Jerzy Giedroyć. Życie przed

Nowoczesna, świetnie napisana, książka biograficzna o zupełnie nieznanym okresie życia słynnego Redaktora.

Jerzy Giedroyć z krwi i kości:

Jako dziecko wędrował  z Moskwy do Mińska w trakcie szalejącej rewolucji. Palił nałogowo jako jedenastolatek. Nie kochał szkoły, ale uwielbiał pikniki z kolegami i koleżankami. Ożenił się z piękną femme  fatale. Lubił wylegiwać się do dziesiątej. Zafascynowany Witkacym eksperymentował z narkotykami.  Kto by pomyślał, że tak przebiegała życiowa droga Redaktora i zdyscyplinowanego tytana pracy?

W biografii którą napisał Marek Żebrowski, nie ma redaktora paryskiej "Kultury", ale  za to jest  historia dziecka, nastolatka, młodego polityka, a nawet sprzedawcy w wojskowej kantynie na plaży w Tobruku. To pół wieku  nieznanej, bardzo prywatnej sfery życia człowieka, który dla wszystkich stał się sławnym autorytetem i obrońcą wolności słowa. Książka odkrywa tajemnice życia prywatnego Giedroycia. Opisuje krąg najbliższych mu wówczas ludzi. W tle szaleje rewolucja 1917, dramatyczne konflikty II RP, narasta antysemityzm i napięcie w polityce wobec mniejszości ukraińskiej. To wpływa  na światopogląd Jerzego Giedroycia. Dalej  wojenne doświadczenia przyszłego Redaktora, barwny obraz jego pracy w ambasadzie polskiej w Bukareszcie i opis drogi, jaką przebył z armią gen. Andersa. To unikalne świadectwa historyczne tych lat.

Bogato ilustrowane zdjęciami, dokumentami, listami, które stanowią o wyjątkowej atrakcyjności lektury -  znakomitej dla miłośników zajmująco opowiedzianej historii odbitej w indywidualnych losach.

Marek Żebrowski - politolog, wydał ,,Dzieje sporu. <> w emigracyjnej debacie politycznej 1947-1956" (Towarzystwo Opieki nad Archiwum Instytutu Literackiego w Paryżu).

Informacje dodatkowe o Jerzy Giedroyć. Życie przed :

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2012-11-08
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Jerzy Giedroyć. Życie przed

Jerzy Giedroyć. Życie przed - opinie o książce

Dzieje sporu. "Kultura" w emigracyjnej debacie publicznej lat 1947-1956
Marek Żebrowski0
Okładka ksiązki - Dzieje sporu. "Kultura" w emigracyjnej debacie publicznej lat 1947-1956

Praca poświęcona pierwszej dekadzie istnienia "Kultury" i jej ewolucji od powstania Instytutu Literackiego w ramach 2. Korpusu gen. Wł. Andersa...

Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun