Unikatowe kompendium wiedzy z konstytucyjnej historii Polski XIX-XX wieku.
Podręcznik ten to połączenie systematycznej i wszechstronnej analizy i oceny tekstu poszczególnych aktów konstytucyjnych z problematyką stosowania w praktyce. Autorzy przedstawiają rozbieżności między ustrojem konstytucyjnym a ustrojem rzeczywistym. Publikacja jest niezbędnym źródłem wiedzy dla studentów historii, politologii, prawa i administracji.
*** Z wielu powodów historia konstytucyjna Polski zyskuje ostatnio na znaczeniu. Nie jest to wynikiem mody, ale konieczności szczególnego spojrzenia na dzieje Polski od strony porządku prawnego, stanowiącego podstawę ustroju państwa. Spojrzenie takie jest o tyle istotne, że w sprawie ustroju konstytucyjnego w Polsce narosło wiele sprzeczności, powodujących powstanie również pewnych pytań czy nawet wątpliwości, w większości jednak, jak się wydaje, nieuzasadnionych. (...) W przypadku dziejów konstytucyjnych państwa polskiego ideą zasadniczą prezentowanej publikacji było uchwycenie rozwoju ustroju konstytucyjnego w okresie, jak to się czasem określa, porewolucyjnym, co w przypadku dziejów polskich ma szczególny wymiar i wymowę.
Z przedmowy Autorów
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2024-10-14
Kategoria: Prawo
ISBN:
Liczba stron: 534
Zwięzły wykład historii prawa w Polsce od czasów najdawniejszych do współczesności. Charakterystyka instytucji prawnych w ich rozwoju...