Jerzy i Wielki Wybuch

Za chwilę rozpocznie się jedno z najważniejszych doświadczeń w historii nauki, a Jerzy i Anna mają okazję obejrzeć wszystko z bliska! Eryk udaje się do Wielkiego Zderzacza Hadronów, by zbadać najwcześniejsze chwile istnienia Wszechświata - sam Wielki Wybuch. Jest przekonany, że wszystko odbędzie się zgodnie z planem, jednak dzieciaki odkrywają niezwykle zuchwały spisek...

Tej niesamowitej opowieści autorstwa LUCY HAWKING i profesora STEPHENA HAWKINGA, międzygalaktycznego geniusza, towarzyszą eseje czołowych uczonych świata. Do tego bajecznie kolorowe zdjęcia kosmosu!

STEPHEN HAWKING - międzygalaktyczny geniusz naukowy - kieruje badaniami w Centrum Kosmologii Teoretycznej na Uniwersytecie w Cambridge. Powszechnie uznaje się go za jednego z najlepszych fizyków teoretyków od czasów Einsteina. Jego książka Krótka historia czasu stała się światowym bestsellerem (łączny nakład ponad 12 milionów egzemplarzy) i została przetłumaczona na ponad 30 języków.

LUCY HAWKING jest autorką dwóch powieści dla dorosłych, publikuje artykuły w wielu czasopismach, a także gości w programach telewizyjnych i radiowych. W 2008 roku zdobyła przyznawaną we Włoszech nagrodę Sapio za popularyzację nauki. Mieszka wraz z synem w Stanach Zjednoczonych.

Informacje dodatkowe o Jerzy i Wielki Wybuch:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 9788310120823

Kup książkę Jerzy i Wielki Wybuch

Jerzy i Wielki Wybuch - opinie o książce

Mam wrażenie, że świat pokochał Georga, bohatera stworzonego przez duet Hawking. Kiedy przeglądam książkowe fora, rodzice często polecają sobie nawzajem jego przygody. Śpieszę, więc z informacją, że wydawnictwo Zysk i s-ka obdarowało nas kolejnym ich tomem – "George i Wielki Wybuch".

Fabuła
Eric prowadzi badania z zastosowaniem Wielkiego Zderzacza Hadronów. Budzą one kontrowersje i wywołują protesty w społeczeństwie. Czy słusznie? Czy eksperymenty Erica mogą doprowadzić do zniszczenia Ziemi. Młodzi bohaterowie wykrywają spisek, który ma na celu unicestwienie nauki. Będą próbowali go udaremnić, a przy okazji opowiedzą nam co nieco o powstaniu Wszechświata.

Cóż ja mogę wam powiedzieć o Georgu? Mój zachwyt tym cyklem opisałam już przy okazji recenzji poprzedniej części, "George i poszukiwanie kosmicznego skarbu". Kontynuacja przygód zafascynowanego fizyka chłopca w dalszym ciągu trzyma poziom.

Przede wszystkim otrzymujemy wciągającą przygodówkę, w którą subtelnie wpleciono prawa fizyki i teorie naukowe. Część informacji jest przekazywana ustami bohaterów książki, a część w charakterze wykładu naukowego, którego poziom trudności oczywiście uwzględnia wiek odbiorców. Czytanie umilają nam bogate ilustracje oraz zbór zdjęć kosmosu.

Temat, jak możecie się domyślić, kręci się wokół Wielkiego Wybuchu i tego jak powstał Wszechświat. Mi zawsze było ciężko zrozumieć, jakie zaszły wtedy procesy, dlatego tym bardziej chętnie zasiadłam do czytania tej książki. Czy coś mi się rozjaśniło w głowie? Muszę przyznać, że trochę tak. Najciekawsze były dla mnie opisy Wielkiego Zderzacza Hadronów, przedsięwzięcia które znałam tylko z nazwy. Teraz już wiem, w jakim celu został stworzony i dlaczego jest tak ważny dla nauki.

Poniżej spis zagadnień naukowych szczegółowo opisanych w książce:
"Narodziny Wszechświata", "Ciemna strona Wszechświata", "Dlaczego matematyka jest zaskakująco przydatna w zrozumieniu Wszechświata", "Tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie", "Nasz układ słoneczny", "Zagrożenia dla naszej planety", "Teoria wszystkiego", "Księżyc", "Wielki wybuch – wykład naukowy", "Rozszerzanie się Wszechświata", "Próżnie", "Przestrzeń, czas i względność", "Andromeda", "Jednorodność Wszechświata", "Zderzenia cząstek",
"Wielki Zderzacz Hadronów", "Osobliwości", "Świat kwantowy", "M- teoria- 11 wymiarów".

Chciałabym wspomnieć o jeszcze jednym, tym razem nie naukowym temacie, który porusza duet Hawking – wpływy wielkich korporacji.
Nie oszukuję się, że to pieniądz rządzi światem i pewnymi informacjami się manipuluje. Kiedyś oglądałam dokument o produkcji żywności, w którym w dosadny sposób pokazano, że zdrowie konsumenta jest na ostatnim miejscu. Czasami nachodzą mnie myśl,i ile rzeczy zostało przed zwykłymi ludźmi ukryte, albo ilu rzeczy nie opłaca się odkrywać. Jak długo nauka dla wiedzy będzie w stanie się bronić przed interesem różnych grup nacisku.

Podsumowanie
Ja tu gadu gadu, a najlepszą rekomendacja książki dla dzieci jest opinia najmłodszych. Wcześniejszą część przygód Georga podarowaliśmy ośmioletniej S. Po kilku tygodniach zadzwoniła do mnie jej mama z pretensjami, że zamiast lektur szkolnych córka czyta książkę od nas. A tak na serio, to cała ich rodzina pokochała Georga. Czytali wspólnie i wszyscy dokształcili się z fizyki i astronomii.

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun