Joseph Anton. Autobiografia

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Szczera, frapująca, prowokacyjna, wzruszająca i niezmiernie ważna - autobiografia Salmana Rushdiego "skazanego na śmierć" przez ajatollaha Chomejniego za "Szatańskie wersety".

14 lutego 1989 roku, w dzień świętego Walentego, do Salmana Rushdiego zadzwoniła dziennikarka BBC z wiadomością, że autor został "skazany na śmierć" przez ajatollaha Chomejniego. Po raz pierwszy usłyszał wtedy słowo fatwa. Jego przewina? Napisał powieść pod tytułem "Szatańskie wersety", której zarzucano, że jest "przeciwko islamowi, Prorokowi i Koranowi".

Tak się zaczyna ta niesamowita historia o pisarzu zmuszonym do ukrywania się, przenoszenia z jednego domu do drugiego, wiecznie w towarzystwie uzbrojonej obstawy. Poproszono go, by wybrał sobie nowe nazwisko, którym mogłaby się posługiwać policja. Pomyślał o pisarzach, których uwielbiał, i kombinacjach ich imion; i wtedy zaświtało mu: Conrad i Czechow - Joseph Anton.

Jak pisarz i jego rodzina żyją pod groźbą śmierci przez ponad dziewięć lat? Jak mu się udaje dalej pisać? Jak się zakochuje i odkochuje? Jak rozpacz kształtuje jego myśli i działania, jak i dlaczego się potyka i jak się uczy bronić? W tych niezwykłych wspomnieniach Rushdie opowiada tę historię po raz pierwszy; historię jednej z kluczowych w naszych czasach batalii w obronie wolności słowa. Pisze o chwilami ponurych, chwilami zaś zabawnych okolicznościach życia pod okiem uzbrojonych funkcjonariuszy i o bliskich więzach, jakie połączyły go z jego stróżami; o próbach uzyskania wsparcia i zrozumienia ze strony rządów, szefów wywiadu, wydawców, dziennikarzy oraz innych pisarzy; a także o tym, jak odzyskał wolność.

Jest to książka napisana ze szczególną szczerością i otwartością, frapująca, prowokacyjna, wzruszająca i niezmiernie ważna. Ponieważ to, co się przydarzyło Salmanowi Rushdiemu, było pierwszym aktem dramatu, który wciąż się rozgrywa gdzieś na świecie każdego dnia.

Salman Rushdie urodził się w 1947 roku w Indiach. Od czternastego roku życia mieszkał w Wielkiej Brytanii, potem także w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentem Cambridge.

Zadebiutował w 1974 roku powieścią "Grimus". Międzynarodową sławę przyniosły mu dopiero opublikowane w 1981 roku "Dzieci północy", które zdobyły Nagrodę Bookera, a następnie w roku 1993 Bookera Bookerów i w roku 2008 Best of the Booker. W 1988 roku ukazały się "Szatańskie wersety" - jego najsłynniejsza powieść.

Rushdie jest laureatem wielu nagród literackich. W 2006 roku odwiedził Polskę. Królowa Elżbieta II nadała mu w 2007 roku szlachectwo.

Informacje dodatkowe o Joseph Anton. Autobiografia:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012-09-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7510-929-0
Liczba stron: 624

więcej

Kup książkę Joseph Anton. Autobiografia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Joseph Anton. Autobiografia - opinie o książce

Bardzo osobista, intymna wręcz relacja Salmana Rushdie z okresu jego ukrywania się przed groźbą wypełnienia fatwy po opublikowaniu ,,Szatańskich wersetów". Jest to zapis kilkuletniej tułaczki pisarza pod ochroną służb specjalnych, pełen żalu, frustracji, poczucia niezrozumienia, zadziwienia spolegliwością świata, walki o wolność słowa. Książka jest bardzo subiektywną relacją, niemniej taka właśnie być powinna: jest JEGO relacją, szczerą (takie odniosłam wrażenie) i emocjonalną. Czytałam ze smutkiem. Chwilami szczegółowość relacji nudziła, choć z pewnością bez niej nie miałabym pełnego obrazu codziennych trudności Rushdiego. Myślę, że ta książka musiała powstać. Po prostu musiała.
Link do opinii
Avatar użytkownika - slk
slk
Przeczytane:2012-09-18,
Pasjonująca lektura!
Link do opinii
Inne książki autora
Luka i Ogień Życia
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Luka i Ogień Życia

Luka, młodszy syn Raszida Khalify, pojawił się na świecie osiemnaście lat po Harunie. Wie, że starszy brat przeżył jakąś tajemniczą przygodę, i marzy,...

Harun i Morze Opowieści
Salman Rushdie0
Okładka ksiązki - Harun i Morze Opowieści

Harun, jedyny syn Raszida Khalify, niezrównanego Oceanu Pomysłów i Mistrza Wodolejstwa, pochopnie wypowiadając magiczne słowa, zatrzymał czas. Jakby tego...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy