Opowiadanie bajek i legend jest mocno wpisane w afrykańską tradycję. Jest sposobem spędzania wolnego czasu, a zarazem stanowi element wychowawczy.
Autor z Ghany doskonale wczuwa się w rolę gawędziarza i z właściwym sobie humorem opowiada historie, które poznał, będąc dzieckiem. Zakończone morałem, osadzone w realiach afrykańskich, historie te zawierają uniwersalny, ponadczasowy przekaz. Ich uzupełnienie stanowi zbiór sentencji i przysłów, ukazujących tradycyjną mądrość życiową Afrykanów.
Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2006-05-01
Kategoria: Opowiadania
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
ISBN:
Liczba stron: 72
Tytuł oryginału: Kalebasse voller Weisheit: Afrikanische Geschichten und Lebensweisheiten
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Jacek Bartos
Ilustracje:Jokin Michelena
Afrykańska bajka dla wszystkich dwunogów. Żabcio zakochuje się w córce słonia, lecz słoń gardzi tak mizerną istotą i nie widzi w żabie kandydata na zięcia...
Przeczytane:2019-03-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2019 roku, Przeczytaj tyle, ile masz wzrostu – edycja 2019,
W Afryce - a zwłaszcza w regionach, gdzie nie docierają media i żyje się z daleka od innych ludów - opowiadania, baśnie i podania to istotny element codziennego życia. W ciągu dnia jest ogrom ważnych spraw, jednak wieczory przeznaczone są na przekazywanie młodym pokoleniom wartości, właściwych postaw czy ścieżki dla ich zachowania za pomocą bajek.
Książeczka pochodzącego z Ghany autora składa się z pięciu bajek:
"Kalebasa pełna mądrości" to historia pająka Kwaku Ananse, który postanowił zgromadzić całą mądrość świata zamykając ją w wydrążonym owocu kalebasy, gdyż uważał że tylko jemu się ta mądrość należy. Wędrował po całej Afryce i śpiewając ją odbierał ludziom. Czterysta lat później dotarł do Europy oraz Polski. Później na biegun i do Azji. Wiele lat minęło zanim udało mu się odwiedzić cały świat, ale nie uszczęśliwiło go to, co zrobił. Dlaczego? Jak zakończyła się opowieść o żądnym władzy pająku?
"O lwie, który został wegetarianinem" opowiada o lwie, który pewnego dnia stwierdził, iż nie powinno się zabijać a inne zwierzęta powinny być jego przyjaciółmi a nie wrogami. Dlatego postanowił, że od tej chwili będą wspólnie spędzać czas, bez stresu, że się pozjadają, bowiem on zostaje wegetarianinem. Tylko czy spokojny czas może trwać wiecznie? Czy lew wytrwa w swoim postanowieniu? Jak zareaguje król zwierząt, gdy przyjdzie do niego zając z nietypowym prezentem?
"O pająku, który został królem ptaków" - w tej opowieści ponownie spotykamy pająka Kwaku Ananse, który miał ogromne marzenie. Choć wiedział, że niewielkie są szanse na realizację jego pragnienia to bardzo chciał zostać królem ptaków. Ale jak to zrobić, skoro jest pająkiem? Starzejący się Kwaku Ananse stawał się coraz bardziej nieszczęśliwy, aż rodzina zaczęła się martwić. Tytuł tej historii potwierdza, że Kwaku spełnił swoje marzenie. Czy wiecie jak do tego doszło? Gorąco zapraszam do poznania historii tego pająka.
"O złotej papudze" to historia wiewiórki, pięknej papugi oraz żółwia, którzy w dżungli natknęli się na myśliwego, który zabrał całą trójkę w worku ze sobą. Choć papuga z wiewiórką zawarły wcześniej pakt przyjaźni, na mocy którego miały się wspierać i ostrzegać przed zagrożeniem. Jednak coś poszło nie tak i teraz wszyscy mają kłopoty... Co takiego się wydarzyło? Zachęcam Was do poznania opowieści o złotej papudze.
"O zającu, który pokonał lwa w konkursie ryku" jest dowodem na to, że każdy ma ochotę, by rządzić innymi. W pewnej afrykańskiej wsi mieszkały przeróżne zwierzęta między innymi słoń, zając, szympans oraz lew. Jednakże częste kłótnie doprowadziły do tego, iż postanowiły wybrać króla, który złagodzi spory i zaprowadzi porządek. Tylko jakim kierować się kryterium? Każdy chce być królem i wtedy dopiero rozgorzał prawdziwy spór! Zająć ma pomysł, by ogłosić konkurs i zwycięzcę ogłosić królem. Co wymyślił szarak? Czy wszyscy się nim zgodzili? I wreszcie kto wygrał?
Na końcu znajdziemy również sześć stron afrykańskich przysłów i mądrości życiowych, oto kilka przykładów:
"Śpiesz się nogami, nie językiem"
"Sumienie - mały władca człowieka"
"Rzeczy wielkie nie potrzebują rozgłosu"
"Człowiek jest nikim bez innych ludzi"
"Nie pouczaj dziecka po powrocie. Udzielaj mu rad, gdy rusza w drogę."
Patrick Addai jest świetnym afrykańskim gawędziarzem a jego historie przenoszą w inną rzeczywistość, inny wymiar. Ta książeczka to gratka dla wielbicieli niecodziennych opowieści, które odbiegają od bajek, które znamy z naszego dzieciństwa i opowiadamy naszym pociechom.
Wykorzystując bohaterów zwierzęcych autor pokazał jak wygląda życie w Afryce oraz jakimi prawami rządzi się świat. Każda bajka jest uniwersalna i ponadczasowa, na dodatek zakończona morałem. Myślę, że z lektury będzie zadowolony każdy czytelnik, niezależnie od wieku. Dzieci wesprą swoją wizję poszczególnych bajek obrazkami baskijskiego ilustratora Jokina Micheleny. Ilustracje zajmują duże powierzchnie, czcionka jest dość duża, kilkulatki mogą spokojnie czytać ją samodzielnie, choć niektóre wyrażenia czy określenia będą wymagały wyjaśnień dorosłych.
Gorąco polecam dla poszerzenia horyzontów!
recenzja pochodzi z mojego bloga: