Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. Żona Jerzego, partnerka Marii Dąbrowskiej, matka Tuli. Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii i temperamentu, błyskotliwą i rozległych horyzontów intelektualistką, przewrotną i władczą indywidualnością.
Do swojej twórczości zawsze odnosiła się jednak krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem.
Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć bez wątpienia w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską. Burzliwy, głęboki, długoletni związek dwóch pisarek porusza, intryguje i zachwyca. Ujawnia się w dokumentach osobistych, dzięki którym widać, że życie Anny stanowi przykład losu wyjątkowego i uniwersalnego jednocześnie, wykracza poza swój czas i zanurza się w teraźniejszości.
"Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" opowiada m.in. historię uczucia dwóch kobiet, z którym nie wiadomo było, co uczynić - od samego jego początku. Ukazuje złożoność relacji z mężem oraz dramatyzm żywionych uczuć do Marii.
Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wydobywa z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę, autorkę przejmującej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig.
Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2020-08-26
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 368
Przeczytane:2023-10-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Książka poświęcona omówieniu życiu Anny Kowalskiej, pisarki nieco zapomnianej i mało docenianej zarówno za życia, jak i potem. Bardziej kojarzy się jako przyjaciółka i kochanka Marii Dąbrowskiej, co sugeruje tez tytuł książki. Ich związek był trudny, chociaż obie miały męzów, nie mogły żyć bez siebie. Trudno im było jednak żyć na dłużej razem. Fascynacja Dąbrowską przechodziła w zwątpienie, miłość w nienawiść. Maria Dąbrowska nie miała łatwego chrakteru, była egoistką, ale jednoczesniie Kowalska mogła zawsze liczyć na jej wsparcie finansowe. Biografia oparta jest na ponad 2300 listach, które pisały do siebie oraz dziennikach pisarek. Warto poznać życie Dąbrowskiej i Kowalskiej oraz innych literatów, wspomnianych w książce.