reklama

Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu

Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy.

W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań.

Prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz metody weryfikowania, czy tor naszego myślenia jest właściwy, czy nie wpływają nań nasze nieświadome uprzedzenia.

Pokazuje, jak unikać wikłania się w teorie konspiracyjne i jak nie dać się nabrać fake newsom oraz manipulacjom.

Radzi, jak w inteligentny sposób wykorzystać zdobytą wiedzę, jak budować partnerskie relacje oparte na zaufaniu, a także jak tworzyć strategiczną sieć kontaktów.

Informacje dodatkowe o Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-01-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 9788328719071
Tytuł oryginału: How Spies Think

Tagi: Psychologia popularna bóg

Kup książkę Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu

Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytajka93
Czytajka93
Przeczytane:2023-04-27, Ocena: 6, Przeczytałam,

Zapraszam do przewodnika logicznego myślenia pt. "Jak nie dać się zmanipulować i okłamać" autorstwa Davida Omanda.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza

David Omand to były agent wywiadu brytyjskiego, dyplomata, polityk, obecnie profesor. W książce prezentuje wybór lekcji opracowanych na podstawie informacji zaczerpniętych ze świata wywiadu. Opisuje sukcesy i niepowodzenia agencji wywiadowczych, a także przytacza kilka przykładów ze swojego doświadczenia. Książka ma umożliwić podejmować lepsze decyzje, pomóc odróżnić to, co prawdopodobne, od tego, co nieprawdopodobne, pokazuje jak łatwo możemy się dać wciągnąć w oszustwo, jak porządkować swoje myśli...

Czy wszelkie informacje, które napływają do nas z różnych źródeł są zawsze wiarygodne i prawdziwe? Niektóre z nich mogą być sprzeczne, fałszywe i mylące. Dzięki przedstawionej lekcji możemy się nauczyć, jak sprawdzić napływające informacje, ich wiarygodność. Aby myśleć logicznie i rozsądnie, musimy mieć naukowe, poparte dowodami podejście.

David Omand opracował model - SEES, odnoszący się do tego, co robią analitycy. Na czym polega model SEES? Co to jest wnioskowanie bayesowskie? Co to jest Sojusz Pięciorga Oczu?

Sztuczna inteligencja coraz bardziej włącza się w nasze życie, dlatego musimy mieć się na baczności przed manipulacją, oszustwem i fałszywkami. Wszyscy możemy zabawiać się w analityków i zdobywać informacje, róbmy to w sposób kontrolowany. Omand przedstawia teorie spiskowe na przykładach historycznych. Nawet ludzie rozsądni mogą doświadczać obsesyjnych stanów umysłu. Jak uniknąć tego rodzaju słabości? Autor podpowiada jak zapanować nad naszymi demonami, którymi są błędy poznawcze i uprzedzenia, z powodu, których cierpimy wszyscy.

Zobaczyć nie zawsze znaczy uwierzyć, bądźmy ostrożni przed manipulacją, oszustwem i kłamstwem. Cyfrowy świat wnosi w nasze życie przyjemność, zabawę, jest zajmujący. Jesteśmy też ofiarami, możemy paść ofiarą cyberprzestępcy może nas oszukać, okraść, nękać. Trzeba chronić samego siebie i być czujnym, zachować ostrożność, wymieniając swoje poglądy i dane personalne. Książkę czyta się z dużym zaciekawieniem. Lektura jest przeznaczona dla czytelników bardziej zaawansowanych, studentów, analityków, społeczności wywiadowczej i ochrony porządku publicznego. Myślę, że każdemu z nas może się przydać ta wiedza. Autor David Omand przekazuje własne doświadczenia i pomysły wykorzystując źródła z różnych dyscyplin, ukazuje sposoby wykorzystania wywiadu, jak udoskonalić wywiadowczą działalność analityczną, co skrywa tajny świat wywiadu. Bardzo gorąco polecam książkę.

„Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” autorstwa Davida Omand to poradnik, stworzony przez byłego agenta brytyjskiego wywiadu. Ma on uczyć czytelnika myślenia, sztuki dyplomacji, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy. W codziennym życiu na każdym kroku spotykamy się z newsami w telewizji, czy prasie, które są niekoniecznie nastawione obiektywnie, czasem sugerują lub narzucają zdanie odbiory, ten poradnik uczy jak odrzucić propagandę, wyłuskać z informacji to ziarno prawdy.
Sugerując się tytułem i opisem, niestety mylnie odebrałam treść tego poradnika. Myślałam, że będzie to książka dotycząca logicznego myślenia, wyszukiwania prawdy w morzu fałszywych informacji. No i częściowo tak jest, aczkolwiek przedstawiona wiedza dotyczy tematyki i zagadnień wywiadowczych. Prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz ich metody weryfikowania. Autor skupił się tu głównie na swoich doświadczeniach, które dotyczyły sytuacji politycznej w USA oraz wydarzeń historycznych. Napisany jest w dość ciężki, czasem trudno zrozumiały sposób, gdyż autor tłumaczy wszystkie przykłady stosując przykłady z życia, zagadnienia wywiadowcze oraz naukowe techniki. Pokazuje metodę prawdopodobieństwa, która w teorii ma się przydać do wyboru słusznej decyzji, ale jest bardzo trudna w zrozumieniu dla zwykłego czytelnika, a samo jej zastosowanie nie wygląda dla mnie przekonująco. Owszem książka uczy, jak przeciwstawić się manipulacją i fałszywym informacjom napływającym z mediów, jednak jest ona bardziej odpowiednia dla osób, które fascynują się tematyką spisków, czy wywiadu. Ja jako szary czytelnik strasznie męczyłam się, czytając tę książkę, nie bardzo mnie ona zainteresowała i wiele nowego z niej nie wyciągnęłam. Jednak nie uważam, że jest to zła książka, po prostu jej tematyka odbiega od moich zainteresowań, a ja sama mylnie zinterpretowałam jej treść. Polecam samemu sprawdzić, czy opisywana treść przypadnie Wam do gustu, a kto wie, może akurat Was zaciekawi bardziej, niż mnie.

Jak tylko pojawiły się informacje o tej książce, to wiedziałam, że chciałabym ją przeczytać. Wszystkie newsy, które docierają do nas, wielokrotnie są zbyt mocno koloryzowane i warto wiedzieć, które mają w sobie ziarno prawdy, a które mają za cel dużą "klikalność".

I tutaj z pomocą przychodzi nam David Omand, były pracownik brytyjskiego wywiadu. To on doskonale wie, jak wyciągnąć informacje, które będą miały wpływ na losy dzisiejszego świata. Trzeba przyznać, że ogrom wiedzy autora wymaga uznania ze strony czytelników. Obszerna pozycja o dość małej czcionce, która wymaga ogromnego skupienia. Uważam, że nie jest to książka, którą da się czytać ciągiem. Lepiej przeznaczyć na nią dużo więcej czasu i zaglądać co jakiś czas, aby zapamiętać najważniejsze wydarzenia.

Autor dzieli się tutaj z nami historią świata i daje lekcje, które miały swoje kontynuacje w życiu obywateli i państw. Książka podzielona jest na 4 części, a w nich zawarte 11 lekcji. Od modelu analitycznego myślenia po kontrolę procesów myślowych czy inteligentne wykorzystywanie informacji.

Jak z tego korzystali dowódcy państw, jak na ich decyzje wpływa internet i dostępność informacji dla wroga? Bardzo ciekawe spojrzenie i tak szczegółowe przedstawienie przykładów historycznych, że nie da się powiedzieć, że "czegoś tutaj zabrakło".

Nie jest to książka, jakiej się spodziewałam. Na pewno najlepsza dla fanów historii, wydarzeń światowych i procesów konfliktowych na arenach międzynarodowych. Dobrze zajrzeć za kulisy politycznego świata. Niejedno tutaj Was zaskoczy.

