Zapraszamy do wyjątkowej publikacji autorstwa "Kacper na tropie zła". Kim jest Kacper i o czym jest polecana książka?
"Kacper jest moim sąsiadem, mieszka dwie kamienice dalej. To miły chłopiec, licealista z interesującą, artystyczno-filozoficzną osobowością. Uczy się raczej przeciętnie, lecz cechuje go ogromna dociekliwość. Lubi wnikać w sens rzeczy zwykłych, wydawałoby się oczywistych. W każdej z nich dostrzega to, co może być skomplikowane i trudne do wyjaśnienia.
Kacper ma własny sposób rozwiązywania problemów. Najpierw coś stwierdza, a następnie pyta, dlaczego tak jest. Pytanie kieruje bardziej do siebie niż do kogokolwiek innego, do wyjaśniania zaś zjawisk dla niego niezrozumiałych używa swojej bardzo bogatej wyobraźni. Wszystko to sprawia, że Kacper żyje w wykreowanym przez siebie świecie, a jego zachowanie bywa czasem dziwne dla zwykłych śmiertelników.
Jeśli chodzi o odwiedzanie mnie, czas i cel wizyty są nieprzewidywalne. Jedno jest pewne, nigdy nie dzwoni, zawsze puka" [...]
Publikacja otrzymała nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych ,,Książka Wiosny", a następnie została przetłumaczona na język czeski (Simon v risi filozofu, Nakladatelsti Trinitas). W 2013 roku książka została uwzględniona w międzynarodowym projekcie badawczym Our Mythical Chilhood... Classics and Children's Literature Between East & West (realizowanym na Uniwersytecie Warszawskim) i umieszczona w: Polish Literature for Children & Young Adults Inspired by Classical Antiquity. A Catalogue.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2015-12-26
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN:
Liczba stron: 264
Zapraszamy do wyjątkowej publikacji autorstwa Ireny Bukowskiej "Kacper na tropie zła". Kim jest Kacper i o czym jest polecana książka? Kacper jest licealistą...
Przeczytane:2017-03-16, Przeczytałem,
"Kacper na tropie zła" Ireny Bukowskiej to ciekawa powieść dla młodzieży, ale na pewno z zainteresowaniem przeczytają ją również dorośli, chociażby po to, by odświeżyć sobie wiedzę o historii filozofii i poszczególnych doktrynach, by zastanowić się nad przeszłością i teraźniejszością.
Autorka, która jest doktorem nauk humanistycznych i wykładowcą filozofii oraz pedagogiki, w przystępny sposób pokazuje spojrzenie myślicieli różnych epok na problem dobra i zła. Jej książka nie jest jednak suchą, naukową rozprawą, to pasjonująca i pełna przygód oraz rozmyślań opowieść o przygodach nastoletniego Kacpra i jego kolegi.
Kim jest tytułowy bohater? To wrażliwy, wszechstronny i żądny wiedzy licealista, który od czasu do czasu odwiedza swoją sąsiadkę, by ? jak mówi ? trochę u niej posiedzieć. W rzeczywistości spotkania te zamieniają się w gorące dyskusje. Przyczynkiem do rozważań na temat zła tkwiącego w człowieku jest znalezienie przez sąsiadkę psa zmaltretowanego przez jakiegoś zwyrodnialca.
Jak mogło dojść do takiego zdarzenia? Do czego zdolny jest człowiek, o którym mówi się, że jest najdoskonalszym ze stworzeń? Gdzie zacierają się granice między dobrem i złem? I czy człowiek na wpływ na to, kim jest? Te i inne pytania zadaje sobie Kacper, a odpowiedzi, jakie znajduje, stanowią trzon tej niezwykłej powieści.
W poszukiwaniach pomaga Kacprowi kolega, wraz z którym chłopak przenosi się? w czasie i przestrzeni, spotykając najwybitniejszych filozofów, od starożytnych myślicieli (np. Arystotelesa, Diogenesa i Zenona z Kition), poprzez św. Augustyna, Tomasz z Akwinu, oświeceniowych racjonalistów, aż po dwudziestowiecznego laureata pokojowej Nagrody Nobla ? Alberta Schweitzera.
Każdy z poznanych uczonych przekonuje Kacpra do swoich poglądów, tłumacząc je przystępnie, popierając cytatami i konfrontując własne przemyślenia z wnioskami poprzedników.
Ta podróż pozwala młodym bohaterom prześledzić stosunek różnych filozofów do dobra i zła, które często obrazowane są jako światło i ciemność, biel i czerń ? symboliki, która przetrwała do dzisiaj, nawet w potocznym języku i bardzo uproszczonym rozumieniu świata.
Tropiąc zło, jego siłę i sposoby zwalczania go w sobie i w innych, Kacper staje się dla czytelnika kimś w rodzaju przewodnika po świecie duchowych wartości. Jego nauczycielami są z kolei wielcy myśliciele, którzy skłaniają chłopaka do dalszych poszukiwań i samodzielnego szukania odpowiedzi na nurtujące pytania, nie tylko w kwestii dobra i zła.
Powieść Ireny Bukowskiej można porównać do światowego bestsellera? "Świata Zofii" Josteina Gaardera. Tu również czytelnik poprzez przygody bohaterów zostaje wprowadzony w świat historii filozofii w sposób zrozumiały, przystępny, a jednocześnie fascynujący i przemawiający do odbiorcy bardziej niż akademickie podręczniki.
Dodatkowymi zaletami książki są: spora dawka inteligentnego humoru i dowcipne ilustracje. Ubarwiają one całość i sprawiają, że tropienie zła wraz z Kacprem staje się wspaniałą i pouczającą przygodą.
BEATA IGIELSKA