Jak usunąć wujka z podłogi? Zawód: sprzątanie po zgonach

Klienci często pytają, dlaczego opróżniamy całe mieszkanie, a nie tylko pokój po trupie?

Ludzie zapominają, że zabranie ciała z mieszkania nie zatrzymuje rozkładu. Wtedy dopiero pokój zaczyna ,,żyć". I to jest największe zagrożenie dla zdrowia człowieka.

To, co dzieje się na miejscu zbrodni, samobójstwa czy po prostu śmierci, jest dla większości z nas zagadką. Opisy tych miejsc brzydzą, odrzucają... Ale większość z nas i tak nadstawia uszu.

Kiedy miejsce zgonu opuści już policja, straż pożarna czy prokuratura, kiedy ciało zostanie zabrane, wkraczają oni: ekipy sprzątające.

Mateusz Węgorowski jest założycielem jednej z pierwszych firm na polskim rynku, która zajmuje się sprzątaniem funeralnym. Ta książka to zbiór prawdziwych opowieści zza kulis zawodu, o którym wciąż niewiele wiemy. Są w niej opisy trudnych, niemal surrealistycznych sytuacji, takich jak sprzątanie zębów wbitych w ścianę po wybuchu granatu, ale też refleksje i spostrzeżenia dotyczące ostatnich chwil wielu Polaków.

Dlaczego do wyczyszczenia mieszkania po babci nie wystarczy ,,szmata i dobre chęci"? Czy na pewno ,,kiedyś nikt się tym nie przejmował i jakoś było dobrze"? I dlaczego często chętniej oglądamy zdjęcia zwłok w rozkładzie, niż pukamy do dawno niewidzianego sąsiada?

Informacje dodatkowe o Jak usunąć wujka z podłogi? Zawód: sprzątanie po zgonach:

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2024-07-03
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Jak usunąć wujka z podłogi? Zawód: sprzątanie po zgonach

Jak usunąć wujka z podłogi? Zawód: sprzątanie po zgonach - opinie o książce

Avatar użytkownika - kulturowa_anihil
kulturowa_anihil
Przeczytane:2024-08-29, Ocena: 4, Przeczytałem,

Czy wiecie albo macie pomysł jak usunąć wujka z podłogi? Ustalmy, że podsuwanie soli trzeźwiących po libacji jest zbyt wyświechtane więc to, możemy pominąć.

Książka o dość przewrotnym tytule, który z jednej strony może budzić uśmiech, bo jest nieco prowokujący, jednak dotyka tematu dotychczas lekko pomijanego czy to w literaturze, czy chociażby twórczości serialowej.

Niby odpowiedź na pytanie ,,jak usunąć zwłoki?" jest prosta - na łopatę i do lasu, wykopanego doła, lub żeliwnej wanny z zasadą, ale czy aby na pewno? Otóż nie, a z tej książki poznamy wiele szczegółów procesu dekontaminacji, poznajemy nawet te szczegóły, które nie wszyscy chcieliby znać. Pomimo tego, że niektóre opisy mogą być trudne to profesjonalny sposób, w jaki autorzy te fakty przedstawiają sprawia, że ten reportaż jest zdecydowania łatwiejszy w odbiorze, niż mogłoby się wydawać.

Autorzy dotykają też ważnych problemów społecznych, jakimi są oswajanie śmierci, wszak śmierć towarzyszy nam od zawsze i towarzyszyć będzie na zawsze. Ważnym aspektami, jakie są poruszone są samotność, czy zapomnienie i w tym wszystkim chyba nawet ten problem był bardziej poruszający niż opisywane ,,sprzątanie".

Książka w dużej mierze jest edukacyjna czego początkowo nawet, nie zakładałam i to właśnie dlatego ją polecam, bo ,,Jak usunąć wujka z podłogi" sięga znacznie dalej, niż może to sugerować tytuł. Swoją drogą nawet o tym usuwaniu zwłok to każdy czytelnik kryminałów powinien mieć jakiekolwiek pojęcie, bo zwyczajnie postrzeganie historii z zakresu beletrystyki kryminalnej będzie zupełnie inne.

Czytajcie i edukujcie się, bo warto.

Recenzja powstała w ramach współpracy barterowej z wydawnictwem Pascal

Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz