Ja jestem Halderd


Tom 2 cyklu Północna droga
Ocena: 5.27 (15 głosów)

Halderd. Potężna niczym król. Tajemnicza i nieprzenikniona jak magiczne znaki ryte w kamieniu i kości. Wyniosła w swojej samotności i cierpieniu. Przewodziła mężczyznom, kierowała ich losem, prowadziła do zwycięstwa, ale i do zguby. Wybrała jednego i temu ofiarowała własne życie. Dla niego stała się potężną władczynią i przeszła przez krew na spotkanie z nowym Bogiem. Halderd – milcząca, wypełniona czekaniem na Niemożliwe, zamknięta w swoich myślach, w huku wewnętrznej walki. Wielokrotnie czyniąca ofiarę z własnego życia dla tych, których wybrała, pokochała.

Informacje dodatkowe o Ja jestem Halderd:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2010-04-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7506-465-0
Liczba stron: 484
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Ja jestem Halderd

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ja jestem Halderd - opinie o książce

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Niezwykła historia Haldered, która ze względu na swoją wewnętrzna siłę i dokonania uważana jest za kolejnego jarla, Pana Północy i nikt nie śmie się temu sprzeciwiać. Dużo bardziej wciągająca niż 'Saga Sigrun', głównie ze względu na bohaterkę stojąc w centrum wydarzeń. Gorzkie doświadczenia dzieciństwa i młodego ożenku ukształtowały niezwykłą postać, którą E.Cherezińska opisuje z właściwym sobie kunsztem. Jej historia przepełniona jest miłością, przyjaźnią, nieustającą czujnością i walką, tak z przeciwnościami losu, jak i sobą. Czyta się błyskawicznie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2014-02-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Czekam na piątą część ponieważ ciekawią mnie niezmiernie dalsze losy Bjorna, Ragnara i Gudrun ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - megami91
megami91
Przeczytane:2016-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Druga część serii Północna Droga jest w moim odczuciu bardziej udana niż pierwsza. Po pierwsze - główna bohaterka jest o wiele wyrazistsza. Choć nie do końca można ją lubić, to na pewno zasługuje na szacunek i uznanie, zwłaszcza, że z powodzeniem sprawuje władzę w świecie zdominowanym przez mężczyzn. Ponadto stara się nie okazywać lęku, choć zna los, którego nie da się odwrócić... Po drugie - mimo, iż pewne wydarzenia dublują się z tymi z pierwszej części, tutaj zapoznajemy się z innym punktem widzenia. Jest to naprawdę interesujący zabieg. Po trzecie - z zainteresowaniem śledziłam losy bohaterów. Więcej się tutaj dzieje, ponadto Halderd przechodzi przemianę - pewne zdarzenia ją ukształtują i wpłyną na przyszłe życie. Prócz tego fatalizm jest mocno widoczny. Po czwarte - ciekawe jest zderzenie chrześcijaństwa z wierzeniami Normanów. W kolejnej części sagi na pewno będzie o tym więcej powiedziane, w końcu głównym bohaterem będzie Einar. Mam tylko nadzieję, że powtarzanie pewnych wydarzeń w serii (mimo, że z różnych punktów widzenia) mnie nie znuży.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
Trudno o książki bardziej różne niż część I i II "Północnej Drogi", choć obydwie, moim skromnym zdaniem, są wyjątkowe. Opowieść o Halderd to pełna niepokoju i mrocznych emocji rzecz o żonie wikinga, której życie - w przeciwieństwie do spokojnej egzystencji Sigrun - od początku naznaczone jest tragedią. Wydana za okrutnika, zakochana w kapłanie nowej religii, traci kolejno pięcioro z sześciorga swych dzieci. Po śmierci męża staje się nie tylko panią na rozległych włościach, ale wręcz jarlem. Zapatrzona w postępowanie kobiet bezwzględnie silnych, walczy o tron dla swego najukochańszego syna, wiedząc, że będzie się to wiązało z wielkim dramatem dwóch rodzin i pozostałych jej dzieci. Bezdyskusyjnie pozostająca przy wierze swych przodków, wnosi niebagatelny wkład w krzewienie chrześcijaństwa na norweskich ziemiach. Cherezińska po raz kolejny, w atmosferze magii i tajemnicy, mroku i grozy, kreśli losy ludzi niezłomnych. Utonęłam w jej książkach, w tym barwnym, tętniącym emocjami i dylematami świecie, opisanym językiem niedoścignionym w swej elegancji. Przede mną "Pasja według Einara" oraz "Trzy młode pieśni". Zakończenie cyklu jawi mi się jako najprawdziwsza czytelnicza przykrość.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Druga część z cyklu "Północna droga" opisuje te same wydarzenia co "Saga Sigrun" ale opowiedziane przez Halderd, panią Ynge. Poznajemy ją jako młodą dziewczynę doświadczoną utratą starszego brata, ubóstwem rodziny, utratą młodszych braci,która rośnie w siłę wewnętrzną w małżeństwie i wdowieństwie stając się kobietą czynnie, choć nie wprost uwagi na swą płeć, uczestniczącą w wydarzeniach. Wraz z jej opowieścią znowu wchodzimy w życie wikingów na przełomie pierwszego tysiąclecia, gdy zaczyna docierać do nich chreścijaństwo. Sigrun otoczona miłością to dziewczyna, żona , matka zamknięta w obejściu, Haldred w swej samotności to kobieta, która uczy się władzy i mimo przeciwności, trudnych sytuacji rośnie w siłę. Piękna ,płynąca opowieść z olbrzymim ładunkiem uczuć.
Link do opinii
"Ja jestem Wdowa Halderd. Pani ziemi Ynge. Wrastam stopami w skałę. Patrzę na Północ. Wyczekuję syna. Mgła na mnie osiada. Niewiele widzę. Nawet śmierć nie chce na mnie patrzeć." W pierwszej chwili myślę sobie: O, jakże inna jest Halderd w porównaniu z Sigrun! Z Sigrun byłyśmy, jak przyjaciółki szepczące sobie na ucho, a opowieści Halderd słucham z pewną niepewnością, bo nie wiem, czy coś jeszcze zechce mi opowiedzieć, czy też zachowa tajemnice dla siebie. Sigrun była łagodna i promienna niczym dzień, Halderd jest twarda niczym skała i mroczna jak bezksiężycowa noc. Pierwsza na swej drodze spotyka się głównie z miłością, druga - z powinnościami dobrej córki. Sigrun pokochałam, Halder podziwiam. Ale dość porównań! Obie wszak są kobietami z krwi i kości, targane namiętnościami i niepokojem o najbliższych. Halder obrała bardziej wyboistą i trudniejszą drogę niż Sigrun, postanowiła samodzielnie kierować swoim życiem po śmierci męża i nie dać zawładnąć sobą żadnemu innemu mężczyźnie. To ostatnie prawie jej się nie udało ... Prawie, bo Halderd nie jest z tych kobiet, które łatwo idą na kompromisy, która zapominają o swoich korzeniach i swojej dumie. Halder chce czegoś więc niż "tylko" zwykłego spokojnego życia, marzy jej się świat wielkich jarlów. Jaki, więc mężczyzna sprosta jej wymaganiom i nie ulęknie siły charakteru? Gdy kończę książkę przychodzi mi na myśl, że niezależnie od tego, jak jesteśmy różne, my kobiety, mamy ogromną potrzebę walki o swoje marzenia, jakiekolwiek by one nie były.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monikad
monikad
Przeczytane:2019-01-19, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Jest to druga część Sagi "droga polnocy" napisana teraz z pozycji Halderd, osoby ktora już pojawiała się w tomie pierwszym. Według mnie jest dużo lepsza i bardziej wciągająca. Opisuje Harald jako kobietę silna, idąca do przodu jak taran-mimo nie łatwego życia-szczególnie małżeńskiego.  Cześć opisów zwłaszcza związanych z wiarą polnocna powtarza sie ale początki wiary chrześcijańskiej już są dużo bardziej uwypuklone. Sposób pisania p.Cherezinskiej jest bardzo przejrzysty i poprzez to czyta się bardzo przyjemnie wchodzą w życie opisywanych ludów północy, ich sposób bycia, codzienność, zwyczaje i wiarę. Naprawdę jak ktoś chce się oderwać od rzeczywistości i przenieść w inny swiat- dosłownie- to bardzo polecam. Szczególnie kobiety myślę będą przeżywać przeżycia Harald- A szczególnie jej ciężkie chwile z mezem "Odyncem"

Link do opinii
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2021-01-18, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2021 rok,
Avatar użytkownika - aeljot
aeljot
Przeczytane:2019-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019,
Avatar użytkownika - MagdaMc
MagdaMc
Przeczytane:2019-02-15, Ocena: 2, Przeczytałem,
Inne książki autora
Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek...

Pasja według Einara
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Pasja według Einara

Einar z Vikny. Ochrzczony wiking. Gończy pies Chrystusa. Kim był? Rozmodlonym zdrajcą? Tym, który wierzy, wątpiąc, i który modli się przez seks? Nie znał...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy