Klucz Życia

Ocena: 6 (1 głosów)

Pamięć genetyczna Heleny Semenetz niewątpliwie sięga czasów starożytnego Egiptu. Konkretnie – epoki Nefretete, Echnatona i Achetaton. Czytając tę niezwykłą powieść, czytelnik będzie miał wrażenie, że autorka jest powiązana ze swoimi bohaterami delikatną, ale mocną, złotą nicią emocji – niemal rodzinnych. Można sądzić, że książkę napisał ktoś, kto nie tylko świetnie zna realia tamtych czasów, ale kto podchodzi do spraw sprzed 3300 lat jak do czegoś osobistego. Wiedza, erudycja i literacka czułość, z jaką autorka traktuje swoich bohaterów, są bezcenne. Ta książka intryguje i skłania do głębokiej refleksji.

na podstawie recenzji Ewy Kassali

Informacje dodatkowe o Klucz Życia:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Atut
Data wydania: 2019-04-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788379773398
Liczba stron: 440
Język oryginału: polski

Tagi: bóg

więcej

Kup książkę Klucz Życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Klucz Życia - opinie o książce

"Po co im te wszystkie bzdury? Usłyszą brzęk forsy i to im do szczęścia wystarczy".


 
Przyznam, że już dawno nie czytałam tak nieoczywistej książki, która zaskoczyła mnie zarówno wieloraką formą przekazu, jak i samą treścią. Na jej kartach odnalazłam bowiem nawiązania do pewnych teorii, których bytności w ogóle bym się nie spodziewała, podaną w przystępnej formie wiedzę historyczną oraz barwną, fabularyzowaną prozę. I któż by pomyślał, że wszystko to miało swoją genezę we śnie, jaki pewnej nocy nawiedził autorkę.


 
Helena Semenetz–Kwiatkowska to mieszkanka Świdnicy, z wykształcenia matematyk. Autorka czynnie angażuje się w życia swojego miasta, promując i organizując różnorakie działania społeczne. Od wielu lat pasjonuje się historią Starożytnego Egiptu. W 2010 r. wydała swoją pierwszą książkę pt. "Kim jesteś Nefretete?".


 
W starożytnym Egipcie, w drugim tysiącleciu p.n.e. faraon Echnaton oraz jego niezwykle tajemnicza małżonka Nefretete, nazywana "piękną, która przybyła" odwracają się od kultu wielobóstwa na rzecz jedynego boga Atona. Powstaje nowa stolica Egiptu – Achetaton, gdzie królują miłość, przyjaźń i wzajemny szacunek. Do dziś jednak nie wiadomo, kim tak naprawdę była Nefretete. Helena Semenetz stara się odpowiedzieć na to pytanie.


 
"Klucz życia" to książka podzielona na trzy, zupełnie różne części i aby zrozumieć całościowy zamysł autorki, należy bezwzględnie odnieść się do każdej z nich. Pierwsza to typowo fabularyzowana opowieść o dzieciństwie i dorastaniu pięknej Heleny ze Sparty. Druga to swoiste śledztwo autorki w kwestii pochodzenia Nefretete, ukazane w stylu popularnonaukowym, przemycające wiedzę historyczną i sporo nieznanych faktów z życia starożytnego Egiptu. Trzecia to najbardziej tajemnicza i nieoczywista fabularyzowana część, robiąca kolosalne wrażenie swoją wizją świata podbudowaną swoistymi wycinkami z teorii paleoastronautyki i fantastyki naukowej z mistycyzmem. Poznanie zarysu wszystkich trzech części jest ważne, aby zrozumieć, że książka ta nie jest powieścią, ani publikacją historyczną, czy też naukową. To hybryda gatunkowa, która połączyła ze sobą mające najmniej wspólnego fakty z różnego rodzaju teoriami, dlatego też wzbudziła moje tak szerokie zainteresowanie.


 
Helena Semenetz łączy postać dobrze znanej nam Heleny ze Sparty z historią Herezji Amarneńskiej w Egipcie, jaka miała miejsce za sprawą samej Nefretete, która jest jedną z najbardziej tajemniczych i wzbudzających kontrowersje kobiet w historii świata. Autorka na obronę swojej tezy przedstawia sporo informacji, które z pewnością wywołują w czytelniku głód wiedzy dotyczący nie do końca jasnego pochodzenia tej egipskiej królowej. Szokujące jest także to, że Nefretete najprawdopodobniej po śmierci swojego męża objęła tron jako Anchcheperure Semenchkare. To głównie w drugiej części tej publikacji czytelnik ma szansę poznać punkt widzenia autorki, jej argumenty i przede wszystkim poczuć się, jakby sam był uczestnikiem spraw sprzed tysięcy lat. A to już tylko krok od tego, aby zacząć samemu zgłębiać tę tajemnicę starożytności, do czego ta książka niewątpliwie zachęca.


 
Najbardziej zagadkową i jednocześnie przerażającą częścią "Klucza życia" jest ostatnia, która przedstawia między innymi obrazy totalnego ludzkiego barbarzyństwa, jakie postać T 11 pokazuje na filmach z Ziemi. Muszę przyznać, że autorka wybrała najohydniejsze ludzkie deprawacje, opisując je w prosty i dosadny sposób. Ukazany w niej obraz ludzkości, jako swoistej hodowli będącej zabawką w rękach istot żyjących na wyższym poziomie rozwoju, wstrząsa swoim przekazem, ale jednocześnie dotykając tematu piekła i nieba, wyzwala pewien promyk nadziei. Ważne jest również to, że zakończenie książki wcale nie wyjaśnia wszystkiego. Czytelnik pozostaje bowiem z wieloma pytaniami, na które autorka nie odpowiada wprost.


 
Czy tajemnica egipskiej królowej Nefretete zostanie kiedyś rozwiązana? Być może w przyszłości doczekamy się odpowiedzi na to pytanie. Warto jednak poznać teorię Heleny Semenetz, której jak się okazuje nazwisko wcale nie jest przypadkowe. Być może nie był również przypadkowym sen, który zainspirował autorkę do pogłębiania historii twórców monoteizmu w Egipcie. "Klucz życia" to jedna z tych książek, którą trudno zaklasyfikować, ale jednocześnie właśnie to staje się jej głównym atutem.

 

https://www.subiektywnieoksiazkach.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - wkwiat
wkwiat
Przeczytane:2019-04-30, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

"Klucz Życia" to zjawiskowa powieść oparta na faktach sprzed ponad trzech tysięcy lat.
Autorka łączy historię Heleny ze Sparty z bohaterami Herezji Amarneńskiej w Egipcie. Pokazuje dramat jaki rozgrywa się w Achetaton - mieście wzniesionym przez Echnatona i Nefretete. Czytelnik ma wrażenie relacji naocznego świadka, którym jest autorka.
W trzecim rozdziale autorka przenosi nas w fantastyczną przestrzeń między piekłem a ziemią, w której spotykamy dobrze nam znanych bohaterów z poprzednich dwóch rozdziałów. Zaskakujący rozwój akcji momentami wzrusza do łez, momentami szokuje dosadnością przedstawianych scen...
Po przeczytaniu tej książki będziemy inaczej patrzeć na otaczający nas świat i ludzi…
Serdecznie polecam.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy