Cykl ,,Jutro Niedziela" to analiza niedzielnego Słowa, tego Słowa, w którym podczas Eucharystii spotykamy Jezusa. To przygotowanie do świętowania najważniejszego spotkania w każdym tygodniu. Dzięki książce ,,Jutro Niedziela" możemy odkryć geniusz Słowa Bożego, ukryty w Liturgii.
Trzeci tom, wydany na liturgiczny Rok C, jest zaproszeniem do bliższego poznania dojrzałego duchowo dzieła - Ewangelii św. Łukasza, którego nazywa się Ewangelistą Bożego Miłosierdzia. Opisuje on Jezusa pochylającego się nad grzesznikami, wprowadza w Jezusową szkołę modlitwy i jako jedyny zapisuje przypowieść o synu marnotrawnym.
,,Jutro Niedziela" na rok C zachęca również do lektury czterech szczególnych listów św. Pawła: emocjonalnego Listu do Galatów, zawierającego unikatowy opis ,,Chrystusa kosmicznego" Listu do Kolosan oraz 1-2 Listu do Tymoteusza, będącego swoistym podręcznikiem zarządzania wspólnotą.
Dodatkowo w ,,Roku C" znajdziesz:
Precyzyjniejszy Insider, wchodzący głębiej w teksty czytań, psalmów i Ewangelii, wiążący je tematycznie i ukazujący jeszcze więcej nawiązań do kontekstu Słowa Bożego. Dzięki bogatym komentarzom do czytań i Ewangelii możesz przenieść się w realia historyczno-kulturowe tekstów biblijnych.
Dokładniejsze Translatory, pomagające lepiej zrozumieć kluczowe terminy hebrajskie i greckie, w ich oryginalnym kontekście biblijnym i pozwalające odkryć, co słyszeli podczas lektury tekstów Starego i Nowego Testamentu ich pierwsi odbiorcy. Dzięki odniesieniom do języków oryginalnych (j. hebrajskiego i greki) możesz wnikliwiej i bardziej obrazowo odczytać Słowo Boże oraz myśl autorów biblijnych.
Wydawnictwo: Rafael
Data wydania: 2021-12-01
Kategoria: Duchowość, religia
ISBN:
Liczba stron: 576
Ocena: 6, Czytam,
Jutro niedziela. - Czy przygotujesz się?
„Jutro niedziela. Idź i naśladuj Boga” to już trzeci tom cyklu „jutro niedziela”. Nie jest to książka, która można przeczytać od deski do deski i odłożyć na półkę. To propozycja, pomoc w przygotowaniu się do niedzielnej Eucharystii, a zatem coś po co, w zamyśle autorów, będziemy sięgać co tydzień.
Ponieważ Liturgia Słowa stanowi znaczną część Mszy Świętej zatem autorzy książki postanowili przeanalizować właśnie ją i pokazać, że zatrzymanie się nad tymi słowami jest pomocne w lepszych, pełniejszym uczestnictwie w Eucharystii. Wiemy przecież, że zupełnie inaczej słuchamy tekstu, który już kiedyś czytaliśmy, a inaczej odbieramy tekst nowy, z którym nie jesteśmy zapoznani.A teraz kilka słów co znajdziemy w opracowaniu każdej niedzieli. Na pierwszej stronie znajduje się chmura słowa, to nowatorski sposób ukazania najważniejszych słów, które mogą początek medytacji, albo przypomnienie. Dalej znajduje się „punkt wyjścia”, w nim zamieszczono informacje o niedzieli – kolor szat, która to niedziela roku liturgicznego, sigla czytań, więc przy korzystaniu z książki nie jest konieczne sięganie po Biblię, a także słowa kolekty.W omówieniu każdego czytania (czytania, psalm i Ewangelia też zostały zamieszczone) znajdziemy krótką informację o historii księgi, kto ją napisał, do kogo, w którym wieku i jakich okolicznościach. To bardzo przydatne wiadomości, umiejscawiające Słowo Boże w konkretnej czasoprzestrzeni. Dalej jest translator, w którym ukazano inne tłumaczenia słów. Dalej jest biblijny insider, czyli wytłumaczenie zwrotów, pojęć, całych zdań. A na końcu linki, czyli powiązania, między omawianym fragmentem a innymi księgami Pisma Świętego.Całość komentarza do jednej niedzieli to ok pięciu kartek, więc nie zbyt dużo. Osobiście uważam, że lektura tego tekstu nie jest nadmiernie obszerna i jesteśmy w stanie przeczytać tyle tekstu w ramach przygotowań do Liturgii. Dodam jeszcze, że tekst napisany jest przystępnym językiem, układ jest bardzo klarowny i łatwo znaleźć szukaną niedzielę.
Warto dodać, że patronat honorowy nad publikacją objęła Konferencja Episkopatu Polski, a patronat naukowy Katolicki Uniwersytet Lubelski.