Kasika Mowka

Samotna, porzucona przez rodziców dziewczynka, jest wychowywana przez nadopiekuńczą babcię, która stwarza jej sztuczny azyl. Kasika Mowka jest dzieckiem całkowicie wyizolowanym i nie przystosowanym do świata. Przeczytała tony książek, a nie potrafi umyć się ani zawiązać sobie butów. Odkrywając własną seksualność pozwala gwałcić się zboczeńcowi w parku. Im dalej, robi się tym straszniej i smutniej? Nie ma wątpliwości, że podstawą tej historii są realne zdarzenia. Autorka nosi w sobie brzemię dzieciństwa i podejmuje próbę kojenia odrzuconych uczuć, powraca do dawnych cierpień. Jest to książka wpisująca się w nurt pisania o traumatycznych doświadczeniach , rozliczaniu się z własną przeszłością, rozrachunku z trudnymi doświadczeniami. O autorce Katarzyna T. Nowak (ur. 1965) - dziennikarka, współpracowała m.in. z ?Gazetą Krakowską?, "Przekrojem", "Twoim Stylem". Autorka bardzo dobrze przyjętej przez czytelników opowieści o swojej matce pisarce Moja mama czarownica. O Dorocie Terakowskiej oraz powieści Kobieta w wynajętych pokojach.

Informacje dodatkowe o Kasika Mowka:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d

Kup książkę Kasika Mowka

Kasika Mowka - opinie o książce

Kasika Mowka jest główną bohaterką książki autorstwa Pani Katarzyny T. Nowak pt. '' Kasika Mowka'' to dziewczynka, którą wychowuje babcia. Kasika ma swój indywidualny świat, w którym żyje.

Ma umiejętności logicznego myślenia, ale bez konkretnego zastanowienia się nad tym, co robi w danym momencie. Słowa dla Kasiki były, najlepszą terapią dzięki temu mogła, otworzyć się sama przed sobą tworząc wymyślone przez siebie historie.

Gdy poznajemy, z bliższa główną bohaterkę to odnosimy wrażenie, że czuje się ona zagubiona, aczkolwiek potrzebuje uczucia prawdziwej miłości, wsparcia i zrozumienia. Ma ona problem z funkcjonowaniem codziennym, okłamuje babcię, zadaje, innym ból nie zdając sobie z tego sprawy.

Jest czujną obserwatorką życia. Nie ma problemów z pamięcią. W jej oczach widoczny jest mocny ból.

Warto zaznaczyć najważniejsze role osób, które uczestniczyły i przyczyniły się do tego, że wymaga Kasika akceptacji, a nie odrzucania jej.

To książka, która do łatwych nie należy, jeśli chodzi w dokonanie jej całościowej oceny.

Za to wyciągniemy wiele wniosków dotyczących związanych z wychowaniem i zwróceniem uwagi na poszczególne etapy i aspekty w życiu dziecka istotne w jego rozwoju.

Polecam przeczytać tę książkę.

Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2016-12-04, Ocena: 2, Przeczytałam, Przeczytane 2014-2023,
Jest to historia dziewczynki wychowywanej przez babcię. Aby zapomnieć o tym, że nie ma normalnej rodziny, nie ma mamy i taty, dziewczynka wymyśla sobie inne imię i nazwisko - Kasika Mowka, tym samym twierdząc, że " Teraz, kiedy już nazwała siebie, nie potrzebowała rodziców, takich jakich mają koleżanki w klasie, złożonych z dwóch osób odmiennej płci. Kasiki takich nie mają. Kasiki są wyjątkowe." Kasika to dziewczynka skrzywdzona. Jej babcia, nadopiekuńcza staruszka postawiła sobie za życiowy cel ochronienie wnuczki przed wszelkim złem tego świata. Wszak, według niej, Kasika jest wyjątkowa i ma dar, który za wszelką cenę trzeba ochronić. Życie dziewczynki skupia się więc na czytaniu i wymyślaniu oraz zapisywaniu różnych historii. W rezultacie dziewczynka jest bardzo mądra, bardzo szybko przechodzi kolejne poziomy edukacji, jest nadzwyczaj inteligentna. Nadopiekuńczość babci sprawiła jednak, że dziewczyna staje się niezdolna do samodzielnej egzystencji - nie umie umyć się, przygotować sobie posiłki, zaścielić łóżka. Kasika nie potrafi także przestrzegać jakichkolwiek narzuconych norm społecznych czy obowiązujących zasad. Książka jest bardzo specyficzna. I choć przeczytałam tę powieść w jedno niedzielne popołudnie, historia Kasiki Mowki nie podbiła mego serca. Przeszkadzało mi wiele niedomówień i nie zakończonych wątków, choć być może był to zamierzony zabieg autorki. Specyfika stylu, w jakim została napisana ta powieść nie podobała mi się. Chociaż pomysł na książkę bardzo dobry!
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Ponadprzeciętnie zdolna dziewczynka, bardzo samotna, wychowywana przez nadopiekuńczą babcię, która nie nauczyła jej podstawowych czynności życiowych. Wyizolowana, nieprzystosowana do otaczającego ją świata. Nieprzygotowana do wejścia w dorosłe, samodzielne życie. Historia ukazuje niszczącą siłę, jaką jest zazdrość, która powoli przeradza się w obsesję.
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski