Jestem tu od wieków

1861 rok, włoskie miasteczko Grottole. Bogaty gospodarz Francesco Falcone otrzymuje dwie wiadomości - dobrą i złą. Pierwsza dotyczy narodzin syna. Druga - utraty zapasów: krzyki jego rodzącej żony sprawiły, że popękały dzbany z oliwą. Czy to zwykły przypadek? Wydaje się, że nad rodziną ciąży klątwa... Albina, jedna z siedmiu córek don Francesca, nie może poślubić ukochanego barona, dopóki najstarsza z sióstr nie wyjdzie za mąż. Ta jednak ucieka z domu i wiąże się z księdzem, co wywołuje skandal. Zdesperowana Albina decyduje się na małżeństwo z szewcem. Nienawidzi siostry i prowadzi cichą wojnę z mężem, którym gardzi. Jej wnuczka Alba będzie obsesyjnie pragnęła odkupić winy swoich krewnych. Gioia, praprawnuczka Francesca, w latach siedemdziesiątych zaangażowana w działalność radykalnych ruchów lewackich, opuszcza swoją paryską mansardę, by po długoletniej rozłące spotkać się z krewnymi. I opowiada dzieje rodu - historię rodziny, historię kobiet. O skomplikowanych relacjach międzyludzkich, o poszukiwaniu szczęścia, życiowych wyborach, o żartach losu i dziwnych zbiegach okoliczności.

Informacje dodatkowe o Jestem tu od wieków:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d

Kup książkę Jestem tu od wieków

Jestem tu od wieków - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Sto pięćdziesiąt lat historii jednej rodziny zawarte na nieco ponad trzystu stronach. Od Concetty i Francesca do ich praprawnuczki Gioi śledzimy zmiany obyczajowe w życiu i historii Włoch. Niesamowicie skondensowana saga, pokazująca kilka pokoleń żyjących w małym miasteczku na obcasie włoskiego buta: narodziny i śmierci, nostalgię i codzienność, tęsknotę za czymś nowym, rzucanie się w wir nowych idei, miłość i nienawiść, a nawet namiętność ucieczki z ukochanym. Historia zaczyna się w połowie XIX wieku. Wraz z podróżą w przyszłość zmienia się też otoczenie, pojawiają się nowe postacie, sprowadzane są nowoczesne przedmioty, aż w końcu, gdy marzeniem jest dorobienie się majątku w Ameryce, niektórzy członkowie zacnej familli wyruszają w świat, najpierw odwiedzając pobliskie miejscowości, potem dalsze tereny Włoch, by wreszcie trafić do Francji, Hiszpanii i Anglii. A wszystko opisane tak, że łatwo poczuć się członkiem tej rodziny, uczestniczyć w ważnych dla niej wydarzeniach. Mała objętość wymusza lapidarność stylu, co powieści wyszło na dobre. Świetna fabuła, bardzo dobry styl, malowniczo opisane dzieje, sugestywnie pokazane przemijanie wraz z upływem czasu, by zadumać się nad własnym życiem i może coś w nim zmienić. Warto przeczytać.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-11-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
W.A.B. wydaje ciekawą serię powieści dla kobiet "z miotłą". Przeczytałam już kilka takich pozycji, ale ta książka jest jak dotąd najlepsza. Tworzy niesamowity klimat, taki typowo włoski. Świetna powieść.
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek