zasłużyć sobie na „godziwy” pogrzeb (Rok miłosierdzia).
W tekście autobiograficznym (Wieś Kotowskie) Joanna Clark wspomina lata dzieciństwa (1945–1949) spędzone z matką, nauczycielką w małej wsi na pograniczu Ziem Odzyskanych.
Fikcyjne i autentyczne historie ludzkich losów autorka opowiada piękną polszczyzną, bez postmodernistycznej kokieterii. Przypomina o odwiecznej roli literatury: sztuki stawiania pytań o przekorną prawdę życia.
Wydawnictwo: Norbertinum
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN:
Liczba stron: 136
Język oryginału: polski
Joanna Clark - pisarka, publicystka. Urodziła się w 1938 r. w Warszawie. Ojciec - adwokat, poległ 23 września 1939r. w obronie Warszawy . Babcia, Zofia...
Natalię Cabot, emerytowaną profesor historii zajętą pisaniem książki o hetmanie Mazepie, interesują fakty; broni ich przed mitami i literacką fantazją...