Zdobywczyni Oscara i Złotych Globów NATALIE PORTMAN w roli legendarnej JACKIE KENNEDY. Wyprodukowany przez Darrena Aronofsky'ego ("Requiem dla snu", "Czarny łabędź") film został trzykrotnie nominowany do Nagrody Akademii. To poruszająca historia kobiety-ikony, uosobienia klasy, stylu i szyku; postaci równie inspirującej, co tajemniczej.
Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się ikoną, jedn a z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline wraca do Waszyngtonu. Kontynuując dzieło męża, dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię... Jackie.
Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Inne
ISBN:
Liczba stron: 22
Język oryginału: polski
Tworzymy zabawki, wymyślamy gry. Jak kształtować osobowość dziecka? W dzisiejszym świecie dzieci mają niemal wszystko – wyszukane zabawki, rozmaite...
Jaki kwiat ma swój festiwal w Stambule? Ile jest Orientu w Oriencie? Czego uczył się Mickiewicz tuż przed śmiercią? Czy ,,płacząca kolumna" przeciwdziała...
Przeczytane:2017-12-05, Ocena: 3, Przeczytałam, Ukończone w roku 2017, Mam, Film + książka,
W owym dodatku do filmu "Jackie" czytelnikowi przedstawiono krótkie sylwetki głównych aktorów oraz odgrywanych przez nich autentycznych postaci. Mamy również historię wyboru John'a Fitzgerald'a Kennedy'ego na prezydenta USA oraz historię zamachu, który doprowadził do tragedii. Wszystko to opatrzone kadrami z filmu. Przeczytać można też trochę na temat najważniejszego zamysłu reżysera i scenarzysty (czyli coś a'la: "co autor miał na myśli, gdy zdecydował, że przedstawi to właśnie w taki, a nie inny sposób"). Ładne są kadry z filmu, bo i film pod względem zdjęć, kostiumów również taki jest - ładny właśnie. Same fotosy nie są duże, ale całość prezentuje się nieźle. Czego brakło w książce? Trochę większej analizy psychiki głównej bohaterki podczas zdarzeń mających miejsce po zamkońca.Za to można to zobaczyć w filmie, co Natalie Portman zrobiła znakomicie.
Natomiast co do samego filmu: po lekturze książki jestem w stanie rozumieć ten zamysł reżysera, aczkolwiek zastanawiam się czy taki zamysł i właśnie taki scenariusz jest dobry dla filmu? Według mnie niekoniecznie. Rwane ujęcia i liczne przeskoki czasowe wprowadzają chaos, film według mnie kuleje pod względem fabuły, która po kilkudziesięciu minutach robi się mdła i mało strawna. Natomiast widz, którego trzyma jedynie znakomita kreacja Natalie Portman, mając ochotę - w najgorszym wypadku - wyłączyć film, odlicza tylko minuty do jego końca.
Ocena książki: przeciętna (5/10)
Ocena filmu: słaby (3/10)