reklama

Klub pogromców Luisa Ortegi

onora Reyes powraca z zupełnie nową historią! Ariana chciałaby mieć przyjaciół. Jednak jako wycofana dziewczyna, która nigdy się nie odzywa, jest często ignorowana przez rówieśników. Kiedy więc uroczy i popularny Luis zaczyna się nią interesować, Ari w końcu czuje się dostrzeżona. Uwaga Luisa szybko skupia się na czymś więcej niż osobowość dziewczyny i uprawiają seks na imprezie – choć Ari nie powiedziała nie, na pewno nie powiedziała tak. Zanim będzie miała szansę przetrawić to, co się stało, zaczynają krążyć plotki na jej temat. Kiedy Ari znajduje w swojej szafce tajemniczą notatkę od osób o podobnych przeżyciach, pojawia się szansa zdemaskowania Luisa. Żeby to zrobić, będzie musiała pogodzić się z prawdą o  tym, do czego doszło tamtej nocy, i  zaryzykować wszystko, aby sprawiedliwości stało się zadość. Czy starczy jej na to odwagi?

To książka, obok której nie możecie przejść obojętnie!

Informacje dodatkowe o Klub pogromców Luisa Ortegi:

Tłumaczenie: Dominik Górka

Tagi: LGBT+ Gwałt tolerancja

Kup książkę Klub pogromców Luisa Ortegi

Opinie o książce - Klub pogromców Luisa Ortegi

„Klub pogromców Luisa Ortegi” Sonora Reyes to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i przyznam szczerze, że przeżyłam niemałe zaskoczenie! Sięgając po ten tytuł, miałam świadomość, że jest to książka z gatunku młodzieżowego, po które lubię raz na jakiś czas sięgnąć! Z reguły są to miłosne historie, które w większości dotyczą miłosnych dylematów nastolatek. Tym razem przeżyłam zaskoczenie, ale było ono bardzo pozytywne.Główna bohaterka powieści Ariana jest osobą nieco wycofaną. Nigdy nie wyróżniała się z tłumu, co z pewnością wynika również z jej relacji rodzinnych, głównie z matką, które nie są łatwe. Ari czuje się dostrzeżona, gdy Luis, jeden z popularniejszych chłopców w szkole zaczyna zwracać na nią uwagę. Niestety chłopak miał w tym swój cel, który zrealizował na jednej z imprez, bowiem bez wyraźnego sprzeciwu, ale i bez zgody Ari, Luis uprawiał z nią seks. Dziewczyna dopiero później uświadamia sobie, co tak naprawdę się stało. Niestety jest już za późno, a plotki dotyczące tego wydarzenia słyszeli już niemal wszyscy. Okazuje się jednak, że Ari nie była jedyną ofiarą Luisa, dlatego zdeterminowana dziewczyna postanawia wymierzyć sprawiedliwość i zdemaskować chłopaka.Jest to książka, którą powinna przeczytać każda nastolatka, gdyż porusza ona wiele niezwykle ważnych tematów, o których często brakuje rozmowy w domu. Nie powinno być tematów tabu, których nie poruszamy z własnymi dziećmi, ale co jeśli dzieci
Avatar użytkownika - w_ksiazkowym_zac
w_ksiazkowym_zac
Przeczytane:2008-08-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Życie nastolatków często nie usłane różami... Dosyć boleśnie przekonała się o tym Ariana - cicha, nieśmiała, skryta, zdystansowana dziewczyna, które nigdy się nie odzywa. Ze względu na swoje cechy, nie cieszy się dużym gronem przyjaciół. Kiedy staje w obliczu życiowej porażki - jaką jest przespanie się na imprezie z Luisem, szkolnym przystojniakiem, który okazał jej zainteresowanie - jest zrozpaczona i samotna w tym wszystkim, co przyniosła jej feralna noc. Plotki, złośliwości skierowane w jej stronę, bardzo ją ranią. I chociaż nie powiedziała chłopakowi nie, to nie powiedziała również tak - czuję się wykorzystana. Jednak pojawia się światełko w tunelu. Okazuje się że takich osób, pokrzywdzonych w ten lub podobny sposób przez Luisa, jest więcej. Zawiązują sojusz, mający na celu zdemaskowanie niecnych działań chłopaka. Jednak żeby dokonać zemsty, Ari musi stawić czoła nieszczęsnej nocy i konsekwencji z nią związanych - czy starczy jej na to odwagi?

Literatura dla młodzieży, poruszająca ważne tematy, jest bardzo wartościowa nie tylko dla tej docelowej grupy odbiorczej. Dla wszystkich może stanowić źródło ukojenia i pocieszenia - i taka jest właśnie książka Sonory Reyes. "Klub pogromców Luisa Ortegi" to powieść poruszająca głównie temat przemocy seksualnej. Ofiary tego przestępstwa często zostają osamotnieni w swoim problemie, z różnych powodów - wstyd, niezrozumienie, skrytość, plotki... I nawet rodzice, często zajęci swoim życiem, podobnie jak rodzice Ari, nie są w stanie dotrzec, że z ich dzieckiem coś jest nie tak - bo przecież życie nastolatki rządzi się swoimi prawami. Taka samotność i problem z zapanowaniem nad swoimi emocjami i uczuciami może przynieść różne, nie rzadko tragiczne konsekwencje. Dlatego ważne, żeby mieć w kimś oparcie, może to być rodzic, przyjaciel, nauczyciel, specjalista.... Nasza bohaterka znalazła właśnie takie oparcie w można powiedzieć przypadkowych znajomych, których połączyła nienawiść do swojego sprawcy - Luisa. Czy uda im się wykonać swój plan zdemaskowania go? Musicie koniecznie się przekonać. Polecam

Młodość to czas poznawania siebie, odnajdywania własnej tożsamość, eksperymentowania i próbowania nowych rzeczy. To często czas pierwszych zauroczeń, miłości i pierwszych zbliżeń. W tym czasie na młodzież czeka wiele pułapek, niebezpieczeństw i bardzo łatwo kogoś skrzywdzić lub samemu zostać skrzywdzonym. Powieść "Klub pogromców Luisa Ortegi" to właśnie powieść o tym jak może wyglądać ten czas stawania się dorosłymi.
Ariana jest dziewczyną z trudnościami. Nadwrażliwość na dotyk, hałas i mutyzm wybiórczy sprawiają, że ma problemy z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami i czuje się samotna. Gdy zaczyna się nią interesować Luis Ortega w końcu czuje się dostrzeżona. Szybko jednak pożałuje tej znajomości. Luis wykorzystuje Ari po czym rozpowiada w szkole plotki na jej temat przez które jest wytykana palcami i obgadywana. Gdy znajduje w szafce wiadomość od kogoś, kto również został skrzywdzony przez Luisa pojawia się szansa zdemaskowania go i ukarania. Jednak, by do tego doszło Ari musi opowiedzieć wszystkim swoją historię. Czy się na to odważy?
"Klub pogromców Luisa Ortegi" jest książka przede wszystkim skierowaną do młodzieży. Powieść jest napisana lekkim językiem dostosowanym, do odbioru właśnie przez nastoletnich czytelników, choć porusza tematy trudne, bolesne i ważne. Historia stworzona przez osobę autorską zaciekawia od pierwszych rozdziałów i potrafi utrzymać ciekawość czytelnika do ostatnich stron. Osoba autorska na bohaterów tej powieści wybrała bardzo różnorodne postacie, co sprawiło, że czyta się ją z jeszcze większym zaciekawieniem. Szczególnie spodobała mi się kreacja Ariany, która jest neuroróżnorodna i ma problemy ze swobodna komunikacją. Pozostali bohaterowie również budzą naszą ciekawość. Mamy tu cały przekrój od postaci heteroseksualnych, homoseksualnych czy biseksualnych po osoby niebinarne. Taki wachlarz postaw sprawia, że nie raz zostaniemy zaskoczeni, szczególnie tym, z jakimi problemami mierzą się te osoby.
Sonora Reyes poruszyło w swojej powieść trudne i ważne tematy. Jednym z nich jest wykorzystywanie seksualne. Osoba autorska uświadamia, że na wszystko trzeba wyrazić świadomą zgodę. Jestem trochę zawiedziona jak został przedstawiony wątek odpowiedzialności karnej za czyn zabroniony. Możemy odnieść wrażenie, że ofierze gwałtu nikt nie pomoże, nikt nie uwierzy i to ona sama musi wymierzyć sprawiedliwość swojemu oprawcy. Powieść pokazuje również relacje rodzinne i rówieśnicze. O ile relacje rodzinne są przedstawione w kontekście jak wyglądać nie powinny o tyle bardzo ujęło mnie pokazanie relacji między nastolatkami. Z książki płynie głębokie przesłanie, że każdy ma prawo do własnych uczuć, własnej przestrzeni i należy je wzajemnie szanować.
"Klub pogromców Luisa Ortegi" to bardzo mądra książka dla nastolatków z głębokim przesłaniem. Napisana w bardzo przystępny i lekki sposób. Uczy tolerancji, szacunku i walki o sprawiedliwość. Myślę, że powinna ją przeczytać każda osoba wchodząca w okres dojrzewania, ponieważ z jej treści może wyciągnąć wiele ważnych lekcji.

Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole
Sonora Reyes0
Okładka ksiązki - Przewodnik lesbijki po katolickiej szkole

Niezwykle zabawna i poruszająca powieść o queerowej dziewczynie, która uczy się jak być prawdziwą sobą! Czy uda jej się ogarnąć swoje życie i przetrwać...

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung