Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna

Ocena: 0 (0 głosów)
Niniejszy tom (...) jest pokłosiem pierwszej konferencji historycznej „Juchnowieckie szepty o historii” zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Juchnowcu Kościelnym, na której wystąpiło sześciu prelegentów, prezentujących badania dotyczące zarówno ziemi juchnowieckiej jak i całego regionu podlaskiego. Mimo różnic na polu badawczym, czy to w zakresie preferowanych na co dzień dziedzin historii, czy epok, łączy ich wspólny mianownik, jakim jest sympatia do historii regionalnej. Artykuły zawarte w publikacji ułożono chronologicznie, według podejmowanych rozważań. Warto nadmienić, że poza tematyką różnią się one także charakterem – odnajdziemy tu zarówno teksty stricte naukowe, jak i noszące znamiona popularnonaukowych wywodów.

Początki Podlasia omówił dr Łukasz Lubicz-Łapiński, skupiając się głównie na terytorium staropolskiej ziemi bielskiej. Krótko i treściwie omówił kształtowanie się ziem północnego Podlasia podczas zawieruch wojennych. Sednem tekstu tego uznanego specjalisty jest jednak osadnictwo drobnego rycerstwa na wspomnianych terenach w XIV i XV stuleciu. Stanisław Niewiński pochylił się nad dziejami Lewickich herbu Rogala i w przystępny sposób przedstawił losy tego zasłużonego rodu, wykorzystując metodę ciekawostek z życia konkretnych osób. Nie pominął również kwestii samego kształtowania się majątku nad Niewodnicą, jak też osiadłych na ziemi juchnowieckiej Żydów. Łukasz Baranowski podjął się trudnego zadania analizy Ksiąg miejskich białostockich, specyficznego i różnorodnego pod względem zawartości źródła, by oddać atmosferę panującą w XVIII-wiecznym Białymstoku. Krótka analiza nastrojów społecznych, okraszona cytatami z epoki, tworzy ciekawy, a niekiedy zabawny, popularnonaukowy tekst, będący zachętą do dalszych badań nad tą tematyką nie tylko z punktu widzenia historyka, ale także językoznawcy.

Pamiętniki z epoki to jedne z najbardziej popularnych i lubianych przez historyków źródeł. Tym tropem poszedł Kamil Marek Leszczyński, który swój tekst oparł na Pamiętniku podlaskiego szlachcica Juliana Borzyma. Autor młodego pokolenia w swej analizie skupił się głównie na selekcji wspomnień związanych z powstaniem styczniowym z lat 1863– 1864. Najobszerniejszy tekst w publikacji popełnił Wiesław Wróbel, przypominając postać pierwszego międzywojennego prezydenta Białegostoku - Józefa Karola Puchalskiego. W międzywojennym Białymstoku pozostawia nas również dr Agata Samsel, która obszernie opisała życie codzienne w tym ośrodku miejskim. Zaprezentowała szerokie spectrum analizy, począwszy od struktur społecznościowych miasta po kwestie społeczno-oświatowe, dając obraz ówczesnych realiów życia w dzisiejszej stolicy województwa podlaskiego. Publikację zamyka krótki, niewygłoszony na konferencji tekst Anny Kraśnickiej. Autorka, z charakterystyczną dla wykonywanego zawodu przewodnika turystycznego swadą, przedstawia losy Bramy Wielkiej, jednej z części najpopularniejszego zabytku Białegostoku, czyli pałacu Branickich.

Zdaniem organizatorów konferencji to właśnie przeszłość „małych ojczyzn” jest kluczowa w zrozumieniu historii, w ostatnich latach przesiąkniętej historią wojen czy polityki.
Jakub Dobrzyński, wstęp

Informacje dodatkowe o Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-12-16
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788393626632
Liczba stron: 108
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Juchnowieckie szepty o historii. Publikacja pokonferencyjna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2017-01-20, Przeczytałam, 52 książki - 2017, Mam,
Inne książki autora
Apulia. Mapa samochodowa
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Apulia. Mapa samochodowa

Aktualna i szczegółowa mapa samochodowa w bardzo praktycznej skali 1:300 000 (1 cm=3 km) - zawiera dodatkowo trasy widokowe i miejsca godne uwagi, mapę...

Pixel art. Pojazdy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Pixel art. Pojazdy

W pikselowym świecie wszystko jest kwadratowe. Kwadratowa rakieta rusza na podbój kwadratowego kosmosu, kwadratowy helikopter wzbija się w kwadratowe niebo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy