Kreatywni. I masz pomysł na wszystko

Czy da się zrozumieć coś tak ulotnego jak kreatywność? Ta inspirująca książka pokazuje, w jaki sposób działają umysły wyjątkowo twórczych osób, rzuca światło na zwyczaje i nawyki wzmacniające innowacyjne myślenie. Sugeruje, jak możemy skorzystać, czerpiąc z tkwiącego w każdym z nas twórczego potencjału, np. radząc sobie z życiowymi wyzwaniami oraz jak pobudzić ten potencjał i zwiększać go.

Autorzy próbują rozwikłać całą serię paradoksów, takich jak uważność i śnienie na jawie, powaga i zabawa, samotność i współpraca, pokazując przy tym, że właśnie godzenie się z naszymi sprzecznościami, pozwala nam dotrzeć do najgłębszych źródeł tkwiącej w nas pomysłowości.

Informacje dodatkowe o Kreatywni. I masz pomysł na wszystko :

Kreatywni. I masz pomysł na wszystko - opinie o książce

Avatar użytkownika - sylwiacegiela
sylwiacegiela
Przeczytane:2018-02-26, Ocena: 6, Przeczytałam,

14 lutego miała miejsce premiera niezwykle ekscytującej książki Scotta Kaufmana oraz Carolyn Gregoire pt. "Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" Wydawnictwa Muza, w której autorzy odkrywają przed czytelnikiem 10 rzeczy praktykowanych przez ludzi kreatywnych. Z publikacji dowiadujemy się np. po co dziecku jest zabawa czy dlaczego Michael Jackson śpiewał tyłem do innych. Cała wiedza zawarta na kartach książki poparta jest badaniami naukowymi z dziedziny psychologii oraz ciekawymi przykładami zachowań osób znanych ogółowi.

"Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" to próba zrozumienia pewnych mechanizmów, jakie zachodzą w genialnych umysłach ludzkich. W sposób inspirujący oddaje sposób postrzegania świata oraz nawyki czy twórcze nawyki, które jedynie podsycają tę kreatywność. Nakłania innych do ich wykorzystywania w sposób nietuzinkowy, ponieważ każdy z nas jest wyjątkowy. Posiada swój potencjał. Trzeba tę wyjątkowość jedynie wydobyć z wnętrza umysłu. Nikt tego przecież za nas nie zrobi. Kauffman pokazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami losu, sytuacji, wykorzystywać chwile.

Dziennikarka oraz psycholog zauważają i co najważniejsze odkrywają paradoksy behawioralne, uważność, śnienie na jawie, zabawa czy samotność oraz ich wpływ na rozbudzenie kreatywnego umysłu. Te tkwiące w umysłach kreatywnych osób sprzeczności są właśnie kluczem do sukcesu, czyli odnalezieniem pomysłu na siebie oraz życie. Autorzy wręcz nakazują pielęgnować w sobie talenty oraz nietuzinkową osobowość. Stawiają szereg pytań, aby potem móc precyzyjnie na nie odpowiedzieć bez zbędnego patosu i żargonu naukowego. Książka jest więc dla ludzi i o ludziach.

Daje nam – czytelnikom – ogromną dawkę wiedzy oraz jest pewnego rodzaju studium psychologicznym badającym ludzką osobowość. Udowadnia, że tylko konsekwentne wspieranie siebie, swojego wewnętrznego "ja" daje rezultaty i procentuje w dorosłym życiu. Pracować nad sobą trzeba całe życie. O tym właśnie jest ta książka. Gorąco zachęcam do jej przeczytania nie tylko psychologów zawodowo zajmujących się ludzkim umysłem, ale i amatorów pragnących zgłębić tajniki postępowania swojego oraz osób ich otaczających.

Choć oceniam książkę dość wysoko, to się przy niej czasem nudziłam. Były też momenty czy też fragmenty, które mnie męczyły. No i trochę zajęło mi czytanie w porównaniu do innych, podobnych objętościowo książek, które przeczytałam.

"Kreatywni. I masz pomysł na wszystko" to przede wszystkim spojrzenie na kreatywność z punktu widzenia nauki. Autorzy przedstawiają wyniki badań, które pomagają choć nieco zrozumieć kreatywność. Cała książka to zbiór ciekawych cytatów, badań, też z domieszką rad, które mogą pomóc w rozwinięciu w sobie kreatywności. Rady te wynikają przede wszystkim z przedstawienia przykładów z życia wielkich kreatywnych ludzi.

Podczas lektury można mieć wrażenie, że ludzie kreatywni są pełni sprzeczności. Ba, sami autorzy o tym piszą, jak i również przedstawiają szereg wyjaśnień pomagających zrozumieć, dlaczego tak jest.

Z tej książki dowiedziałam się przede wszystkim, że to, co może pomóc na lęki, depresję jak na przykład medytacja, trening uważności, może też pomóc przy rozwijaniu kreatywności.

Jak trafiłam na dość długi fragment o badaniach polskiego psychiatry, uśmiechnęłam się. Bardzo lubię w zagranicznych książkach trafiać na choćby małe wzmianki o Polsce czy Polakach. ?

Okładka mi się podoba. To ona sprawiła chęć poznania treści tej książki. I choć sięgając po tą książkę myślałam, że będzie to przede wszystkim poradnik, nie zawiodłam się, gdyż uzyskałam wiele ciekawych informacji na tak fascynujący temat jak kreatywność, geniusz i tworzenie wielkich dzieł.

Polecam! ?

I radzę przyjmować w małych dawkach. ?

Warszawa wczoraj i dziś
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Warszawa wczoraj i dziś

Książka przedstawia losy miasta w 20. wieku - dynamicznie rozwijającą się stolicę na początku 20. wieku, niemal doszczętnie zburzoną podczas II wojny światowej...

Polska Piękne miasta
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Polska Piękne miasta

Część Europy między Bałtykiem i Karpatami, doświadczona przez historię i dobrem i złem, w której czuje się łączność z minionymi pokoleniami, a tradycja...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski