reklama

Niesamowita podróż w poszukiwaniu początków naszego Wszechświata

Carl Sagan zażartował kiedyś: ,,Aby zrobić szarlotkę od podstaw, trzeba najpierw wymyślić

Wszechświat". A zatem znalezienie ostatecznego przepisu na szarlotkę wymaga udzielenia

odpowiedzi na kilka ważnych pytań: Z czego naprawdę jest zrobiona materia? Dlaczego uniknęła

unicestwienia podczas Wielkiego Wybuchu? I czy kiedykolwiek będziemy w stanie zrozumieć, jak

wyglądały pierwsze chwile naszego Wszechświata?

Szukając odpowiedzi na te pytania, Harry Cliff, fizyk cząstek elementarnych z Uniwersytetu w

Cambridge i badacz Wielkiego Zderzacza Hadronów, wyrusza w podróż po całym świecie, by

zajrzeć do wnętrza Słońca w podziemnym laboratorium we Włoszech, zobaczyć, co najnowsze

badania mogą nam powiedzieć o naturze materii w słynnym ośrodku CERN, i nasłuchiwać fal

czasoprzestrzeni w podmokłych lasach Luizjany. Po drodze spotka się z chemikami, astronomami

i fizykami, którzy dążą do odkrycia podstawowych składników materii i poznania ich historii.

Wraz z nim zmierzymy się z tajemnicami, które pozostają nierozwiązane, i zastanowimy się, czy

istnieją pytania, na które nigdy nie znajdziemy odpowiedzi.

Informacje dodatkowe o Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-05-04
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382028706
Tytuł oryginału: How To Make An Apple Pie From Scratch

Kup książkę Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu

Jak zrobić szarlotkę od podstaw. W poszukiwaniu przepisu na nasz Wszechświat od powstania atomów do Wielkiego Wybuchu - opinie o książce

Zastanawiam się, czy za przepis na szarlotkę nie dać maksymalnej oceny. Bo wyszła przepyszna.

Ale (może to wina tłumacza) przepis był nieco zamieszany, więc ta 5 będzie sprawiedliwą oceną.

Główną zawartością książki jest jednak naukowa treść i to na niej, przy opinii powinnam się skupić, więc... zaczynajmy.

Bardzo spodobał mi się tytuł. To przez niego w ogóle sięgnęłam po tą pozycję. I ani przez moment nie żałowałam decyzji.

Forma książki, w której szarlotka jest daniem, dzięki któremu poznajemy elementy, z których składa się wszechświat, jest niezwykła. Przede wszystkim zaś zachęca do poszerzenia wiedzy.

Podczas lektury zaczynamy od dużych elementów, z których składa się nasz wszechświat do coraz mniejszych. Im głębiej autor sięgał tym mniejsze elementy znajdował. I choć wiele pojęć już znałam, to jednak nieco rozszerzyłam swoją wiedzę przynajmniej jeśli chodzi o to, co i kto oraz kiedy odkrył.

Podczas lektury czułam się jakbym wraz z autorem podróżowała. Była to podróż niezwykła, którą mam nadzieję, że na długo zapamiętam. Z tej ciekawej podróży przywiozłam prezenty. Wiedzę oraz przepis, który zagości na moim stole (bo jak zobaczyłam prawdziwy przepis na pyszne ciasto, musiałam sprawdzić jego prawdziwość).

Polecam. Forma, którą autor wybrał na przedstawienie naukowej wiedzy, warta jest poznania. No i ten przepis - kto nie lubi szarlotki, by przejść obok niej obojętnie? :)

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung