Koronkarka

Panna Elisabeth Lawson uważa małżeństwo tylko za rodzaj umowy. Jej ojciec, zastępca gubernatora – tym bardziej. Już nawet wybrał jej narzeczonego. Kiedy jednak wypisuje się z odpowiedzialności za życie córki, a kolonialny Williamsburg zaczyna wrzeć w przededniu rewolucji amerykańskiej, Elisabeth ogląda życie w zupełnie innym świetle.

Zmagając się z trudnościami, by zarobić na utrzymanie, i podejrzeniami o szpiegostwo na rzecz znienawidzonych Brytyjczyków, musi podjąć trudną decyzję. Stanąć po stronie rewolucjonistów czy pozostać wierna swym angielskim korzeniom? A przecież żaden wybór nie obędzie się bez strat…

Informacje dodatkowe o Koronkarka:

Koronkarka - opinie o książce

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:2020-08-30,

Lady Elisabeth Lawson jest koronkarką (kontynuuje długą rodzinną tradycję), a wkrótce będzie też panną młodą. Nie kocha narzeczonego, ale dla jej ojca to nie ma znaczenia. Ważne są jego interesy. Steruje życiem córki od początku, a żonę uważa za chorą psychicznie ze względu na... inne poglądy polityczne. Czasy (druga połowa XIX wieku) są bowiem niespokojne. Trwa zaciekła walka między zwolennikami króla a "wolnościowcami" chcącymi obalić monarchię. Elisabeth wkrótce staje się podwójnym pionkiem - nie tylko w grze rodzinnej, ale i politycznej. Niestety nie może opuścić planszy. Co więcej, musi zdecydować, po której stronie konfliktu stoi. Jakie podejmie wybory?

Całość przypomina misterną sieć splecionych emocji, osób i wydarzeń. Prawdziwie koronkowa robota!

dr Kalina Beluch

Avatar użytkownika - o_mamo_i_corko
o_mamo_i_corko
Przeczytane:2019-10-20,

Wbrew pozorom, bycie arystokratką nie jest niczym przyjemnym. Fakt, ma się więcej pieniędzy, suknie uszyte z lepszych materiałów niż inni i więcej się podróżuje, ale cena, jaką trzeba za to zapłacić, jest niezwykle wysoka. Elizabeth Lewson, bohaterka "Koronkarki" mimo swojego statusu społecznego - a raczej przez owy status - musi oddać swoją rękę mężczyźnie, którego w ogóle nie kocha. Ale tatko, który jest gubernatorem, stwierdził że ten a nie inny kandydat będzie najbardziej opłacalny. I biedna Elizabeth musi się po prostu dostosować. ⠀
Oczywiście w dzisiejszych czasach prawdopodobnie uciekłaby z domu i na gigancie poznałaby jakiegoś przystojnego buntownika. Ale akcja tej książki dzieje się w przededniu największej amerykańskiej rewolucji, a wtedy ucieczka z domu zdecydowanie nie była dobrym pomysłem. ⠀
Jednak los ma dla Elizabeth inne plany, niż jej tato. Dziewczyna całkiem niespodziewanie znajduje się w samym środku rewolucyjnego piekła i musi wybrać, którą wybierze stronę - czy opowie się za koroną i Brytyjczykami, czy będzie walczyła o wolną Amerykę? Żadne z wyjść nie jest dobre ani właściwe - ale coś postanowić musi, porzucając swoje dotychczasowe życie i przyzwyczajenia. ⠀
"Koronkarka" przypominała mi nieco "Małe kobietki" - klimat dawnych czasów, obszernych sukni, pończoch, rządzących mężczyzn i z pozoru uległych kobiet. Jednak ten tytuł pięknie pokazuje, że nawet wtedy, gdy kobiety nie miały prawa głosu, ich działania odbijały się szerokim echem na całej kalce historii. Działały cicho, ale skutecznie. I ta Elizabeth, która na samym początku powieści jest cichą, delikatną dziewczynką, na oczach czytelnika dorasta, uczy się walczyć o to, w co wierzy. A może lepiej, gdybym napisała - uczy się wierzyć w to, co chce a nie w to, co zostało jej narzucone. ⠀
To fantastyczna pozycja dla fanów klasycznych książek, dla tych, którzy lubią historię, dawne zwyczaje i dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytanie - jak wyglądałby świat, gdyby nigdy nic się nie zmieniło? ⠀

Gdy w kraju ogarniętym wojną toczą się walki między zwaśnionymi stronami, można myśleć o miłość? Czy po stracie majątku i bliskich można szybko i łatwo się ogarnąć i walczyć dla dobra kraju? Wymaga to wielu poświęceń, ale i wielkiego zaparcia i niezłomnej wiary, że się jednak zwycięży, pomimo niepomyślności …

Bohaterka Koronkarki Elisabeth Lawson była osobą wielkiej wiary. Pomimo, że jej ojciec, zastępca gubernatora znalazł jej kandydata na męża i zawarł z nim stosowną umowę, nie przeciwstawiała się jego decyzjom, zaakceptowała je. Nie kochała przyszłego męża, a małżeństwo uważała tylko za kontrakt. Jednak do małżeństwa nie doszło, na jej szczęście. Ale u boku jej niedoszłego męża pojawia się Noble Rynallt, jego kuzyn, który jest tak inny jak Miles. Z czasem zaczynają spoglądać na siebie przychylnym okiem, chociaż początki nie zapowiadały nic miłego. Ale wiadomo czas sprzyja młodym i zakochanym, pozwala rozkwitać pięknemu uczuciu. Wkrótce Elizabeth staje przed dylematem, czy przyłączyć się do rewolucyjnego ugrupowaniu Noble, czy być wierną swojemu ojcowi, który w obliczu walk porzucił ją i uciekł. Trudno jest pogodzić interesy wrogich stron. Podejrzewana o szpiegostwo zmaga się z upokorzeniami i problemami, jej wolność jest zagrożona. Walczy też o przetrwanie podejmując się pracy koronkarki. Pracuje ciężko i w trudnych warunkach, ale się nie poddaje, ma wiele sił i samozaparcia oraz ukochanego mężczyznę u boku. Czy miłość rewolucjonisty i angielskiej panny ma szansę na spełnienie? Kto się ugnie i porzuci swoje ideały? Trudny wybór dla każdego z nich, ale z każdej sytuacji zawsze znajdzie się rozwiązanie …

Koronkarka to pełna ciepła i miłości powieść, która wzruszy i otworzy każde serce. Na co otworzy? Oczywiście na piękne i czyste uczucie, które przyjmie z wielką radością, nostalgią i utęsknieniem. Takie właśnie uczucia wybrzmiewają z każdej strony tej cudnej powieści. Delikatność, subtelność i tajemniczość zabierają nas w rajską podróż, z bohaterami u boku. Oczywiście emocje, które nam towarzyszą ani na chwilę nie pozwalają zapomnieć, co czytamy. Aj, dzieje się dużo, jest intrygująco i nieziemsko. Nie omijają nas wojenne zmagania, skryte działania szpiegów, nawet pod postacią kobiety, niepewność jutra zagląda śmiało do drzwi domu, złoczyńcy grabią i niszczą ludzki dobytek. Ale to wszystko ginie pośród rodzącej się nieśmiało miłości, wydawać by się mogło, z góry skazanej na porażkę. Ale wytrwałość i wiara w swoje możliwości tylko pomagają bohaterom w realizacji skrytych marzeń. Bo czyż marzenia nie uskrzydlają i dodają wiary i otuchy? Oczywiście, pozwalają przenosić góry.

Koronkarka to magiczny i prawdziwy obraz miłości, przebaczania i wyrozumiałości dla drugiej osoby. Miłość zmienia ludzi, oczywiście na lepsze, prowokuje do podejmowania trudnych życiowych decyzji. Ale czy nie warto zaryzykować, mając nadzieję na pełnię szczęścia u boku wymarzonego mężczyzny? Ale pokazuje też niesamowitą, godną naśladowania postawę bohaterów w obliczu wojny, patriotyczna powinność jest naczelną zasadą postępowania. To również przykład skutecznej i zwycięskiej walki z przeciwnościami losu, złymi i zazdrosnymi ludźmi, którzy uważają się za przyjaciół. A tak naprawdę za wszelką cenę dążą do uzyskania korzyści tylko dla siebie, krzywdzą innych, sieją nienawiść i rzucają nieprawdziwe słowa przeciw innym.

„Przeciwności losu to szkoła, w której niewielu chce pobierać naukę”.

Lektura wzrusza od pierwszych stron, ale też pokrzepia strapione i zawiedzione serca. Dodaje optymizmu i wiary w siebie. Czytało mi się błogo i szybko, napisana bardzo wymownie i plastycznie. Akcje stopniowana, autorka systematycznie buduje napięcie, najlepsze emocje pozostawia na koniec. I to jest czarodziejskie.

Polecam gorąco, oczarowuje i emanuje czystą i nieskazitelną miłością! Uczy kochać i wybaczać. Nie pozwala również zapomnieć o więzi z ojczyzną i obowiązku patriotyzmu wobec własnego kraju.

Gwarantuję, że miło i ciepło spędzicie czas przy jej lekturze. Nie dość, że zabierze Was w podniebną podróż, to jeszcze w drodze powrotnej zapewni masę niezapomnianych i nietuzinkowych wrażeń!

Avatar użytkownika - Zoja
Zoja
Przeczytane:2023-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,

To jedna z najlepszych książek obyczajowych. Losy Elizabeth i jej oddanego wybawiciela śledziłam z uwagą. Bardzo dobra powieść. Polecam wszystkim.

Avatar użytkownika - Paola35
Paola35
Przeczytane:2022-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 2022,

Książka oddaje bardzo dobrze klimat dawnych czasów, obszerne piękne suknie, konne powozy, uległe kobiety i silni rządzący mężczyźni. Jednak bycie arystokratką nie jest niczym przyjemnym. Ma się co prawda więcej pieniędzy na piękne stroje i dostatnie życie i bardzo dużo przyjaciół, lecz gdy wszystko zaczyna się psuć okazuje się, że można liczyć tylko na samego siebie. Główna bohaterka Elizabeth jest córką gubernatora, ma już zaplanowane małżeństwo z mężczyzną wybranym przez ojca. Gdy Elizabeth niespodziewanie znajduje się w centrum największej rewolucji, jej życie wywraca się do góry nogami. Okazuje się że wszyscy się od niej odwrócili, może liczyć tylko na siebie, swoją służącą i mężczyznę, który zawładnął jej sercem. Kobieta zmuszona jest podjąć się pracy i zarobić na swoje utrzymanie. Autorka bardzo dobrze oddaje w powieści jaką siłę posiada kobieta, która musi walczyć o przeżycie. Książka przedstawia prawdziwy obraz miłości oraz to jak miłość zmienia ludzi. Laura Franz stworzyła bardzo ciekawa historię o nowych początkach, zdradzie i miłości. Fabuła powieści jest bardzo dobrze skonstruowana, bohaterowie wzbudzają sympatię od samego początku. Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Romanse historyczne tak dobrze napisane zawsze skradną moje serce i pozostają w pamięci na długo. Dokładne opisy miejsc i postaci pozwalają przenieść się do ich czasów, oderwać się troszkę od naszej codzienności. Książka na pewno spodoba się czytelnikom, którzy lubią historię i dawne zwyczaje. Laura Franz przedstawia nam w książce kobietę, która miała wszystko, lecz gdy nagle zostaje jej to brutalnie odebrane nie poddaje się. Opuszczona i pozostawiona sama sobie musi zadbać o swoje utrzymanie i dobre imię co nie jest dla niej łatwe. Opowieść jest pełna niebezpieczeństw, lecz również znajdą się w niej rozkoszne momenty, które wywołają uśmiech na twarzy czytelnika. Autorka stworzyła bardzo piękna historię o miłości i poświęceniu, książka dodaje wiary w siebie i optymizmu. Autorka stopniowo buduje napięcie aby na samym końcu z emocji czytelnikowi stanęło serce. Powieść od pierwszej strony oczarowuje i pochłania w wir wydarzeń. Dzięki temu, że autorka posługuje się przyjemnym i barwnym językiem. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Liczne i barwne opisy otoczenia pozwalają dokładnie wyobrazić sobie opisywane miejsca. ,,Koronkarka" to bardzo barwna opowieść o walce o własne życie, nie jestem pewna czy poradziłabym sobie równie dobrze jak Elizabeth w obliczu jej problemów. Kobieta ma do podjęcia kilka trudnych decyzji ale nie bała się zaryzykować i nie rozważa nad tym czy postępuje słusznie, robi to co podpowiada jej serce. Pomaga jej również modlitwa, która daje nadzieję w trudnych chwilach. Losy Elizabeth ukazują ciężką drogę jaką musiała pokonać aby rozpocząć życie na własnych warunkach. Piękna okładka przykuwająca uwagę, lekkie zdobienia w postaci koronki przy każdym rozdziale nadają książce uroku. Dwa przepisy z samego końca na pewno wypróbuję.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789