reklama

Komiks paragrafowy: Bocian Lucek

Lucek nie jest zwykłym pracownikiem poczty, to listonosz żądny przygód! Jego przyjaciele z wioski, którzy znają jego zapał do wyzwań, powierzają mu zadania największej wagi. Mały czytelniku, w tej przygodzie wcielisz się w rolę Lucka, by stawić czoła pocztowym wyzwaniom i pomóc przyjaciołom. Od Twoich wyborów zależy to, czy wszystkie listy trafią do adresatów na czas. Bo to Ty jesteś bohaterem!

Do samodzielnej lektury od 6. roku życia i do wspólnej zabawy z rodzicem dla młodszych!

Informacje dodatkowe o Komiks paragrafowy: Bocian Lucek:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-04-12
Kategoria: Komiksy

Tagi: Komiks i powieść graficzna - przygodowe i sensacyjne

Kup książkę Komiks paragrafowy: Bocian Lucek

Komiks paragrafowy: Bocian Lucek - opinie o książce

Bocian Lucek jest listonoszem, który uwielbia swoją pracę. Wiem, ciężko w to uwierzyć, ale jednak! Ma dużo zadań do wykonania. Musi roznieść listy, które już ma w torbie, po drodze mieszkańcy Zwierzakowa dorzucą mu jeszcze dodatkową pilną korespondencję, a nie zapomnijmy o znalezieniu kilku przedmiotów ukrytych na obrazkach. Dla mnie to brzmi jak dobra zabawa!

Kiedy byłam mała, to dużą radochę sprawiały mi książeczki z zadaniami, wypełnianie rubryczek i czytanie kolorowych historyjek. Dlatego komiks z Luckiem tak mi się podoba - jest tutaj dużo do zrobienia, trzeba się skupić i wysilić, a ścieżki są tak rozbudowane, że dostarczą rozrywki na długi czas. Najważniejsze to dokładnie przeczytać instrukcję i najlepiej przygotować czystą kartkę do odhaczania zadań/listów, jeśli nie chce się pobrudzić samej książki.

Bardzo podoba mi się również, że książka może być inspiracją do innych zabaw, np. do odgrywania listonosza na żywo, samodzielnego pisania listów czy wyprawy na pocztę.

Ilustracje są bardzo przyjemne dla oka, mają ciepłe barwy, wszyscy bohaterowie są bardzo sympatyczni. Zwierzakom nieraz trzeba pomóc a to rozwiązując rebus, a to sprzątając pokój (zadanie typu: pokaż, gdzie sowa powinna odłożyć swoje zabawki). Łatwo poruszać się po komiksie, bo strony mają kolorowe zakładki.

Polecam, myślę, że pomysł na taką zabawę spodoba się niejednemu młodemu czytelnikowi.

Piękna to propozycja dla młodych czytelników i porządnie wydana. Twarda okładka, szycie i dobra jakość papieru gwarantują trwałość, a niebieskości okładkowe przyciągają wzrok. Lucek już czeka na posterunku z listem do doręczenia. Strony w książeczce wyglądają inaczej niż zwykle. Zwraca uwagę numeracja oraz brzegi kartek, które wyglądają jak w skorowidzu. Każda ma zakładkę w innym kolorze, pod koniec znajdują się cztery znaczki. W ten sposób zostały zaznaczone kolejne części komiksu. Dzięki temu dziecko bez problemu odnajdzie się w swojej historii i przebiegu rozgrywki. Na końcu znajduje się mapa wioski Zwierzów.

Jestem pod ogromnym wrażeniem zaplanowania fabuły tej książeczki i skomponowania całości. I to nie jednej fabuły! Autor Kali stanął na wysokości zadania. W osiągnięciu perfekcji edytorskiej i ilustracyjnej pomógł ilustrator Gorobei. Kiedy patrzy się na jakąkolwiek stronę, można dostać małego oczopląsu - niestandardowa numeracja, kolejne obrazki niepasujące do siebie, jakieś dziwne oznaczenia... Wszystko to ma sens. Jest to bowiem komiks paragrafowy, czyli połączenie komiksu i gry fabularnej. Tak naprawdę to gra, tylko bez planszy, a raczej z wieloma planszami.

Dziecko samo decyduje, co będzie dalej czytać, jak rozwinie się akcja, którą drogą dalej podąży przez Zwierzów. Po drodze będzie znajdowało różne ikonki ukryte na rysunkach. To one do pewnego stopnia wyznaczą mu kierunek działań. Po drodze mały listonosz ma zadania do wykonania - dostarczyć przesyłki znajdujące się w torbie zapracowanego Lucka. Dodatkowo musi przekazać listonoszowi pilne listy lub doręczyć je do odbiorców. Ich spisy z krateczkami do zaznaczenia wykonania zadania znajdują się na początku książki nad listą osiemnastu przedmiotów zgubionych przez Jolę i Emila. Niejako przy okazji mały czytelnik ma za zadanie je odnaleźć. Są one ukryte na stronach książki. Autor pozwala czytelnikowi odpocząć od intensywnej pracy. Daje szansę mu się zdrzemnąć, czyli przerwać roznoszenie przesyłek i wrócić do niej w dowolnym czasie.

To nie książka do czytania dla dzieci. To książka do zabawy dla dzieci i z dziećmi! Zarówno do samodzielnej lektury dla tych nieco starszych (od szóstego roku życia), a dla młodszych dzieci do czytania i zabawy z rodzicem. Jak się bawić książeczką? Wystarczy zapoznać się z instrukcją... czytania, zamieszczoną we wstępie. A czytanie do łatwych nie należy, przynajmniej na początku. To raczej dorosły będzie miał problem z odnalezieniem się w meandrach zadań i stron niż dziecko. Za każdym razem można czytać książkę w inny sposób i przeżywać inne przygody. To od czytelnika zależy, którego zadania się podejmie i jak przebiegnie gra. Nuda nikomu nie grozi.

Komiks paragrafowy to nie tylko przygoda i świetna zabawa w listonosza. To również nauka. Dziecko uczy się spostrzegawczości i uważności, rozwija wyobraźnię, samo podejmuje trudne decyzje, co w danej chwili ma zrobić. Uczy się sumienności, wykonywania powierzonych mu zadań i odpowiedzialności za nie.

,,Bocian Lucek. Listonosz żądny przygód" to kreatywne spędzenia czasu pełne przygód i emocji. Wszystko w rękach czytelnika! Nic, tylko czytać i grać po wielokroć, a przygoda za każdym razem będzie inna! Bawcie się dobrze!

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski