Czy można dosłownie umrzeć z samotności? Czy istnieje połączenie między zdolnością wyrażania emocji a chorobą Alzheimera? Czy można zdefiniować ,,osobowość nowotworową"?
Opierając się na dogłębnych badaniach naukowych, doktor Gabor Maté udziela odpowiedzi na pytania dotyczące połączenia umysł-ciało. Przedstawia dowody naukowe na to, jaką rolę odgrywają stres i emocje w występowaniu szeregu powszechnych chorób takich jak zapalenie stawów, nowotwory, cukrzyca, choroby serca, zespół jelita drażliwego czy stwardnienie rozsiane.
Na podstawie dziesiątek studiów przypadków i historii takich osób jak Ronald Reagan (alzheimer) czy Lance Armstrong (rak jąder) Gabor Maté ujawnia Siedem zasad zdrowienia, czyli reguł pomagających uchronić się przed ukrytym stresem.
Kiedy ciało mówi nie to międzynarodowy bestseller przetłumaczony na piętnaście języków, propagujący uczenie się i leczenie poprzez dostarczanie transformującego wglądu w to, w jaki sposób choroba może być sposobem na odrzucenie przez organizm tego, czego umysł nie może lub nie chce uznać.
Ludzie zawsze intuicyjnie czuli, że ciało i umysł są niepodzielne. Współcześnie doszło jednak do niefortunnego rozłamu między tym, co podpowiada nam organizm, a tym, co umysł uważa za prawdę. Ku własnej zgubie, zwykle kierujemy się drugim z tych dwóch źródeł informacji.
Dlatego za przyjemność i przywilej uważam przedstawienie Czytelnikowi odkryć nowoczesnej nauki, potwierdzających intuicję odwiecznej mądrości. Stanowiło to mój nadrzędny cel podczas pisania tej książki. Innym było odsłonięcie zwierciadła, w którym przegląda się nasze napędzane stresem społeczeństwo - w odbiciu tym widzimy, jak na niezliczone mimowolne sposoby pomagamy powstawać nękającym nas chorobom.
Gabor Maté
Dr Gabor Maté jest emerytowanym lekarzem, który przez 20 lat najpierw pracował w przychodni rodzinnej, a potem na oddziale opieki paliatywnej. Następnie przez ponad dekadę zajmował się osobami uzależnionymi od narkotyków i chorymi psychicznie w dzielnicy Downtown Eastside w Vancouver. Napisał cztery książki wydane w 25 językach. Jest również popularnym mówcą cenionym ze względu na swoją wiedzę na temat uzależnień, traumy, rozwoju dzieci oraz powiązań między stresem a chorobami.
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2022-02-23
Kategoria: Psychologia
ISBN:
Liczba stron: 352
Tytuł oryginału: When The Body Says No: The Cost of Hidden Stress
"Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu" to książka z gatunku tych cięższych i poważniejszych. Gabor Mate - emerytowany lekarz, specjalizujący się badaniu i leczeniu uzależnień napisał książkę o tym, jak nadmierny stres może nas zgubić, ukazując też, jak ważny jest związek zdrowego umysłu i ciała.
Stres postarza.
Stres szkodzi.
Stres niszczy.
Autor za pomocą przykładów i własnych doświadczeń z pacjentami przedstawia historie chorób, które w dużej mierze spowodowane były stresem. Można do nich zaliczyć: stany zapalne, nowotwory, cukrzycę, problemy z sercem czy jelitami, a nawet stwardnienie rozsiane. Okazuje się, że różne fizyczne dolegliwości można przypisać stresowi (przewlekłemu).
Gabor Mate wyjaśnia, jak stres na nas wpływa oraz uświadamia, co robić, żeby uchronić się przed jego negatywnymi skutkami. Wyraża też zaniepokojenie zachowaniem lekarzy, którzy często nie przywiązują wagi do psychicznych aspektów swoich pacjentów, ich osobistych historii, w których może kryć się wiele wskazówek, mogących ułatwić leczenie czy też wpłynąć na rozwój choroby.
Stres to poważny problem i nie można go lekceważyć. Wcześniej czy później staje się on szkodliwy dla zdrowia, a w najgorszych przypadkach może powodować choroby. Dlatego niezwykle ważne jest podjęcie odpowiednich działań w celu zwalczania go. Ostatecznie, przezwyciężenie trudnych emocji jest niezbędne do odzyskania dobrego samopoczucia, a przede wszystkim zachowania zdrowia.
"Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu" to pozycja kierowana dla pacjentów, jak i lekarzy. Ja, po przeczytaniu tej książki czuję się nieco mądrzejsza w tym temacie i wiem na co powinnam zwracać uwagę. Nie była to jednak łatwa lektura, trzeba spędzić przy niej dużo czasu i bardzo się skupić, aby przetworzyć wszystkie informacje w niej zawarte.
W tej niezwykle aktualnej książce Gabor Maté przygląda się epidemii uzależnień trawiących nasze społeczeństwo. Autor odpowiada na pytanie, dlaczego jesteśmy...
W książce Rozproszone umysły autor obala mit genetycznego podłoża ADD i daje nadzieję oraz porady żyjącym z tym zespołem dzieciom i dorosłym. Dzięki potraktowaniu...
Przeczytane:2024-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 2024,
Książka długo czekała w mojej biblioteczce na swoją kolej. Trzeba przyznać, że za długo, bo już od dłuższego czasu interesuję się tą tematyką. To już nie są powiedzenia, ale fakty i badania naukowe, które potwierdzają, że stres może prowadzić do raka. Niestety, ale żyjemy w coraz większym pędzie. Coraz większym stresie i wielokrotnie sami narzucamy na siebie presję. Ta książka to doskonały dowód na to, że to jest ten moment, aby jeszcze coś w swoim życiu zmienić.
Wiele historii z tej książki wcale nie kończy się dobrze. Pomimo trudów i prób złagodzenia lub wyleczenia choroby. Ale czy pomimo tego uprawnia nas to do nie robienia niczego?
Jeśli Twoje ciało szwankuje, to przeczytaj tę książkę. Być może znajdziesz przyczynę swojej choroby. Trzeba dotrzeć do sedna, a nie leczyć się objawowo.