Jak dwie krople wody

Były sobie dwie krainy - kraina TU i kraina TAM. Mieszkańcy ich niegdyś byli przyjaciółmi, teraz zaś stali się śmiertelnymi wrogami. Pewnego razu mały Julek z Tu i Ninka z Tam spotykają się i spoglądają sobie w oczy. To sprawia, że w obu krainach następuje wielkie poruszenie, a wydarzenia nabierają coraz większego tempa. Co się zdarzyło w Tu i Tam? Jak zakończyło się spotkanie małych mieszkańców wrogich krain.

"Jak dwie krople wody" to lekka, pełna życia i humoru, rymowana historia. W przystępny dla najmłodszych sposób porusza bardzo poważny temat, jakim jest nietolerancja, strach przed nieznanym, stereotypowe myślenie i ukazuje konsekwencje takich postaw. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów, absurd wojen. Zabawne, ekspresywne ilustracje, gra wyłącznie dwoma kolorami-niebieskim i żółtym, doskonale współgrają z tekstem, wzmacniają siłę przekazu, powodując jednocześnie, że trudny temat staje się bardzo czytelny i przystępny dla najmłodszych. Piękna, interesująca, stymulująca książka, łącząca przyjemność zabawy słowami i obrazami.

Informacje dodatkowe o Jak dwie krople wody:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2009 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Comme deux gouttes d'eau
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Michał Rusinek

Kup książkę Jak dwie krople wody

Jak dwie krople wody - opinie o książce

Mam mieszane uczucia po lekturze tej książeczki. Przede wszystkim jakoś nie bardzo mogę się zorientować dla jakiej grupy wiekowej jest ona przeznaczona. Sam zamysł jest interesujący, przedstawienie problemu nietolerancji i wojny. No właśnie, tylko od jakiego wieku zaczynamy mówić dzieciom o wojnie? Drugą kwestią, która budzi moje wątpliwości jest tekst. Nie wiem czy to tekst oryginalny, czy przekład Michała Rusinka (takie samo "ale" miałam przy innej twórczości pana Rusinka) jest dość dorosły. Z jednej strony poważny tekst i temat skłaniają mnie do uznania, że to dla dzieci nieco starszych, natomiast genialna szata graficzna i dobitne podkreślenie różnic, prostota i wyrazistość w przedstawieniu dwóch stron konfliktu ukierunkowują na zdecydowanie młodsze dzieciaczki. I ten rozdźwięk sprawia, że moja ocena nie może być jednoznaczna.

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski