reklama

Keanu Reeves

Wszyscy uważamy, że Keanu Reeves jest breathtaking!

Fani uwielbiają go za role w filmach Speed: Niebezpieczna prędkość, Dracula, a także za takie ikoniczne postaci jak Neo czy John Wick, a internet ogłosił go swoim królem.

Za zniewalającym uśmiechem Keanu Reevesa kryje się jednak wiele smutku. Aktor wychowywał się bez ojca, który był uzależniony od narkotyków i odsiadywał wyrok. Stracił trzy ukochane osoby. Jego najlepszy przyjaciel River Phoenix zmarł po przedawkowaniu kokainy. Jedyne dziecko gwiazdora urodziło się martwe w ósmym miesiącu ciąży. A ukochana zginęła w wypadku samochodowym.

Poznaj historię jedynego hollywoodzkiego aktora, któremu woda sodowa nie uderzyła do głowy i który pomimo sukcesu pozostaje sobą. Przeczytaj o Keanu jeżdżącym metrem i samotnie jedzącym kanapki na ławce w parku.

O jedynym aktorze, który jest prawdziwym wzorem do naśladowania.

-----

Bindżujesz filmy z Keanu i wysyłasz przyjaciołom memy z aktorem? My też!

Dowiedz się zatem, którym Keanu jesteś, robiąc test osobowości!

Keanu uważa, że Ty również jesteś…

Informacje dodatkowe o Keanu Reeves:

Keanu Reeves - opinie o książce

Avatar użytkownika - ratowniklektur
ratowniklektur
Przeczytane:2020-09-23, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam,

Bardzo lubię biografie, szczególnie osób, które podziwiam, lub które mnie inspirują. Problem pojawia się, wtedy kiedy ktoś zamiast poważnej biografii, daje nam coś w stylu "specjalnego wydania Bravo". Zdecydowanie ta książeczka jest czymś takim. To dziełko dwóch pań, które postanowiły z humorem pokazać światu, jak piszczą z zachwytu na widok nieśmiertelnego Keanu Reeves'a. Jeśli chodzi o samego bohatera, zgadzam się z autorkami, że jest boski... Gdy piszę "Boski", mam na myśli dobro bijące z jego wizerunku. Natomiast jeśli chcę napisać biografię osoby, która dba o swoją prywatność bardziej niż jakikolwiek celebryta, to piszę rzetelną i poważną biografię. Oczywiście nie na tyle poważną, by była nudna, bo humor to ważna rzecz, jeśli chodzi o przedstawienie Keanu, bo sam Keanu charakteryzuje się niebanalnym i ostrym humorem. Wyciągam więc kijek, ale nie robię z tego infantylnego pisemka dla młodzieży, która jest oślepiona fleszami i weźmie wszystko, co kojarzone z masową popkulturą. Niestety wielkie marginesy, quiz i zabawa w nieudolnego scenarzystę nie umila w ogóle czytania tego "pisemka". Szczęście, że w ogóle czyta się je ekspresowo. Uważam jednak, że informacje o Keanu (te, które są ciekawe i inspirujące) zawarte tu znajdzie każdy internauta po głębszym reaserchu. Pozycja sama w sobie nie jest zła i jest dobra na zabicie nudy, jednak to, w jaki sposób ta niby biografia została złożona, nie przemówi do wszystkich.
   W moim mniemaniu publikacja dzieli się dwojako:
1. Właściwa biografia
2. Infantylne fantazjowanie na temat bohatera, jako zapychacz czasu, przypominający kiedyś modne fanziny, lub wspomniane czasopismo "Bravo".
Szata graficzna jest prosta i skromna jak życie Keanu, więc adekwatna. Fakty i mity prezentujące życiorys Reeves'a ciekawe, zaskakujące i przywołujące od czasu do czasu uśmiech na twarzy czytelnika, a właściwie fanów aktora. W narracji bardzo łatwo można wyczuć ten kobiecy akcent w fantazjowaniu, spekulującym nad pocałunkami składanymi przez aktora. Wysyłają też lekkie komunikaty "ach, Keanu ależ byśmy chciały, chociaż musnąć twe usta". Larissa i Curran pochylają się także nad analizą męskiego wzorca często wpajanego przez kino i jest w nim dużo racji, lecz wyczuwam brak całkowitej przychylności, gdy analiza nie może zaoponować hetero czy homoseksualnego wzorca. W końcu przychodzi analiza memetycznego żywotu Keanu, tak nieodłącznego w dzisiejszej komunikacji wirtualnej, poprawiającej humor i ironizującej faktyczne sytuacje wyłapywanych reakcji. W tej analizie także można wyczytać ciekawe teorie i choć dla niektórych mogłoby to też wydawać się niepotrzebne, dla mnie właśnie jest odpowiednim wtrąceniem humoru i jego wybadaniem.
   Suma summarum książka może okazać się ciekawym źródłem dla nastolatków, chcących poznać legendę wybrańca - nastolatków, a w szczególności nastolatek. Sam Keanu za to, mając tę publikację w ręku spuentowałby ją swym życzliwym uśmiechem i wysłaniem autorkom zdjęcia posyłanego przez siebie całusa.

~ http://ratowniklektur.blogspot.com/

Keanu Reevesa znają wszyscy z filmów, w których wykreował role zapadające na długo w pamięci. W Internecie możemy znaleźć wiele informacji na temat tego bardzo dobrego aktora, także plotek, jednakże fani cenią Keanu nie tylko za jego role, ale też za to jakim jest człowiekiem. A jego postać jest intrygująca. Czy równie intrygująca jest książka "Keanu Reeves. W roli głównej"?

W książce mamy parę faktów z życia aktora, jego filmografię, ciekawostki na temat egzotycznego pochodzenia oraz (pod koniec książki) niedługie analizy filmów, w których grał czarne charaktery z miernikiem "poziomu mroczności". Mamy również historię powstania pierwszego memu oraz kilka ich przykładów.

Co do samej książki zacznę od najpoważniejszego zarzutu. Mianowicie styl w jakim autorki napisały tą biografię pozostawia wiele do życzenia. Przez to książka jest nierówna. Oto czytamy garść podstawowych intormacji o Keanu, potem mamy trochę merytorycznych uwag co do jego osoby oraz sposobu gry aktorskiej, żeby za chwilę - na potwierdzenie wcześniej pisanych słów - przeczytać słodkie stwierdzenia w stylu: "wiadomo, że to Keanu, a on jest cudowny" lub :"przecież wszyscy wiedzą, że Keanu jest breathtaking". Aż brakuje tylko dodać: "a jego spojrzenie jest takie "hip- hip- hipnotajzing"...
Z czasem znowu autorki wpadają w moralizatorski ton pisząc np. o zaletach współpracy, pracy twórczej, docenianiu swoich umiejętności, komunikacji, zdolności słuchania etc. Tak, tak: to wszystko w książce biograficznej. To nic, że zaczyna ona nagle przypominać poradnik, ale spokojnie, za chwilę i tak już mamy (cytuję): "oczywiście nie sugerujemy, że Keanu Reeves urodził się piękny i gotowy, żeby się ze wszystkimi przyjaźnić i oddziaływać na ludzi". To cytat ze strony 135, a od początku książki było takich stwierdzeń więcej. Przez chwilę wprowadziło mnie to w lekką konsternację, gdyż już nie wiedziałam, czy autorki to "największe fanki Keanu" rozpływające się nad jego boskim wyglądem, czy jednak anty-fanki, a książka ma charakter sarkastyczny. Prawdopodobnie to takie humorystyczne zacięcie autorek (o którym wspominały już na początki książki). Te przesłodzone frazesy pojawiają się bardzo często. Tak często, że w końcu zaczynają irytować (bo też ileż można). Najlepsze w tym wszystkim jest to, że książkę napisały dwie dorosłe kobiety, a chwilami ma się wrażenie jakby się czytało zapiski nastolatki... ("Och, jaki on jest boski!"). Nie obrażając żadnej nastolatki... ale naprawdę, od książki biograficznej wymagałam jednak trochę więcej. Tu dostałam garść informacji zebranych z Internetu, z których usiłowano stworzyć biografię a wyszedł zlepek nastoletnich zapisków z pamiętniczka. Bo chwilami ciężko mi ją nazwać nawet "portretem psychologicznym na temat".

W międzyczasie mamy też takie niespodzianki jak: test psychologiczny, na to którym Keanu-Johnem jesteś, test golfa Keanu oraz bardzo ambitny zarys niby-scenariusza musicalu z Keanu, Winoną Ryder i Charlize Theron w Paryżu. Wymyślony przez autorki - drogie Panie, czemu tak krótko? Toż to Oscar murowany! (sarkazm)

Już we wstępie autorki pisały, że zamierzają zgłębić to, o czym rozmawiają, kiedy mówią o Keanu, bo wierzą, że jego osoba jest warta głębszej analizy. Co z tej analizy wyszło?

Dowiedziałam się z tej książki tego, co wiedziałam (lub co przypuszczałam lub mogło mi się wydawać), że Keanu Reeves to nie tylko zwykły aktor Hollywood, a nietuzinkowy człowiek o bardzo dużej dozie wrażliwości. Nie mówiący o sobie za dużo, powściągliwy, spokojny, grzeczny i skory do pomocy, gdy ktoś jest w potrzebie. Dowiedziałam się co nieco na temat charakteru odgrywanych przez Reevesa postaci. I tego, że jest boski, cudowny, niczym "chłodny wiatr wiejący z gór"...

Dla autorek plus za chęć stworzenia książki lekkiej, którą można przeczytać w jeden wieczór, minus za zbyt infantylny styl. Może taki był też cel, ale chwilami jest to irytujący zabieg. Może lepiej by następną książkę o Keanu napisał facet, to może nie będzie ona pozostawiała na koniec wrażenia jednego wielkiego peanu pochwalnego w dodatku słabą językowo (żeby nie powiedzieć grafomańską).
Dodatkowy minus dla wydawnictwa za niedopatrzenie w kwestii paru literówek, powtórzeń wyrazów i tym podobnych.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski