Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce

Ocena: 5 (1 głosów)

Zapraszam Cię, drogi Czytelniku, w niezapomnianą podróż po dworkach, kamienicach i chałupach średniowiecznej i nowożytnej Polski. Tym razem przyjrzymy się życiu kobiet. Prześledzimy ich losy od kołyski aż po grób. Poznamy ból narodzin, ciężar wychowania i dorastanie małej dziewczynki, a z czasem niewiasty. Skonfrontujemy ich doświadczenia ze światem dorastających chłopców. Zobaczymy, co dawniej dziewczęta miały do powiedzenia w kwestii wyboru małżonka i swojej drogi życiowej. Zobaczymy, jak kobiety w przeszłości budowały, handlowały, rzeźbiły, kradły, leczyły, truły, mordowały. W końcu żadnej pracy się nie boją, nie tylko dziś - tak było także pięćset lat temu. Poznamy codzienne rozterki kobiet związane z dziećmi, domem i zdrowiem. Na chwilę przystaniemy, by zerknąć do kobiecej szafy i kuchni, bo również w tej ostatniej niepodzielnie rządziła kobieta.

Zapewne zapytasz, Czytelniku, czy kobieta w przeszłości obracała się tylko w trójkącie dom - praca - dzieci. Oczywiście nie. W tej książce odnajdziesz również dawne kobiece hobby, zabawy, uczty, pijaństwa. W końcu poznasz także ich ostatnie chwile na ziemskim padole. Zmierzysz się z tym, z czym musiało się mierzyć w przeszłości wiele starych, jak określano ówcześnie kobiety w podeszłym wieku - z odrzuceniem, porzuceniem, głodem czy ubóstwem. Nasze bohaterki pożegnamy, odprowadzając je w ich ostatniej drodze - na cmentarz. Kto wie, może podczas całej tej wędrówki uznasz, że życie kobiet w przeszłości było przepełnione jedynie bólem, cierpieniem i ciężką pracą. A może nie?

Pamiętaj jednak, że na kartach niniejszej książki niemal nie odnajdziesz magnatek, księżnych ani królowych. To opowieść o zwykłych kobietach, które można było spotkać na miejskich rynkach, traktach, pod strzechami czy w dworkach. Jedne miały pełne mieszki, inne musiały liczyć się z każdym groszem, ale łączyły je podobne problemy codzienności.

Informacje dodatkowe o Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2020-10-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788366625198
Liczba stron: 396
Język oryginału: polski

Tagi: kobieta historia średniowiecze

więcej

Kup książkę Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Jak przetrwać... Kobiety w dawnej Polsce - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-08-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Całkiem interesująca pozycja. Przeczytałam wiele książek o życiu kobiet w dawnych wiekach, ale bodajże żadna nie pokazywała jak wyglądało życie płci pięknej w Polsce. Autor wspomina wielokrotnie jak to w innych europejskich krajach bywało, ale generalnie książka jest o kobietach żyjących w Polsce. Autor nie skupił się na paniach z warstw wyższych społeczeństwa, ale opowiedział o życiu mieszczek, żonach kupców, rzemieślników, zakonnicach, czy chłopkach. Każdy o tym wie, że życie kobiet w Średniowieczu było ciężkie, ale nie aż tak beznadziejne jak nam się mogłoby wydawać. Przy odrobinie szczęścia kobieta mogła dobrze wyjść za mąż, lub zostać wdową po jakimś rzemieślniku i przejąć po nim zakład albo zostać matką przełożoną w klasztorze i sprawować realną władzę.

Autor przedstawił etapy życia kobiety od narodzin i dzieciństwa (te nie odbiegały zbytnio od tego jak było w przypadku chłopców), poprzez wejście w dorosłość, małżeństwo, macierzyństwo i starość (ta również nie znała płci).

Mam zamiar sięgnąć po inne książki z tej serii, a szczególnie "Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie".

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy