Przy wejściu do praskiego getta wznosi się pomnik, którego nie odważyli się zniszczyć ani naziści, ani Rosjanie. To posąg Maharala, największego kabalisty wszystkich czasów, tego, który z błota stworzył Golema, byt na ludzkie podobieństwo...
Pod koniec XVI wieku getto w Pradze znów płonęło i spływało krwią podczas kolejnego pogromu. Wnuczka Maharala, gdy zamordowano i poćwiartowano na jej oczach męża, zaczęła prosić dziadka, by stworzył siłę zdolną uratować Żydów od zagłady. Kabała, tajemna droga do mądrości, powiada, że człowiek cnotliwy może - na równi z Bogiem - stworzyć życie jedynie dzięki sile Słowa.
Maharal, po usilnych błaganiach ukochanej wnuczki i kobiet z getta, zgodził się stworzyć Golema, istotę z błota, mającą niezwykłą siłę. Czy jednak stosowanie siły może naprawdę doprowadzić do pokoju? W ożywionym tchnieniem Maharala Golemie ożywają także uczucia. A kiedy uświadomi sobie swoją kondycję - zwróci się przeciwko tym, którzy wydobyli go z nicości.
W tej fascynującej powieści, przesyconej erudycją i emocjami, Marek Halter przenosi czytelnika do świata Żydów Europy środkowej okresu renesansu, ówczesnych odkryć astronomicznych i wojen religijnych. Łącząc fikcję z rzeczywistością i z najbardziej współczesnymi problemami, zapoznaje nas z tajemnicami Kabały, z opowieściami i legendami, przekazanymi ludzkości przez naród żydowski.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-04-28
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN:
Liczba stron: 298
Autor przenosi czytelnika wprost do XVI-wiecznej Pragi, gdzie wśród ogólnej atmosfery nienawiści skierowanej w stronę ludności żydowskiej, poznajemy jednego z jego uczonych mieszkańców - Dawida Gansa, który zamieszkuje tamtejsze getto. Za pośrednictwem jego skromnej, acz niezwykle wykształconej postaci, autor przybliża czytelnikowi kulturę żydowską, panujące wówczas zwyczaje i tradycje, które stanowią niepodważalną lekcję, nie tylko samej historii, ale również judaizmu. Religii, która dla większości osób, znana jest jedynie dzięki źródłom, które oferują suche oraz mało interesujące fakty.
,,Kabalista z Pragi" to powieść, która nacechowana jest swoistą magią, w której świat realny ściera się w sposób niewymuszony ze światem nieprawdziwym, pozaziemskim. Autor, poprzez wprowadzenie do swojej historii legendarnej postaci Golema, ujawnia w brutalny sposób ludzkie przywary: egoizm czy materializm, które wiodąc nieustanny prym w życiu człowieka, prowadzą do największej tragedii. Golem, stworzony na podobieństwo człowieka, sam stał się w końcu obiektem żartów i agresji ze strony Żydów, stanowiąc tym samym niejako odbicie ich własnego losu, ich własnej historii. Autor, niejednokrotnie nawiązuje w swojej powieści do świętej księgi judaizmu, ujawniając czytelnikowi jego główne filary oraz przybliżając pojęcie mistycznej kabały w ogóle. Swoisty styl Marka Haltera, jakby uduchowiony, idealnie współgrał z tematyką powieści, książka wszak porusza temat samej religii. Jednakże, warto zaznaczyć, iż początkowo niełatwo wczuć się w tą specyficzną formę, która z pewnością wymaga od czytelnika dużej porcji chęci i zaangażowania. Niemało w powieści również, nawiązań do słynnych nazwisk wybitnych uczonych czy terminów żydowskich, których znaczenie wyjaśnione jest w specjalnym słowniku, umieszczonym na końcu książki.
Trudno nie określić recenzowanej powieści jako ciekawej i pochłaniającej lektury. Jednakże, w ogólnej ocenie, zabrakło mi w książce tego niezbędnego pierwiastka ,,niezwykłości", który pozwoliłby mi ją ocenić znacznie wyżej. Sama historia, mimo iż nieprzewidywalna, zbyt często przedstawiona jest jedynie w kilku fragmentach. Istnieją bowiem wątki, które opowiedziane zaledwie na kilku stronach, nie oddają w całości uroku pewnych wydarzeń. Według mnie, powinny być znacznie szerzej przedstawione przez autora. ,,Kabalista z Pragi" to powieść, która stanowi swoiste kompendium wiedzy dla wszystkich czytelników, którzy chcieliby bliżej poznać kulturę żydowską, wraz z jej mistycznymi nawiązaniami do kabały. Historia Marka Haltera to bowiem wzorcowy przykład książki, która umiejętnie łączy literaturę i tradycję żydowską, tak rzadko spotykaną we współczesnej prozie.
Lila i jej brat Ezdrasz wychowali się i dorośli z Antinoesem z rodu związanego z dworem władcy imperium perskiego. Lecz czas wszystko zmienił. Lila i...
Była czarnoskóra. Była piękna. Zniewalała ludzi błyskotliwością umysłu. Wojowniczka, która dziewięć wieków przed naszą erą dała pokój legendarnemu królestwu...
Przeczytane:2014-06-11, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014), Posiadam, Przeczytane,