Kartografia

"Czy dwa anioły, leżąc, są w stanie stykać się grzbietami? Jeśli nie, jakże muszą zazdrościć nam, ludziom". Kiedy dokładnie następuje moment, gdy w przyjaźni zmienia się wszystko? Karim i Raheen to od urodzenia bratnie dusze. Jedno kończy zdania drugiego, rozmawiają ze sobą anagramami, a leżąc, stykają się grzbietami. Nierozerwalna więź łączy ich również z Karaczi w Pakistanie. Ich serca biją w rytmie tego miasta - pełnego przemocy, zanieczyszczonego, intensywnego i przebojowego, po prostu - domu. Z upływem lat pozwalają, aby stanął między nimi mur milczenia. Jednak pewnego suchego lata, w dobie strajków i czystek etnicznych, ich związek zaczyna balansować pomiędzy wymuszoną przyjaźnią a miłością, pisaną im od urodzenia. "Kartografia" jest namiętną, porywającą pieśnią miłosną dla Karaczi. Najnowsza powieść Kamili Shamsie to książka jedyna w swoim rodzaju, ukazująca, że niezależnie od wydarzeń na świecie, nie możemy zapominać o wojnie toczącej się w naszych sercach. Autorka została nominowana do Orange Prize for Fiction 2009.

Informacje dodatkowe o Kartografia:

Kartografia - opinie o książce

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014,
Na początku w oczy rzucił mi się sam wygląd okładki. Specyficzne wzory, meczet i płatki róż skojarzyły mi się z Bollywood. Ale to tylko pozory. W książce tego nie znajdziemy. Sonia, Zia, Karim i Raheen są czwórką przyjaciół. Są ciekawscy, spragnieni wolności, zabawy, emocji, żądni uroków życia. Razem z nimi śledzimy przemiany otaczającego ich świata, wędrujemy z nimi przez Karaczi w czasie i przestrzeni. Narratorem książki jest dorosła Raheen. Wspomina ona to, co przeżyli, co już przeminęło... Jest to niezwykle barwna, ciepła opowieść o dorastaniu, pierwszych miłościach, poczuciu osamotnienia i niezrozumienia. A także o dokonywanych wyborach, o odpowiedzialności i umiejętności wybaczania. Wielkim plusem jest to, że autorka w sposób nie banalny potrafiła przedstawić historię miłosną.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26