Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne

Ocena: 4.75 (4 głosów)

Na niniejszy zbiór złożyło się dziesięć poruszających opowieści o ludzkich losach i sile psychoterapii. Wybitny psychiatra Irvin D. Yalom odkrywa przed czytelnikiem pilnie skrywane tajemnice, lęki i humor, które są nieodłączną częścią nie tylko pracy terapeutycznej, ale także samego życia. U kresu długiej i błyskotliwej kariery, przywołuje zawodowe doświadczenia, zarówno ostatnie, jak i dawno minione, by zmierzyć się z dwoma największymi wyzwaniami, którym musi stawić czoło każdy człowiek: jak w wartościowy sposób przeżyć życie i jak radzić sobie z perspektywą jego nieuchronnego końca.

 

Rozważając dylematy swoich pacjentów, Yalom nie tylko daje nam wgląd w ich osobiste pragnienia i motywacje, lecz także opowiada o wysiłkach, jakie musi podejmować, by pogodzić własne życie emocjonalne z wymaganiami, jakie stawia przed nim zawód terapeuty. Dzięki pokorze i empatii lekarza oraz mistrzowskiej narracji doświadczonego literata pokazuje, że proces psychoterapii może należeć do najbardziej poruszających wydarzeń w życiu człowieka.

 

Irvin D. Yalom - emerytowany profesor psychiatrii na Uniwersytecie Stanforda, psychoterapeuta, jeden z głównych przedstawicieli podejścia egzystencjalnego w psychoterapii. Autor błyskotliwych opowieści psychologicznych i podręczników. Do najbardziej znanych należą: Psychoterapia grupowa. Teoria i praktyka, Psychoterapia egzystencjalna, Religia i psychiatria, Patrząc w słońce. Jak przezwyciężyć grozę śmierci, Dar terapii, Kat miłości, Mama i sens życia, Leżąc na kozetce, Kiedy Nietzsche szlochał, Kuracja według Schopenhauera.

Informacje dodatkowe o Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2015-03-25
Kategoria: Inne
ISBN: 9788375549720
Liczba stron: 184

więcej

Kup książkę Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Istoty ulotne. Opowieści psychoterapeutyczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - aisha123
aisha123
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jak zawsze Yalom opisuje swój przebieg sesji terapeutycznych z pacjentami. W tej kwestii dotyka aspektu egzystencjalnego, śmierci, jak i seksualności. Książka zawiera życiowe opowieści pacjentów. Wystawiam notę na 6. Krótka książka, jednakże bardzo wciągająca. Składa się z 10 rozdziałów. Zawsze można wysnuć ciekawe wnioski dla siebie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - IlonaAnoli
IlonaAnoli
Przeczytane:2016-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Jest to świetna książka napisana przez psychiatrę, który porusza w niej problematykę śmierci. Opisuje historie osób, które w jakiś sposób zetknęły się ze śmiercią. Własna choroba albo śmierć najbliższej osoby to tylko niektóre powody, dla których koniecznie trzeba pomyśleć o nieuchronności śmierci. Sam autor jest osobą starszą, ale opisuje wszystko bardzo dokładnie i widać w tym, że lubi pisać i dzielić się swoimi przemyśleniami. Największe wrażenie wywarł na mnie rozdział ósmy, czyli ,,Zabierz sobie swoją parszywą chorobę: w hołdzie Ellie". Ellie to pacjentka dr. Yaloma, która była chora na raka, a skontaktowała się z nim najpierw przez e-mail. Yalom zaznacza, ze: ,,Prawie zawsze prowadzę jednego albo dwóch terminalnie chorych pacjentów i nabrałem przekonania, że nawet poprzez krótką konsultację mogę zaoferować im coś wartościowego." Autor sam jest stary, ale i tak pomaga pacjentom przezwyciężyć lęk przed śmiercią, której przecież on też może się obawiać ze względu na swój wiek. Natomiast rozdział dziesiąty ma taki sam tytuł, jak cała książka, czyli ,,Istoty ulotne", a opowiada o Jarodzie, trzydziestodwuletnim dermatologu, i jego relacjach z Marie, jego partnerką od dziewięciu miesięcy, ale była też Alicia. W tym rozdziale Yalom przywołuje wspomnienia też o innym pacjencie - Andrew, któremu zlecił przeczytanie ,,Rozmyślań" Marka Aureliusza. Poza tym w innych rozdziałach pojawia się wielu pacjentów, którzy mają różnorodne problemy, ale też zmagają się z lękiem przed śmiercią, np. balerina Natasza czy menedżer Charles. Naprawdę warto przeczytać...
Link do opinii
Avatar użytkownika - koshi
koshi
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Książka jak dla mnie niestety trochę nudnowata, ciężko było mi przez nią przebrnąć. Irytowało mnie, że lekarz przy każdym pacjencie w kółko przypominał mu, że zaraz kończy się czas wizyty. Problemy potraktowane bardzo ogólnikowo, każda ludzka historia opisana raptem na kilkunastu stronach. A przecież terapia to proces długofalowy, skomplikowany, nawet ciekawy jak rozwiązanie zagadki detektywistycznej. To wejście w drugiego człowieka, w jego uczucia, bolączki. Tu tego jakoś zabrakło. Poza tym to raczej książka dla ludzi starszych, którzy nie potrafią pogodzić się z nadchodzącym kresem istnienia. Może oni znajdą w niej jakieś wskazówki, lekarstwo na strach... Ale Antoni Kępiński to to nie jest ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - allergicto
allergicto
Przeczytane:2015-07-11, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Yalom posiada niezwykłą umiejętność wpływania na czytelnika.. i tym razem mu się powiodło.
Link do opinii
Inne książki autora
Patrząc w słońce
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Patrząc w słońce

Napisane w niepowtarzalnym stylu opowiadania Yaloma, Patrząc w słońce są głęboko poruszającym studium uniwersalnej kwestii śmiertelności. W dziele podsumowującym...

Kuracja według Schopenhauera
Irvin D. Yalom0
Okładka ksiązki - Kuracja według Schopenhauera

Powieść o grupowej psychoterapii, w której zranieni przez los bohaterowie próbują uzdrowić ból i odmienić swoje życie. Znany psychoterapeuta Julius...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy