Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant

Ocena: 5.5 (2 głosów)


Polacy wiedzą mniej o Inflantach niż o Sumatrze i Borneo - stwierdził już półtora wieku temu Gustaw Manteuffel. Za dawne Kresy Rzeczypospolitej uważa się dziś wyłącznie tereny Ukrainy, Białorusi i Litwy. Mało kto pamięta, że ziemie dzisiejszej Łotwy dzieliły przez ponad dwa stulecia losy naszego kraju, a wielu jego mieszkańców dobrze zasłużyło się dla polskiej historii i kultury. Wiedza o naszych rodakach w Łatgalii, jak obecnie nazywane są dawne Inflanty polskie, wciąż jest znikoma nad Wisłą.

Wyprawa do polskich Inflant nie jest kontynuacją naszego cyklu kresowego, a raczej jego uzupełnieniem. Od serii kresowej różni ją przede wszystkim narracja - to zapis naszych współczesnych podróży, wywiadów i rozmów. Zestawia polskie losy Inflant z dzisiejszą rzeczywistością. Opowiadamy o historii Łatgalii, ale pamiętamy, że do Rzeczypospolitej należała także reszta inflanckich krain. Kurlandia stanowiła lenne księstwo naszego kraju i na jej terenie toczyło się nawet powstanie kościuszkowskie. W Dorpacie (obecnie estońskie Tartu) przez ponad stulecie działał znakomity uniwersytet, który ukończyło wielu wybitnych Polaków.
Do burzliwej historii polskich Inflant solennie obiecujemy powrócić w jednym z kolejnych tomów serii kresowej.

Sławomir Koper Tomasz Stańczyk

Z dziejów rodziny Platerów * Twierdza nad Dźwiną * Zakon Kawalerów Mieczowych * Śledź z owocami i kwas chlebowy * Stefan Batory w Rydze * Katarzyna von Kobro * Śladami triumfów husarii * Requiem dla polskiej Kurlandii * Sprawa seminarium duchownego w Rydze * Uniwersytet w Dorpacie * Estońskie kulinaria * Inflanckie nekropolie

Informacje dodatkowe o Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2022-02-25
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788380796836
Liczba stron: 412
Język oryginału: polski

Tagi: kresy północy inflanty Sławomir Koper tomasz stańczyk wydawnictwo fronda

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant - opinie o książce

Jeśli mówimy Kresy, mamy zazwyczaj na myśli tereny dzisiejszej Ukrainy, Białorusi oraz Litwy. Tymczasem okazuje się, że ziemie dzisiejszej Łotwy przez dwa stulecia nierozerwalnie dzieliły losy naszego kraju. Niestety wiedza o Łatgalii, która jest nazywana przez współczesnych inflantami polskimi i naszych rodakach zamieszkujących tamte tereny jest znikoma.
Kiedy przeglądając zapowiedzi wydawnicze dostrzegłam tę książkę szczerze ucieszyłam się, bo seria kresowa zajmuje szczególne miejsce w mojej biblioteczce. Nie mogłam się doczekać aż będę mogła wziąć ją w ręce i poznać kolejne ciekawe historie tyczące się ziem leżących obecnie poza terytorium naszego kraju, ale w przeszłości jakoś z nim powiązanych. Dlatego zastanawiałam się co oznacza, że Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant są tylko uzupełnieniem. Jak się okazało, od serii kresowej różni ją przede wszystkim typ narracji. Ta książka jest raczej luźną opowieścią snutą przez autorów tyczącą się ich podróży do Łatgalii, spotkań, które tam odbyli a także o tym co zobaczyli, doświadczyli i posmakowali.
Czy jest w jakiś sposób gorsza od serii, której jest uzupełnieniem? Nie sądzę. Jak dla mnie jest tak samo wartościowa jak każda kolejna część serii kresowej. Jest po prostu troszkę inna. Dzięki niej możemy nie tylko lepiej poznać historię naszego kraju, ale dowiedzieć się kilka ciekawostek dotyczących odwiedzonych przez autorów miejsc i poznać kilka anegdot z licznych podróży jej autorów. Dodatkowym walorem książki są liczne zdjęcia i reprodukcje, które obrazują to o czym możemy przeczytać w książce.
Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant jest książką, przy której nie da się nudzić. Nie znajdziemy w niej ,,suchego'' tekstu sprawiającego, że bez żalu odłoży się książkę na półkę. To książka, którą czyta się z lekkością i z przyjemnością poznaje kolejne opowieści i anegdoty autorów. Te dotyczą wielu aspektów- mijanych widoków, zabytków, ludzi, których spotkali, kuchni, śmiesznych sytuacji, w jakich się znaleźli. Dodając do tego zdjęcia, które zrobili sami autorzy i liczne reprodukcje, mamy szansę w niezobowiązujący sposób dowiedzieć się czegoś więcej na temat państw bałtyckich Możemy też odkryć zapomniane karty dziejów naszego kraju. Nie po to by dzielić narody lub mieć jakieś pretensje na taki a nie inny bieg historii, ale by pokazać co nas łączy a okazuje się, że jest tego całkiem sporo.

Link do opinii

Zaskakująca książka, zupełnie inna od wcześniejszych tomów, gdyż tym razem panowie Koper i Stańczyk zdecydowali się na wybór formy przewodnika po tzw. Inflantach z naciskiem na ślady polskości. Z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam o miejscach, których nie znalazłabym samodzielnie, ani z pomocą zwykłych przewodników na Łotwie i w Estonii. Momentami może za dużo pojawiało się wstawek kulinarnych, bo czytać o jedzeniu nie mogąc go spróbować nie jest łatwą sprawą, jednakże merytorycznie fragmenty te są bardzo atrakcyne.      

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy