Jak u Barei, czyli kto to powiedział

Mówimy: ,,Jak z Barei" i ,,Bareja wiecznie żywy", dialogi z Misia czy Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz weszły do potocznego języka, a kadry z tych filmów pojawiają się w internetowych memach komentujących działania polityków.

W 2019 roku, na dziewięćdziesiąte urodziny Stanisława Barei, Rafał Dajbor przypomina króla polskiej komedii poprzez jego aktorów i najsłynniejsze kwestie.

Wszyscy znamy nieśmiertelne: ,,Jest zima, to musi być zimno" albo ,,Golę się, jem śniadanie, idę spać", ale co tak naprawdę wiemy o ludziach, którzy wypowiedzieli je na ekranie? Każdy z bohaterów tej książki ma na swoim koncie niezapomniane epizody, ale ich życiorysy pełne są dramatycznych wydarzeń: alkoholizm, nieudane związki, frustracja zawodowa, występy w produkcjach uznawanych za ,,reżimowe", przedwczesna śmierć.

Poprzez anegdoty, wspomnienia rodziny i znajomych, cytaty z prasy, Dajbor odtwarza ich biografie i odkrywa kulisy powstania kultowych scen kina Barei.

Informacje dodatkowe o Jak u Barei, czyli kto to powiedział:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2019-05-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: bóg Eseistyka literacka

Kup książkę Jak u Barei, czyli kto to powiedział

Jak u Barei, czyli kto to powiedział - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-12-10, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Aktorki i aktorzy stanowili wielką siłę filmów Stanisława Barei. Nie mam na myśli tylko kreacji pierwszoplanowych, ale również mistrzyń i mistrzów epizodu. Książki Rafała Dajbora są właśnie o tych, którzy z epizodu, jednej wypowiedzianej kwestii uczynili perełkę. Ich słowa przeszły do popkultury, do codziennych rozmów, a nawet do świata polityki.

Przypomnienie sylwetek 15 aktorów oraz licznych aktorek jest pretekstem do opowiedzenia o najważniejszych filmach Barei. Są oczywiście ciekawostki z planu,

Oglądanie filmów Barei dla osób w moim wieku to jak powrót do czasów dzieciństwa i młodości. Mogę wielokrotnie oglądać serial "Alternatywy 4", wcielać się wraz z Pokorą w Marysię w "Poszukiwany, poszukiwana" czy gadać do szafy w "Misiu". Scenariusze tych filmów to sytuacje z życia wzięte z całą gamą absurdów tamtych czasów.
I do tych ról w tak znakomitych filmach dobrano fantastycznych aktorów. Dla wielu z nich był to skok do wielkiej kariery. Ale w postacie te wcielili się także tacy, o których nawet dzisiaj niewiele wiadomo. Tak więc w książce poznajemy koleje losu Krzysztofa Świętochowskiego, Jerzego Karaszkiewicza, Józefa Nalberczaka, Mariusza Gorczyńskiego, Wojciecha Zagórskiego, Ludwika Pak, Andrzeja Stockingera czy Eugeniusza Robaczewskiego. To oni znani są z kultowych już obecnie kwestii wypowiadanych w poszczególnych filmach, a powiedzenia te funkcjonują do tej pory i pomagają dosadnie określić rzeczywistość, która coraz bardziej przypomina właśnie filmy Barei.
Szkoda tylko, że większość tych aktorów popadła w zapomnienie, a ślad ich pozostał jedynie w napisach końcowych.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-06-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
40-latek. Kulisy kultowego serialu
Rafał Dajbor0
Okładka ksiązki - 40-latek. Kulisy kultowego serialu

Choć od premiery 40-latka minęło prawie 50 lat, wciąż uznawany jest on za jedną z najlepszych polskich produkcji telewizyjnych i cieszy się niesłabnącą...

Mój mąż jest z zawodu dyrektorem. czyli Jak u Barei 2
Rafał Dajbor0
Okładka ksiązki - Mój mąż jest z zawodu dyrektorem. czyli Jak u Barei 2

Kontynuacja świetnie przyjętej przez czytelników Jak u Barei, czyli kto to powiedział. Po poświęconej odtwórcom ról męskich pierwszej książce, Rafał Dajbor...

Jak ograłem PRL. Na rowerze
Witek Łukaszewski