Chcecie odwiedzić dzieciaki z różnych stron? Zobaczyć, gdzie mieszkają na co dzień; jak wyglądają ich łóżka, pokoje i podwórka? Jakie mają rodziny, zwierzęta i zabawki? Gdzie się uczą i jak spędzają czas? W książce Jak różnie mieszkamy zaglądamy do najróżniejszych domów, mieszkań, apartamentów, chat, baraków, gospodarstw, jurt i łodzi. Dwadzieścioro dzieci z różnych kontynentów oprowadza nas po swoich domach. Jedne mają wiele pokoi, a nawet pięter, inne to skromne chatki. stojące wysoko w górach lub pod ziemią, w buszu i przy brzegu. Każdy z domów jest wyjątkowy tak jak jego mieszkańcy. Dzięki temu, że się różnimy, świat jest taki ciekawy! Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć to seria książek popularyzujących naukę przeznaczona dla starszych przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych. Dzięki bogatym, kolorowym ilustracjom i ciekawej formie książki wpisują się w zdobywający popularność nurt edukacji edutainment (od angielskiego education - nauka oraz entertainment - rozrywka), którego podstawowym celem jest edukacja poprzez rozrywkę. Poruszana tematyka oraz przystępna forma przekazywania treści sprawiają, że są to doskonałe książki na nagrody szkolne (w konkursach lub na zakończenie roku). W serii Akademia mądrego dziecka. Chcę wiedzieć! znajdziesz też tytuły: ,,Ja i moje mikroby", ,,Kosmiczne urodziny! Lecimy na księżyc", ,,Tu jest nasz dom", ,,Możemy uratować naszą Ziemię", ,,Jak dawniej żyły dzieci", ,,Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż", ,,Wielka misja małej sondy", ,,Nocowanka w Egipcie", ,,Dzieci świata takie jak Ty", ,,Świętuj z nami", ,,Jak smakuje czekolada na Evereście". Książki z tej serii otrzymały nagrodę główną w kategorii ,,książki dla dzieci młodszych 0-7" w XX edycji konkursu ,,Świat Przyjazny Dziecku".
Wydawnictwo: HarperKids
Data wydania: 2024-09-11
Kategoria: Dla dzieci
ISBN:
Liczba stron: 48
Tytuł oryginału: Welcome home
Domy są różne. Zależy gdzie się znajdują i do kogo należą. Ale niezależnie czy jest to blog, dom, czy namiot każdy powinien czuć się w nim bezpiecznie.
Książka jest opowieścią 20-stu dzieci o tym jak wyglądają ich domy. Jak rozmieszczone są pomieszczenia i co w nich robią domownicy.
? Zobaczymy jak wygląda dom z suszonej cegły.
? Jaka zabudowa popularna jest w Wielkiej Brytanii,
? Kto mieszka w zabudowie z kartony, blachy czy skrzynek,
? Jak wygląda dom w skale,
? Gdzie znajduje się najdłuższy budynek w Europie.
Książka oprócz przepięknych ilustracji przedstawiających poszczególne bloki, chatki, namioty a nawet łodzie, zawiera również krótki opis życia dzieci w poszczególnych miejscach.
Wchodząc do domów tych dzieci poznałam ich zwyczaje podczas jedzenia czy spędzania czasu. I muszę przyznać, że taka wycieczka bardzo mi spodobała się i dostarczyła mi wielu emocji. Nie jeden raz zaskoczyła, zachwyciła, rozbawiła i zdumiła.
Dzięki tej książce dzieci poznają świat i przekonują się jaki jest on różnorodny i piękny. Na pewno poszerza ona słownictwo i horyzonty oraz skłania do zadawania pytań o domy dzieci na różnych kontynentach.
Książka należy do naszej ulubionej serii ,,Akademia Mądrego dziecka. Chce wiedzieć" i przeznaczona jest od 3 roku życia. Jest bardzo kolorowa, mądra i napisana prostym językiem, dzięki czemu nie nudzą się w trakcie wspólnego czytania a wręcz przeciwnie. Słucha z dużym zainteresowaniem. Bardzo polecam!
Przeczytane:2024-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024, Wyzwanie - wybrana przez siebie liczba książek w 2020 roku,
Bardzo cenię książki dla dzieci, które poza umileniem czasu poprzez czytanie, niosą ze sobą również mnóstwo pozytywnych wartości. "Jak różnie mieszkamy" to właśnie jedno z tego typu wydań. W środku znajduje się cała masa mądrości, przede wszystkim pokazuje różnorodność, odmienność kultur, dobrodziejstwa jakie mamy posiadając wodę w krainie, łóżko czy elektryczność. Jest to książka, którą nie sposób pochłonąć na raz. Zdecydowanie należy ją dawkować młodym odbiorcom, aby mieli czas na refleksję, a przede wszystkim pozwala nam jako rodzicom omówić wiele wartościowych tematów.
Sięgając po nią sądziłam, że będzie to taka miła opowiastka, która ukaże dziecku różne formy mieszkania - domy, bloki, namioty. Ot taka historyjka do przeczytania przed spaniem i jako ciekawostka. Jakże miło jednak zostałam zaskoczona tym, co znajduje się w środku. Jedynym słowem REWELACJA.
Przede wszystkim na uznanie zasługuje wstęp książki, w którym tekst bezpośrednio odnosi się do czytelnika. Do młodych odbiorców zadawane jest pytanie Czym tak naprawdę jest dla nich dom? i już na samym starcie mogą zjednoczyć się z przedstawianą treścią i przede wszystkim wczuć się w nią. Następnie poznajemy różnorodne dzieci, które pochodzą z różnych krajów i opowiadają o swoich miejscach zamieszkania w formie pierwszoosobowej. Taki zabieg sprawia, że poznawane opowieści okraszone są ciepłem, nabierają przyjaznego tonu i odbiera się je jako historie, a nie suchy poradnik. Dla dzieci zdecydowanie lepszą forma jest "Cześć jestem Zosia, mieszkam w willi" niż "Poznajcie Zosię, Zosia mieszkam z rodzicami w willi". Każde poznane dziecko opowiada przede wszystkim w jakim budynku czy obiekcie mieszka, w jakim kraju i czym on się wyróżnia, a także z kim mieszka, czym zajmują się jego rodzice, jak dojeżdża do szkoły, gdzie śpi, jak spędza czas po szkole.
Książka przede wszystkim pozwala zrozumieć dzieciom jak wielki i różnorodny jest świat. I przyznam szczerze, że maluchom 4+ czasami ciężko jest zrozumieć, że ktoś może nie mieć łóżka czy ciepłej wody w kranie, padają pytania takie jak "Dlaczego tak jest?" i my jako rodzice możemy przeprowadzić dyskusję, przeanalizować z pociechą wspólnie temat i pomóc zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Zdecydowanie dzieci są zachwycone tym, że mieszkają w bloku czy domku, a ktoś gdzieś daleko mieszka w namiocie, łodzi. Jest to dla nich interesujący temat. Jednak to za co cenię szczególnie tę książkę, to przede wszystkim obcowania z inną kulturą, a także uczenie tolerancji i akceptacji odmienności. Co prawda w momencie, gdy padają zdania, że chłopiec mieszka z dwiema mamami, maluch może przeżyć nie lada szok i wcale nie jest łatwo wyjaśnić dlaczego jest tak, a nie inaczej, aby temat został zrozumiany. Niemniej jednak istotne jest, aby tak naprawdę już od najmłodszych lat poznawać dzieci z takimi odmiennościami, z którymi z pewnością zderzą się w niedalekiej przyszłości.
"Jak różnie mieszkamy" umożliwia rodzicom przedyskutowanie z dzieckiem naprawdę wielu tematów, wyczulić je na różne sprawy i co najważniejsze, pokazać jak dobrze mamy, gdy możemy spać na wygodnym łóżku w ciepłym domku, zamiast w kącie na kocu czy też, że mamy wodę w kranie do mycia, w butelkach do picia i nie musimy zbierać deszczówki czy chodzić po wodę pitną do strumyka. Zdecydowanie otwiera umysł dziecka na nowy, nieznany świat. Dla mnie ta książka jest po prostu świetna i z czystym sumieniem gorąco ją polecam. Bardzo wartościowa pozycja na rynku wydawniczym, niecodzienna.