Mnie niestety trochę zmęczyła i w pewnym momencie zaczęłam wyszukiwać najciekawszych informacji, które odbiły się echem w świecie. Dlatego mimo wszystko ją polecam tym, którzy uwielbiają zatopić się we współczenej grze politycznej. Fanów dat i czytania między wierszami.

Choć to nie mój typ ulubionych książek, to chylę czoła autorowi za tak sprawne podzielenie się swoją wiedzą z czytelnikami. Jego praca zawodowa jak i książka, powinny zostać docenione.

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Muza.

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-02-06, Ocena: 4, Przeczytałem,

"Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu" to książka, a w zasadzie trochę poradnik, w którym David Omand - były doświadczony agent wywiadu - pokazuje jak w świecie technologii, internetu oraz mediów bardzo łatwo zmanipulować oraz oszukiwać człowieka. Sama zauważyłam, że niejednokrotnie widząc coś bądź słysząc wiele osób jest pewnych, że są to rzetelne informacje i powtarza je dalej, bez odpowiedniego zapoznania się z tematem. Codziennie dowiadujemy się o czymś nowym, w dzisiejszych czasach zauważam, że najczęściej są to wiadomości ze świata polityki, a często informacje przekazywane przez media bądź udostępniane w internecie okazują się niepełne bądź sprzeczne z prawdą - po prostu zmanipulowane. Autor na bardzo dobrych przykładach udowadnia, że nie powinniśmy wierzyć we wszystko co widzimy bądź słyszymy. David Omand krok po kroku objaśnia jak powinniśmy postępować żeby nie dać się zmanipulować i okłamać w dzisiejszym świecie. Świetna pozycja dla osób interesujących się na przykład teoriami spiskowymi bądź atakami hakerskim, bo to właśnie one często przyczyniają się do manipulowania naszymi przekonaniami i wierzeniami.
Jak dla mnie 7/10.

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-06,

David Omand „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać”

O tej książce będzie krótko. Dlaczego? Ponieważ mnie zawiodła. Spodziewałam się czegoś innego. Myślałam, że dowiem się jak radzić sobie z manipulantami, tak jak sugeruje tytuł. Niestety, przemęczyłam tę pozycję. To książka o dyplomacji i o tym, jak działa międzynarodowe szpiegostwo. Wygląda na to, że szpiedzy spędzają dużo czasu na wykonywaniu równań statystycznych i analizie prawdopodobieństwa. Nie wyobrażam sobie, żebym nad tym ślęczała. 🙄 Jest kilka interesujących notatek na temat wydarzeń historycznych - i tu myślę, że zaciekawi osoby fascynujące się tym zagadnieniem. Dla mnie było tego za dużo.

Avatar użytkownika - aniabex
aniabex
Przeczytane:2022-01-22, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2022,

David Omand, były pracownik brytyjskiego wywiadu, pełniący również wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych, a obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo, w swojej najnowszej książce „Jak nie dać się manipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” proponuje nam kilka przydatnych lekcji poświęconych porządkowaniu myśli.

Człowiek, który w świecie wywiadu, obrony, dyplomacji, spraw zagranicznych i bezpieczeństwa, czuje się jak ryba w wodzie, udziela profesjonalnych i konkretnych rad. Jako „James Bond” zbierał informacje i decydował, na ile są one prawdziwe, i w jaki sposób mogą wpłynąć na przebieg różnych wydarzeń. Ma zatem ogromną wiedzę i niebagatelne doświadczenie. Facet wie co mówi.

Prezentuje model analitycznego myślenia, który jest jak łączenie kropek. Udowadnia, że nasza wiedza o świecie zawsze jest fragmentaryczna, niekompletna, a czasami po prostu błędna. Przybliża techniki wykorzystywane przez służby specjalne do podejmowania najlepszych lub przynajmniej optymalnych decyzji. Techniki, które każdy może wprowadzić do swojego życia.

„Jak nie dać się manipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” to niezwykle inteligentny, mądry i współczesny poradnik, z całą pewnością godny uwagi. Dowiesz się tu: jak właściwie analizować fakty, zwracać uwagę na kontekst wydarzeń i motywy innych, jak przewidywać przyszłość na podstawie zebranych informacji, jak być przygotowanym na nieprzewidywalne okoliczności oraz jak bardzo ślepą uliczką są nasze uprzedzenia i słabości, jak nie dać się wkręcić naszym obsesyjnym myślom i że nie zawsze warto wierzyć własnym oczom. Trochę o empatii, propagandzie, dywersji, demagogii i fake-newsach. O polityce i CIVID-19.

Książka naszpikowana jest faktami, anegdotami, analizami. A wszystko to po to, by po jej przeczytaniu w gruncie rzeczy z optymizmem spojrzeć na umiejętność radzenia sobie z manipulacją i kłamstwami.

Polecam.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-02-27, Ocena: 5, Przeczytałam,

Choć cały poradnik jest dosyć ciekawy, to jednak napisana jest w sposób nieco twardy, może nawet trudno dostępny. I już wyjaśniam, że nie chodzi mi o całą książkę, tylko o przykłady, które autor podaje. Zanim bowiem przejdzie do wyjaśnienia pewnego schematu przedstawia nam pewną sytuację, która sprawiła, że zaczęto nim manipulować. Musicie wiedzieć, że poradnik napisał doświadczony agent wywiadu, więc osoba bardzo konkretna bazująca na przykładach swojej pracy. Jednak, kiedy już po danym przykładzie nam wszystko tłumaczy zamienia się jakby w osobną osobę, która odbierałam mniej oficjalnie, jakby bardziej ludzko. Dlatego te części podobały mi się najbardziej.
Nie od dziś wiadomo, że światem rządzi telewizja. Kiedy tam coś pokazują, to większość ludzi we wszystko wierzy. Najgorsze jest to, że oglądając ten sam dziennik w innych krajach, często dostaniemy zupełnie inne informacje, sprzeczne ze stanem faktycznym. Autor uczy nas jak je od siebie odróżniać i nie dać się nabrać na informacje, które nie mają poparcia w życiu codziennym. Podkreśla, że każda pogłoska przekazywana przez różnorakie źródła odbiorcze ma na celu jedynie zwiększenie swojej oglądalności. Wszędzie liczą się tylko zyski. Gdy ogłaszają klęskę żywnościową, niemal od razu ze sklepów znika całe jedzenie, które posiada długą datę przydatności, aczkolwiek już dobiegającą końca. Dobry przykład mieliśmy podczas wirusa, którego przyrównali do okropnego wroga, a tymczasem grypa była o wiele bardziej zjadliwa, niż on sam. Teraz w obliczu wojny jaka się toczy niedaleko nas, po rzuceniu hasła, że zabraknie paliwa, ludzie na umór stali w kilometrowych kolejkach, byleby tylko się zabezpieczyć. Rozmawiałam z pracownikiem stacji, który się chwalił, że przez trzy dni osiągnęli utarg z trzech miesięcy. Telewizja tak nami manipuluje, że wyłącza nam się tryb jasnego myślenia. Wszystkie haki znajdziecie właśnie w tej książce. Począwszy od przykładu, wyjaśnienia jego celu, określenia świadomości sytuacyjnej, sposobu w jaki możemy wyjaśnić zaistniałe informacje po ujrzenia celu naszego przeciwnika.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2022-02-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

,,Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu" to bardzo ciekawa pozycja, choć jak dla mnie jej tytuł jest trochę mylący.

Spodziewałam się książki o manipulacji, jak ją rozpoznawać, jak jej przeciwdziałać czy z nią walczyć. Jednak książka opowiada bardziej o pracy analityka, porusza też temat modelu myślenia analitycznego, informacji, wywiadu.

Autor teoretyczne aspekty obrazuje prawdziwymi sytuacjami, komentuje różne wydarzenia, które miały wydarzenie na arenie międzynarodowej od pierwszej wojny światowej po bieżące, a także dotyczące firm czy życia codziennego. Dzięki czemu treść jest zrozumiała i przystępna.

Pokazuje różne wydarzenia z innej perspektywy, co może mieć na nie wpływ czy też uczy jak powinniśmy podejmować decyzje i myśleć jak analityk. Zwraca również uwagę na to, jak nie popaść w paranoje i że nie należy szukać wszędzie teorii spiskowych.

Ta pozycja bardzo mi się podobała. Dużo się z niej dowiedziałam. Myślę, że ten tytuł jest warty uwagi.

Żyjemy w czasach wszech otaczającej informacji. Zewsząd docierają do Nas newsy. Dostęp do internetu mamy na wyciągniecie ręki.

Jak nie dać się omamić?

Autor podzielił książkę na 11 lekcji w 4 rozdziałach. Każda lekcja zakończona jest podsumowaniem.

Przedstawiono tu nie tylko suche fakty (jak to czasem bywa w poradnikach / książkach psychologicznych) ale również zdarzenia które się zapisały na kartach historii. Wpływa to na przyswajanie treści dla odbiorcy.

Mi lepiej czyta się tak napisane książki a Wam? Chociaż jak dla mnie ilość rządowych informacji była aż za duża.

Czy jesteś pewny tego co widzisz i słyszysz?

Z procesem manipulacji spotykamy się przez cały czas. Popatrzmy na życie codzienne.
Telewizja: manipulują nami poprzez reklamy, środków które tworzą cuda. My zwykli obywatele często się na to nabieramy i biegniemy kupić taka rzecz.
Sklep: kup 3 zapłać za 2. Któż z nas nigdy nie wiedział takiej informacji. Mimo, że sama czasem korzystam z takich promocji, głęboko się zastanawiam czy oby na pewno się to opłaca. Przecież niektóre z tych produktów wcale nie są nam potrzebne, a mimo wszystko kupimy je, bo zaoszczędzimy. Niestety, nie zawsze w praktyce. Bo nie od dziś wiemy, że nie wszystkie produkty da w stanie długo przetrwać.
Taki wstęp zaserwowałam wam do poradnika, który mam zaszczyt recenzować dzięki @wydawnictwomuza. Sama zauważyłam, że ostatnio coraz częściej sięgam po poradniki. Nie te układające moje życie, ale takie które dadzą dobre rady, pomogą inaczej spojrzeć i więcej rozumieć.
Najważniejszym jest to, że mimo wszystko jest napisany naprawdę prostym językiem. Nie ma tu wyszukanych fraz, niezrozumiałych treści. Autor opowiada nam o swojej taktyce, a jako że jest On agentem brytyjskiego wydziału przekazuje wiedzę, która zdobył przez lata pracy.
Część ,,rad" zapisałam sobie na kartce, aby móc sprawdzić to w praktyce. Chciałabym zobaczyć czy naprawdę siła dyplomacji jest w stanie pomóc nam zdobyć niektóre z informacji.
Wam serdecznie polecam przeczytać tę książkę. Inaczej spojrzycie na wszystko co widząc w szklany ekranie, mediach społecznościowych. Nie dacie się już tak łatwo omamić.

Avatar użytkownika - martynaaa
martynaaa
Przeczytane:2022-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam,

To nie jest poradnik, który należy przeczytać w jeden dzień (tak jak ja?), ponieważ ogrom wiedzy może przytłoczyć czytelnika. Pierwsze moje przekonanie po przeczytaniu książki: zmarnowałam czas.
Teraz jak o tym myśle, to nie dałam tej książce więcej czasu, na to aby każda informacja dotarła do mnie dobrze, brakowało mi chwili na zatrzymaniem się i przeanalizowanie. Dostałam wiele informacji z życia autora, które czasami były nużące, a czasami bardzo ciekawe. W pewnym momencie czułam się, jakbym czytała pamiętnik, a nie poradnik. Dziś wiem, że autor nie bez powodu przytoczył różne historie ze swojego życia. Dzięki nim, pewne zagadnienia były bardziej 'widoczne'. Podsumowując, balans został zachowany, a ja muszę usiąść do niej na dłuższy czas, bo jest warta uwagi.

Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung