Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Lech Wałęsa - symbol buntu i walki o wolność i demokrację. Laureat Nagrody Nobla i jeden ze 100 najważniejszych ludzi XX stulecia według tygodnika ,,Time". Wielki polityk i zwykły robotnik. Wynoszony na piedestał i opluwany. Kim był w najważniejszych latach swojej kariery politycznej i kim jest teraz? Jakim człowiekiem?

Lech Wałęsa to symbol buntu i walki o wolność i demokrację, człowiek przez jednych uwielbiany, przez innych potępiany. Kim więc naprawdę jest? Genialnym politykiem, któremu zawdzięczamy demokratyczną Polskę, czy opozycjonistą uwikłanym we współpracę z SB? Znakomici dziennikarze Andrzej Bober i Cezary Łazarewicz wypytują legendarnego bojownika ,,Solidarności" o jego kilkudziesięcioletnią karierę polityczną, od nieformalnego przywódcy robotników aż po laureata pokojowej Nagrody Nobla i prezydenta RP, nie stroniąc też od trudnych pytań o życie osobiste.

Informacje dodatkowe o Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2017-09-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328047235
Liczba stron: 352

więcej

Kup książkę Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ja. Z Lechem Wałęsą rozmawiają Andrzej Bober, Cezary Łazarewicz - opinie o książce

Tytuł wywiadu- rzeki doskonale oddający wiernie cechy osobowość byłego prezydenta:)

Lecha Wałęsę można uwielbiać, szanować, podziwiać, krytykować, nie tolerować. Jednego nie można mu odmówić: zasług dla naszego kraju. Są niepodważalne, trudno je wyrugować z historii. Taka jest prawda, nie zmienią tego żadne publikacje. Lecz zachwyty i peany też bywają mdłe i niesmaczne.

Przywódca ,,Solidarności" oceniany jest przez pryzmat współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa TW ,,Bolek" (1970-1976). Albo postrzegany  jako kryształ bez skazy. Powyższe przekonania  nie odpowiadają  do końca prawdzie. Dla jednych bohater, dla drugich zdrajca. Myślę, że gdzieś zgubiła się granica w  bezstronnej, neutralnej i apolitycznej ocenie tego człowieka. 

Sąd nad Wałęsą (tak nazywam burzę rozpętaną po publikacji książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka) ma zabarwienie emocjonalne. Nagle zaciekli przeciwnicy stają się jego apologetami. Mam tu na myśli artykuł Adama Michnika Dlaczego nie oddam głosu na Lecha Wałęsę z 1990 roku. W swoich wywodach wieczny naczelny ,,Gazety Wyborczej" obrzucał epitetami ówczesnego prezydenta:  alkoholik bijący żonę, mały Mussolini. Zaskakująca ta wolta.

Noblista znany jest ze swych licznych wad: apodyktyczność, megalomania, egocentryzm. Zbyt dużo osiągnięć i dokonań przypisuje sobie. A to jest już niesprawiedliwe. Nie potrafi prowadzić spokojnej dyskusji bez obrażania, posługiwania się inwektywami pod adresem swoich adwersarzy.

Przechodząc do meritum: autorzy książki zadają proste, łatwe pytania, które Lech Wałęsa chce usłyszeć. Treść ciekawa jedynie w niektórych momentach, ponieważ wiele kluczowych spraw zostało pominiętych. Choć sam rozmówca dziennikarzy na pytania odpowiada z zaangażowaniem, żywo. Były prezydent wskazuje na ważkie wydarzenia polityczne oraz społeczne.

Ja mogło stanowić pasjonującą kronikę.  Szkoda, że potencjał został rozdrobniony. Mamy portret człowieka pełnego sprzeczności i niejednoznaczności.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy