Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza

Neijing (Kanon medycyny wewnętrznej) to jedno z najważniejszych klasycznych dzieł taoizmu oraz czołowy traktat medyczny tradycyjnej medycyny chińskiej. Jego autorstwo przypisuje się Żółtemu Cesarzowi, Huang Di, który panował w trzecim tysiącleciu p.n.e.

Traktat napisany jest w formie dialogu między Huang Di i jego ministrami. Zawiera bogactwo wiadomości z zakresu etiologii, fizjologii, diagnozy, terapii i profilaktyki chorób, jak również głęboką wiedzę o etyce, psychologii i kosmologii. Wszystkie wspomniane zagadnienia są omówione w kontekście holistycznego podejścia, zgodnie z którym życie jest całością powstałą z połączenia i wzajemnego oddziaływania składających się na nie zjawisk. Książka ta ukazuje naturalne prawa rządzące wszechświatem, a jednocześnie zawiera szereg praktycznych rad, pomocnych w kreowaniu długiego, szczęśliwego i zdrowego życia.

Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza to najstarsze w dziejach ludzkości klasyczne dzieło medyczne spisywane już od IV w p.n.e. Tak jak Hipokrates z Kos (460–377 p.n.e.) uważany jest za ojca medycyny europejskiej, tak Huang Di zwany Żółtym Cesarzem, uznawany jest za prekursora medycyny Wschodu.

Ten system medyczny to nie tylko wiedza o długowieczności osiąganej dzięki precyzyjnej diagnostyce czy znajomości działania pokarmów i ziół, lecz także pojmowanie tego, jak odnaleźć harmonię we własnym wnętrzu i jedność z tym, co nas otacza. Ta pradawna, unikatowa wiedza medyczna określa współczucie jako najważniejszy składnik niesienia pomocy choremu. W ten sposób staje się bliska współczesnej nam filozofii chrześcijańskiej i wytycza kierunek medycynie Zachodu.
dr n. med. Wiesława Stopińska, autorka książki Medycyna między Wschodem a Zachodem

Neijing Suwen autorstwa legendarnego cesarza Huang Di to jeden z najstarszych tekstów źródłowych medycyny chińskiej, a zarazem wielkie dzieło taoizmu. Od ponad dwóch tysięcy lat stanowi podstawę nauczania medycyny w Chinach. Jest w dalszym ciągu równie aktualne, jak przed wiekami. Jasno ukazuje znaczenie harmonii i równowagi między środowiskiem a zdrowiem ludzkim. To holistyczne, niezwykle klarowne objaśnienie życia ludzkiego, emocji i fizycznych reakcji organizmu na zewnętrzne zmiany środowiska geograficznego, oddziaływań klimatycznych i pór roku. Neijing objaśnia naturalny sposób utrzymania lub odzyskania zdrowia.

W czasach wyrafinowanych technologii medycznych i potężnej farmakologii medycyny akademickiej wiedza zawarta w Neijing Suwen wcale nie jest przeżytkiem – pozwala lepiej zrozumieć siebie oraz rolę środowiska, w którym żyjemy.

Doskonałe polskie tłumaczenie Neijing Suwen stanowi wyjątkową okazję do poznania jednego z najważniejszych dzieł dawnej tradycji Chin. To obowiązkowa i zarazem fascynująca lektura przeznaczona nie tylko dla osób zainteresowanych medycyną chińską - akupunkturą, ziołolecznictwem i dietetyką - lecz także dla wszystkich uznających holistyczny obraz świata i człowieka oraz świadomych wpływu środowiska na zdrowie i szczęśliwe życie.
dr Marek Kalmus
Instytut Medycyny Chińskiej i Profilaktyki Zdrowia

Ta książka  to  wielkie, klasyczne dzieło  prezentujące tradycyjną medycynę chińską. Dzięki konwencji dialogu  ucznia z mistrzem,  trudne zagadnienia z zakresu filozofii, diagnostyki i leczenia, stanowiące integralną część tego starożytnego systemu medycznego, zostały przedstawionew przystępny i zrozumiały sposób.
Poznanie i stosowanie zawartych tu zasad  może przyczynić się do spełnienia marzeń o zdrowym, szczęśliwym i twórczym życiu. Po tę pozycję powinien sięgnąć każdy lekarz studiujący  tradycyjną medycynę chińską, jeśli chce być skutecznym w swojej pracy.
lek. med. Grażyna Frunze

Dr Maoshing Ni jest specjalistą medycyny orientalnej i dyplomowanym akupunkturzystą  w Santa Monica w Kalifornii. Jest także autorem książek „Chinese Herbology Made Easy” („Ziołolecznictwo chińskie dla wszystkich”) oraz „The Tao of Nutrition” („Tao żywienia”).

Informacje dodatkowe o Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza:

Wydawnictwo: Galaktyka
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Inne

Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza - opinie o książce

Avatar użytkownika - kofeinowe_ksiazk
kofeinowe_ksiazk
Przeczytane:2024-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Dr Maoshing Ni jest specjalistą medycyny orientalnej, akupunkturzystą oraz autorem książek o ziołolecznictwie i dietetyce chińskiej. Mieszka i praktykuje w Kaliforni.
Autorstwo "Kanonu ..." (Neijing) przypisuje się Żółtemu Cesarzowi, Huangowi Di, który panował ok. 2600 lat p.n.e. Neijing jest jednym z najważniejszych dzieł dawnej tradycji Chin, medycyny chińskiej oraz taoizmu. W książce znajdują się również zagadnienia z etyki, psychologii czy astronomii. Neijing porusza wszystkie aspekty człowieka, które mają wpływ na jego narodziny, życie oraz śmierć,a także przybliża ogólne koncepcje, które są ponadczasowe.
"Kanon medycyny chińskiej Żółtego Cesarza" czytałam bardzo długo, ze względu na duże różnice we wschodnim (chińskim) i zachodnim (polskim) patrzeniu na świat. Obecny zachodni świat postrzega człowieka głównie jako ciało i indywidualność, natomiast w filozofii chińskiej człowiek jest połączeniem pomiędzy niebem i ziemią, jest częścią wszechświata, społeczności oraz natury i z tym wszystkim współistnieje. W książce pokazany jest m.in. wpływ pogody, pór roku, emocji czy duchowości na zdrowie człowieka. Te relacje wynikają z długiej obserwacji człowieka w świecie i czasem są one dla mnie naturalne i oczywiste, ale czasem w obecnym trybie życia o tym zapominam. W "Kanonie ..." przedstawiono również do jakiej relacji z pacjentem powinien dążyć lekarz i było to dla mnie trochę przygnębiające, jak generalnie dzisiejsze zachowania służby zdrowia i sposób patrzenia na choroby są ograniczone. Książka wywołała we mnie refleksję nad dzisiejszymi czasami, które wydają się szczęśliwe i bezpieczne... Książka jest wyjątkowa ze względu na tematykę, okres jej powstania, uniwersalność oraz ponadczasowość.
---

Bardzo trudna to lektura, do powolnego czytania w skupieniu, do rozważania, najlepiej mając jakiekolwiek pojęcie o poruszanym temacie. Wyśmienita, zawierająca mnóstwo przydatnej wiedzy i wskazówek.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski