Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji

Obraz nadchodzącego świata, w którym o żywność czy energię toczyć się będą prawdziwe

bitwy...

Rok 2019 był ostatnim bardzo pomyślnym rokiem dla światowej gospodarki. Od pokoleń

wszystko staje się coraz szybsze, lepsze i tańsze. Światowe łańcuchy dostaw, zintegrowane

międzynarodowe rynki energetyczne i finansowe, innowacyjne branże gospodarki - wszystko to

umożliwiły przede wszystkim Stany Zjednoczone. Dzięki globalnemu systemowi handlowemu

pod kierunkiem Amerykanów miliardy ludzi mają co jeść i mogą uzyskać wykształcenie. Jednak

wszystko to było sztuczne i tymczasowe. Ameryka straciła właśnie zainteresowanie

podtrzymywaniem tego systemu przy życiu.

W naszym oplecionym siecią wzajemnych powiązań świecie niedługo zmieni się wszystko - jak

produkujemy towary, jak uprawiamy ziemię, jak pozyskujemy elektryczność, jak przewozimy

kupowane dobra i jak za nie płacimy. Jakiś świat się kończy. Jakiś świat się zaczyna. Autor,

posługując się geografią jako analitycznym punktem wyjścia, wyjaśnia, dlaczego narody

zachowują się dzisiaj tak, a nie inaczej, i ze zdumiewającą dokładnością przewiduje, jak będą się

zachowywały jutro.

,,Nigdy nie podchodziłem tak optymistycznie do perspektywy końca świata. Książka jest oparta na

gruntownych badaniach i przekonujących argumentach, a także znakomicie napisana. Zeihan

łączy wątki zaczerpnięte z ekonomii, demografii i historii, co daje w wyniku oryginalną, ale

intuicyjnie zrozumiałą teorię geopolityki".

Ian Bremmer,

prezes Eurasia Group, autor The Power of Crisis

Informacje dodatkowe o Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-11-21
Kategoria: Ekonomia
Tytuł oryginału: The End of the World Is Just the Beginning. Mapping the Collapse of Globalization

Kup książkę Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji

Koniec świata to dopiero początek. Scenariusz upadku globalizacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ksebardo
Ksebardo
Przeczytane:2024-01-14, Ocena: 4, Przeczytałam, 2024,

Ponad 600 stron scenariusza upadku globalizacji. Czy jesteś gotowy na lekturę o trudnej przyszłości?

Trzeba przyznać, że obecnie żyjemy w najlepszych czasach. Konflikty wojenne nie dotyczą nas bezpośrednio, społeczeństwo się bogaci, bo nie brakuje nam jedzenia, dóbr luksusowych i podstawowych potrzeb człowieka. Codziennie na wyciągnięcie ręki mamy tysiące produktów z całego świata, które mogą zaspokoić nasze kubki smakowe.
Wszystko dzięki dalekomorskiej żegludze, bezpieczeństwie i rozwojowi technicznemu. Jako ludzie, staliśmy się wystarczalni dzięki relacjom międzynarodowym. Handel kwitnie, postęp technologiczny jest widoczny z dnia na dzień.

Peter Zeihan poświęcił niesamowity ogrom pracy, aby pokazać i uświadomić z jakimi problemami będzie borykał się świat w najbliższych latach.
Starzejące się społeczeństwo, zagrożenia w transporcie morskim, wojny i konflikty wewnętrzne krajów zaczynają się nasilać. Era względnego spokoju i dobrobytu dobiega końca.
Ponad 70 lat było nad wyraz pomyślnych dla gospodarki i globalizacji.

Niestety idą zmiany i to nie na lepsze. Książka bardzo otwiera oczy i dla osób, które są mało zorientowane w globalizacji, w prosty sposób wyjaśnia geopolityczne zagadnienia.
Dla mnie forma książki była bardzo przejrzysta, niesamowicie merytoryczna i pouczająca. Widzę, że dużo lepiej orientuję się w problemach współczesnego świata. Dla laika, to dobry sposób, aby doszkolić się i pogłębić wiedzę.

Choć 600 stron na początku mnie przeraziło, to z ogromną ciekawością pochłaniałam kolejne strony. Autor odnosi się do wielu krajów naszego globu i nakreśla zagrożenia, ale i szanse czy rozwiązania. Oczywiście najbardziej interesowała mnie rola Polski w przyszłych latach. Czy mamy szansę na przetrwanie? Jakie zagrożenia stoją na naszej drodze? Na wiele pytań znajdziesz odpowiedź w tej książce. Trzeba ją czytać na spokojnie, czasem wracać kilka stron i na spokojnie poukładać to sobie w głowie. Jestem niesamowicie ciekawa, co się wydarzy naprawdę, co autor ujął w scenariuszu. Wolałabym, aby nic! Łatwo nie będzie i niestety, ale przyszłość dla mnie jest przerażająca.

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski