Kawa u żyrafy

Ocena: 6 (1 głosów)

W ogrodzie zoologicznym, opuszczonym przez ludzi po strajku zwierząt, zaczyna panować chaos spowodowany poczuciem wolności, który jest trudny do okiełznania nawet przez samego króla zoo - lwa Leona. Zwierzęta zaczynają martwić się, czy poradzą sobie bez ludzi. I pokazują swoje prawdziwe oblicze...

Dynamiczna, mądra i pełna humoru opowieść z niejednym przesłaniem. O życiu bez uprzedzeń, w otwartości, o samodzielnym myśleniu i przełamywaniu stereotypów

Informacje dodatkowe o Kawa u żyrafy:

Wydawnictwo: Literatura
Data wydania: 2024-10-24
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788382083002
Liczba stron: 96

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 6 lat

więcej

Kup książkę Kawa u żyrafy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Kawa u żyrafy - opinie o książce

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2024-12-22,

"Kawa u żyrafy” to książka, która w niezwykle przystępny sposób dotyka tematów istotnych dla każdego z nas, niezależnie od wieku.

Historia rozpoczyna się w nietypowy sposób – w ogrodzie zoologicznym, gdzie zwierzęta postanowiły się zbuntować przeciwko ludziom. Jednak zamiast upragnionej wolności, ich życie zaczyna wypełniać chaos i poczucie zagubienia. Centralną postacią tej opowieści jest lew Leon, król zoo, który staje przed niełatwym zadaniem utrzymania porządku w świecie nagle pozbawionym reguł. Co ciekawe, zwierzęta, które początkowo z radością odrzucają ludzkie zwierzchnictwo, szybko zaczynają kwestionować swoją zdolność do samodzielności.

Jedną z największych zalet książki jest sposób, w jaki Kosmowska ukazuje różnorodność charakterów wśród zwierzęcych bohaterów. Każda postać, od tytułowej żyrafy po mniejsze zwierzęta, wnosząc swoje unikalne spojrzenie na sytuację, daje czytelnikowi możliwość przyjrzenia się różnym aspektom relacji społecznych. Autorka sprytnie przeplata humor z refleksją, ukazując, jak łatwo w momentach wolności lub władzy ulegamy stereotypom i uprzedzeniom.

Przesłania zawarte w książce są niezwykle aktualne. Opowieść o życiu bez uprzedzeń, otwartości na inność i sile samodzielnego myślenia trafia zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców.

Narracja jest dynamiczna i wciąga od pierwszych stron, jednocześnie oczarowując literacką finezją. Kosmowska świetnie balansuje między poważnymi tematami a lekkością stylu, co sprawia, że książka jest niezwykle przystępna i przyjemna w odbiorze.

"Kawa u żyrafy” to mądra i pełna humoru opowieść, która zachęca do dyskusji o naszej naturze, relacjach i roli człowieka w świecie.

Link do opinii
Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2024-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
,, Miłość, mój drogi, jest pięknym nieszczęściem, które znienacka na ciebie spada. Nadziewa się na serce jak jabłko na igły. I niesiesz je na sobie, czując słodki ciężar... Czasami ten ciężar jest wszystkim, co masz. " Nie wiem czy wiecie, ale przeczytałam już całkiem sporo bajek i powiem wam, że ta mnie zaskoczyła. Przeważnie każda opowieść długa czy krótka miała jeden wątek, który prowadził tylko w jedną stronę do jednego tematu, co najwyżej przedstawionego na różne sposoby. W tej opowieści wątkiem scalającym jest miejsce, gdzie te piękne i różne zwierzęta przebywają, ale tematyka jest naprawdę różnorodna. W pierwszej opowieści poznałam owcę, żyrafę i inne poboczne zwierzęta. Owca Mela szukała sposobu żeby udowodnić jak bardzo żyrafy nie lubi. Wymyślała nawet jej pozytywne strony za które miała prawo jej nie lubić. Nawet nie dopuszczała do siebie wiadomości, że każdy z jej powodów był niedorzeczny. Bo gdy ktoś chce znaleźć powód, żeby nas nie lubić, to zawsze go znajdzie. Była tu też opowieść o tym jak jedno zwierzątko podziwiało inne z innej rasy, a nie zwracało uwagi na te ze swojej, które do niej wzdychały. Dopiero ktoś inny wychwalając jej cudowną i niesamowitą rasę zwrócił uwagę na kogoś, kogo nie doceniała, dopiero przejrzała na oczy, że jednak faktycznie był wyjątkowy, tylko ona nie chciała tego dostrzec. W innej opowieści chodziło o niespełnione uczucie, o to, że nie warto przejmować się opinią innych, bo nic z tego nie mamy, oprócz złych myśli rzecz jasna. Albo o tym, że kogoś możemy poniewierać, żeby czuć się wywyższonym, a gdy się okazało, że poszukują kogoś inteligentnego do bycia chrzestnym, to za słowo ,,inteligentny" było się skorym do największych poświęceń. Oczywiście tych mądrości jest o wiele więcej. Często przewijają się te same zwierzęta, lecz wtedy, kiedy swą osobowością pragną zabłysnąć, choć reszta zwyczajnie wie, i akceptuje to, że są jakie są. W ogóle bardzo spodobało mi się określenie, że każdy z nas jest wyjątkowy i piękny, bo jest inny. Różny z wyglądu, zachowania, rasy czy postury. Nikt nie jest brzydki, wszyscy jesteśmy piękni:-) Wewnątrz jest pełno kolorowych obrazków, opowiadania są krótkie, nawet trzy strony. Dzieci może zobaczyć, czy każde zachowanie zwierzątka było dobre, czy może powinny kogoś przeprosić. Niekiedy ich morały możemy znaleźć pomiędzy wierszami. Uważam, że to wartościowa lektura, dlatego ją polecam.
Link do opinii
Inne książki autora
W górę rzeki
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - W górę rzeki

Wydawało się, że najlepsze lata mają już dawno za sobą... Ale czy na pewno? Choć minęło już sześć lat od śmierci jej męża, Lena wciąż żyje przeszłością...

Tru. Love story
Barbara Kosmowska0
Okładka ksiązki - Tru. Love story

Po sukcesach, które odniósł jako wynalazca, zając Tru poczuł zawrót głowy, zamknął swój warsztat i zaczął się udzielać towarzysko. Czyżby miał zostać...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy