Kościuszko. Książę chłopów

W tej biografii Tadeusz Kościuszko znów staje się człowiekiem z krwi i kości. Przedstawia ona nie tylko tysięczne talenty i uzdolnienia, ale także pasje i namiętności (nieprzypadkowo książka zaczyna się od nieudanej ucieczki Tadeusza i jego ukochanej, Ludwiki Sosnowskiej, która wbrew woli ojca chciała poślubić młodego kapitana).

Książka Alexa Storozynskiego daje szansę innego spojrzenia na człowieka, o którym trzeci prezydent USA Thomas Jefferson powiedział: ,,Najczystszy spośród synów wolności, jakiego znałem". Autor nie dał się uwieść ani polskiej, ani amerykańskiej wersji legendy, co pozwoliło mu na obiektywne wykorzystanie źródeł, pochodzących i z jednej, i z drugiej strony oceanu.

Storozynski przypomina szereg osobistych zalet i umiejętności Kościuszki, . jego pracowitość, doskonałą znajomość taktyki i strategii wojskowej, zdolności i wykształcenie inżynieryjne oraz niebywałą pomysłowość w tej dziedzinie (zwycięstwo w kluczowej dla historii USA bitwie pod Saratogą zawdzięczają Amerykanie w dużej mierze zbudowanym przez Kościuszkę fortyfikacjom), a także wskazuje, jak dalece jego poglądy polityczne i społeczne wykraczały poza epokę:

Zdumiewający był jego dobrze znany testament, w którym [...] pisał do Thomasa Jeffersona, że afrykańscy niewolnicy zasługują na wolność i powinni <<poznać obowiązek obywatela w wolnym państwie>> oraz że każdy z nich powinien otrzymać wykształcenie i ,,czynić siebie samego możliwie najszczęśliwszym". [...] Kościuszko walczył jednak także o prawa chłopów, Żydów, amerykańskich Indian, kobiet i wszystkich innych ofiar dyskryminacji. Był prawdziwym księciem tolerancji.

(fragment)

Książę chłopów to pasjonująca historia człowieka, którego Napoleon nazwał ,,bohaterem północy", Katarzyna II ,,bestią", a wybitny francuski historyk, Jules Michelet ,,ostatnim rycerzem, ale pierwszym Słowianinem, który nowocześnie rozumiał braterstwo i równość".

Książka Alexa Storozynskiego o Tadeuszu Kościuszce, bohaterze amerykańskim i polskim, została napisana ze współczesnej perspektywy i pokazuje nam Kościuszkę, który kochał wolność i chciał jej dla wszystkich ludzi i narodów. [Książę chłopów] to historia uprawiana obiektywnie, tak potrzebna w dzisiejszej Ameryce i Polsce. Bohater książki Alexa to jeden z ojców współczesnej demokracji, w tym samym stopniu co Waszyngton, Jefferson, Madison i Lincoln.

Adam Michnik

W oparciu o nowe źródła pochodzące z archiwów polskich i szwajcarskich, Alex Storozynski proponuje nam świeże spojrzenie na postać Kościuszki.

Pułkownik James M. Johnson, historyk wojskowości, były wykładowca Akademii w West Point

Pragnę złożyć moje osobiste podziękowanie [...] Alexowi Storozyńskiemu za doskonałą pracę o jednym z naszych największych Rodaków a Waszym patronie - Tadeuszu Kościuszce. To bardzo ważna książka, która przybliża Amerykanom tego wspólnego bohatera, który kształtował historię obydwu Narodów.

Lech Wałęsa

Informacje dodatkowe o Kościuszko. Książę chłopów:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2011-04-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Peasant Prince. Thaddeus Kosciuszko and the Age of Revolution

Kup książkę Kościuszko. Książę chłopów

Kościuszko. Książę chłopów - opinie o książce

Odpowiedź Hiobowi