Jasność. Podręcznik świadomego śnienia i medytacji

Książka Adama Bytofa i Roberta Steina, znanego eksperta sztuki świadomego śnienia i jednego z najbardziej cenionych nauczycieli medytacji, nauczy Cię technik wywoływania i kontrolowania świadomych snów oraz: oczyszczania podświadomości z negatywnych wzorców emocjonalnych twórczego rozwiązywania wyjątkowo intensywnych snów erotycznych, likwidowania koszmarów sennych i leków, eksperymentowania ze snami proroczymi, doznawania odmiennych stanów świadomości.

Znajdziesz w niej także głęboki spojrzenie na medytację oraz podstawowe wskazówki dotyczące jej praktyki. Medytacja pomoże Ci osiągnąć: doskonały relaks, przyjemny spokój umysłu, wzmocnienie systemu odpornościowego, zwiększenie umiejętności koncentracji, podniesienie ilorazu inteligencji, pobudzenie nowych możliwości mózgu.

Informacje dodatkowe o Jasność. Podręcznik świadomego śnienia i medytacji:

Jasność. Podręcznik świadomego śnienia i medytacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Mało kto nie słyszał w swoim życiu czegoś o świadomych snach. Niektórzy spotkali się z zapożyczeniem tego motywu w różnych dziełach, inni sami poszukiwali informacji, by móc jasne śnienie praktykować. W skrócie jest to taki sen, w którym śniący uświadamia sobie fakt, że śni i w tym momencie może w dowolny sposób kontrolować swój sen.

„Jasność. Podręcznik świadomego śnienia i medytacji” napisany wspólnie przez Adama Bytofa i Roberta Stein jest świetnym wstępem dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z lucid dream. Bardzo prostym i przystępnym językiem autorzy wyjaśniają, czym są świadome sny i zachęcają czytelnika do własnych doświadczeń.

Od strony praktyczniej podręcznik ten pozostawia wiele do życzenia. Opisanych technik jest tu mało. Niektóre są tylko wspominane. Z drugiej strony dla początkującego oneironauty wiedza zawarta w tej książce w zupełności wystarczy, by zacząć ćwiczenia i nawet osiągnąć pierwsze doświadczenia w tej dziedzinie.

Najważniejsze w świadomym śnieniu jest nastawienie. Ta książka idealnie spełnia swoje zadanie, pozytywnie nastrajając czytelnika na chęć praktyki. Wymienia wszystkie zalety zapamiętywania snów i praktykowania LD, rozwiewa wszelkie wątpliwości, zachęca do rozwoju duchowego i psychicznego.

Poruszane są tematy różnych doświadczeń od erotycznych, przez duchowe, psychologiczno-terapeutyczne i twórcze. Pokazuje, że świadome sny mogą być doskonałą (bo bezpieczną i nieuzależniającą) alternatywą dla używek. Nawiązuje też do zdolności nadprzyrodzonych oneironautów. Dużą uwagę skupia na medytacji i zachęca do jej praktykowania.

Można więc powiedzieć, że jest tu wszystkiego po trochu. Dla bardziej dociekliwych szukających konkretnych praktyk będzie to za mało. Książka jednak ma tu przede wszystkim wzbudzić ciekawość i zachęcić do nie tylko dalszych poszukiwań, ale przede wszystkim własnych praktyk. W tym kierunku idealnie spełnia swoje zadanie. Sama świadomymi snami zajmowałam się wiele lat temu, a po lekturze poczułam ogromną chęć powrotu do tego niezwykłego świata własnej podświadomości.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski