Izbicy dni powszednie: Wojna i okupacja. Pamiętnik pisany po latach

Ocena: 5 (1 głosów)

Akcja pamiętnika toczy się tam, gdzie historia II wojny światowej wiąże się ściśle z partyzantką - na terenach izbicko-tarnogórskich, pomiędzy Krasnymstawem a Zamościem. Wstępowanie do partyzantki było tą naturalną reakcją obronną na nieustanne prześladowania ludności cywilnej, która sprawiła, że niemal każdy miał "w lesie" kogoś z rodziny. [...] Ryszard Adamczyk opisuje obserwowany z perspektywy dwunastolatka cały ówczesny świat - wszystko, co słyszał i czym się interesował. Pieczołowicie odtworzona topografia terenu, opisująca m.in. przedwojenną zabudowę Izbicy (wzbogacona mapą) sprawia, że wiemy wszystko o tym małym mieście [...].

Dla pełnego opisu rzeczywistości rozpoczyna swoją historię od zarysów początków Izbicy i wojen, które się przetoczyły przez miasto - również z perspektywy anegdot opowiadanych przez ludzi, którzy brali w nich czynny albo bierny udział. Dalej akcja wspomnień pozwala nam zobaczyć, jak w ustabilizowane w okresie międzywojennym życie wtargnął kolejny kataklizm wojenny - później widzimy zmiany nowego życia po wojnie i odbudowę. Autor opisuje pilnie - jako okupacyjny uczeń - życie szkoły i każde ciekawsze nowe doświadczenie życiowe. [...] Adamczyk zapisuje też wyryte w swojej pamięci poczynania hitlerowców w Izbicy, prześladowanie i ostateczną eksterminację izbickich Żydów, masowe wysiedlenia, pacyfikacje oraz jednostkową działalność gestapowców na tych terenach. A wreszcie walki plutonów "Urszuli", "Ciąga", "Żurawia", rozniecane przez okupanta antagonizmy polsko-ukraińskie oraz zwalczanie band UPA. Po wojnie zaś zapisuje autor stosunek ludności do wojsk Armii Czerwonej, ich rabunkową politykę i powstawanie na tych terenach propagandy NKWD. [...]

Przeżycia prywatne i publiczne wzbogacone dokumentami, relacje międzykulturowe, edukacja, kronika migracji i ekonomii wojennej, stosunek do bliźnich i religii oraz próba charakterów - to panorama wszystkich dziedzin życia, która może stać się źródłem dla historyków kultury czy antropologów, a dla pisarzy i scenarzystów poszukiwaną inspiracją.

Aleksandra Szewczyk, fragm. "Przedmowy"

Informacje dodatkowe o Izbicy dni powszednie: Wojna i okupacja. Pamiętnik pisany po latach:

Wydawnictwo: Norbertinum
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7222-311-1
Liczba stron: 310
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak

więcej

Kup książkę Izbicy dni powszednie: Wojna i okupacja. Pamiętnik pisany po latach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Izbicy dni powszednie: Wojna i okupacja. Pamiętnik pisany po latach - opinie o książce

Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2016-11-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku :),
Książka z gatunku tych, które rzadko goszczą na moich półkach. Warto jednak się zapoznać z tą pozycją. Historia opisana przez Ryszarda Adamczyka przybliża nam nieco historię Izbicy - małego żydowskiego miasteczka na Lubelszczyźnie. Była to dla mnie bardzo interesująca lektura, gdyż ciekawym doświadczeniem jest poobserwować zmiany i porównać dzisiejszą Izbicę z jej opisem sprzed dziesięcioleci.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy