Publikacja stanowi pogłębione studium socjologiczne, którego celem jest przybliżenie czytelnikom doświadczeń i problemów wielkomiejskiej młodzieży licealnej. Piotr Długosz perfekcyjnie łączy wiedzę teoretyczną z dążeniem do empirycznej weryfikacji formułowanych hipotez oraz dostrzega szersze implikacje uchwyconych zjawisk. Bardzo dobra znajomość zagadnienia, umiejętne wykorzystanie teorii oraz danych zastanych sprawiają, że książka ukazuje ważne aspekty życia młodzieży, którym warto się przyjrzeć, aby zidentyfikować występujące napięcia i trudności. Ze względu na omawianą tematykę książka jest ważnym przyczynkiem do badań nad edukacją i wnosi istotny wkład w badania nad młodzieżą.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2020-07-03
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 180
Autor w swojej pracy podejmuje problem ogromnej wagi, jakim jest w naukach społecznych młodzież i jej rola w modernizacji i rozwoju społecznym terenów...
Obszar zainteresowań badawczych Autora obejmuje pogranicze Polski, a dokładniej, młodzież owo pogranicze zamieszkującą. Z analiz wynika, że badana młodzież...
Przeczytane:2020-12-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki XXI wieku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2020, 12 książek 2020, 52 książki 2020,
Podejmując się przeczytania wyzwania książki autorstwa Pana Piotra Długosza pt. ''Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości'' chciałam poznać, jak wygląda z perspektywy czasowej czas szkolny spędzany w liceum, czy coś czas w ciągu kilkunastu lat się zmieniło, a co najważniejsze czy współczesna młodzież posiada autorytety wśród uczących ich nauczycieli zawodu i przedmiotów podstawowych i czy będą one miały wpływ na uprawiany zawód w przyszłości.
Jak zdążyliśmy zaobserwować i wiemy o tym, że młodzi ludzie nie są tego świadomi, że istnieje świat wartości, za którym należy dzielnie podążać za tym celem bez względu na poniesione ryzyko uzyskanych wyników w nauce.
Dla młodzieży na obecną chwilę liczy się zdobywanie wiedzy, ale mogą jedynie za pomocą najnowszych technologii nauczania ją zdobywać, ale czy ona pozostanie, zapamiętana na długo u nich w tego rodzaju nowoczesnym systemie nauczania tego nie wiemy, gdyż zdobywana na nowo wiedza pozostawia wiele tajemnic do odkrycia jeszcze w świecie współczesnej nauki.
Obserwując, współczesną młodzież zauważalne jest, jak bardzo zmieniły się nowe sposoby zdobywania wiedzy, które odbiegają od tego, co było kiedyś i z tego względu zdarza się im nie pojmować najistotniejszych pojęć przedmiotowych ani uzasadnić za pomocą udzielonych przez nich nieuzasadnionych odpowiedzi na zadane pytanie i co miało wpływ na ich niewiedzę w danym temacie.
Lubię i doceniam autora książki, który to opisuje, w niej główną występującą niełatwą występującą w społeczeństwie problematykę bazując się nie tylko na własnej wiedzy, ale również na przeprowadzonych w środowisku badaniach, analizach odpowiedzi i wyciągnięciu na ich podstawie odpowiednich wniosków oraz indywidualnej dokonanej ocenie wynikającej z pozyskanego materiału zgromadzonej wcześniej wiedzy.
Książka ta składa się z 8 rozdziałów oraz z bardzo dobrze opracowanego wstępu, w którym to autor omówił, co w nich uwzględni na podstawie zawartych treści teoretycznej, zebranych źródeł i przeprowadzonych metodologii badań.
Przyznam, że po dokładnym przeczytaniu tej książki pogłębiłam bardziej wiedzę na temat występującego szkolnictwa młodzieży uczęszczającej do krakowskich liceów.
Należy podkreślić to, że zamieszczone w tej książce dane odzwierciedlają aktualną rzeczywistość.
Autor tej publikacji pracował w wyjątkowo trudnych warunkach, ale z udziałem studentów i rodziny zrealizował zamierzony cel.
Walorem tej książki jest przystępny przekaz.
Oficynie Wydawniczej ''Impuls'' dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Pana Piotra Długosza pt. ''Krakowscy licealiści w drodze do dorosłości''.
Warto jest przeczytać tę książkę.