Inny rodzaj odwagi

Ocena: 4 (3 głosów)
"Inny rodzaj odwagi" to autobiograficzna opowieść o fascynującym życiu młodej mieszkanki Hamburga. W roku 1938, podczas Nocy Kryształowej, Gretel Wachtel straciła najlepszą przyjaciółkę. Była naocznym świadkiem niszczycielskich nalotów alianckich na miasto. Przeżyła "bużę ogniową", która ogarnęła Hamburgo po nalotach dywanowych w trakcie Operacji Gomora w lipcu 1943 roku. Za niebacznie wypowiedzianą antynazistowską aluzję została skazana na pracę przymusową w fabryce amunicji, ale nie osłabiło to jej woli walki z reżimem. Wyszła za mąż za uczestnika ruchu oporu, pomagała znajomemu księdzu chronić poszukiwanych przez gestapo, w piwnicy swojego domu ukrywała swojego lekarza - Żyda. Powołana do służby w Wermachcie, pracowała jako maszynistka przy maszynie szyfrującej Enigma, przekazując ruchowi oporu supertajne informacje. Aresztowana przez gestapo w 1945 roku, trafiła do obozu koncentracyjnego. Po wojnie zakochała się w Brytyjskim oficerze. Do końca życia (zmarła w roku 2006 w wieku 91 lat) mieszkała w różnych miejscowościach na południu Anglii, gdzie do dziś żyją jej syn i trójka wnucząt. Zapierająca dech w piersi opowieść o determinacji i odwadze. Historia dumnej, niezależnej kobiety, żyjącej w czasach, kiedy zwykła ludzka przyzwoitość urastała do rangi heroicznej odwagi.

Informacje dodatkowe o Inny rodzaj odwagi:

Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie
Data wydania: 2011-02-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788325803537
Liczba stron: 240

więcej

Kup książkę Inny rodzaj odwagi

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inny rodzaj odwagi - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2015-07-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Książka bardzo mi się spodobała, a odwaga głównej bohaterki zachwyciła. Czas wojny pokazany oczami młodej dziewczyny, która tak jak inne młode kobiety przeżywa rozterki miłosne i emocjonalne. Wojna ukazana oczami Niemki, która nie nawidziła hitleryzmu i siała swoją mała propagandę. Doprawdy świetna historia, napisana w bardzo przystępny sposób. Czyta się wręcz błyskawicznie. Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Eliszeba
Eliszeba
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo lubię książki auto- i biograficzne pokazujące życie, postępowanie, uczucia i myślenie jednostki, zwłaszcza w zestawieniu z trudnymi sytuacjami życiowymi czy przełomowymi momentami historii. Fascynuje mnie ludzka wytrzymałość, odwaga, optymizm, odnajdowanie siebie każdego dnia na przekór trudnościom. Podziwiam nonkomformizm i to wyrażający się zarówno poprzez społeczne zaangażowanie, wielkie działania, jak i codzienny, czysto ludzki, nakazujący żyć zgodnie z przekonaniami, nie pozwalający na żadne ustępstwa, przymykanie oczu na krzywdę bliźniego. W książce "Inny rodzaj odwagi" tego wszystkiego jest niewiele. Zbyt mało, aby czytelnik mógł wczuć się w sytuację bohaterów i poczuć ciężar rzeczywistości. A rzeczywistość jest wyjątkowo trudna, gdyż dotyczy sytuacji Niemców podczas II wojny światowej. Niemców, którzy nie odnajdują się w ustroju narzuconym przez Hitlera. Główna bohaterka - Gretel - jest przeciwna wszelkim działaniom nazistów. Marzy o wstąpieniu do ruchu oporu. Zrywa plakaty propagandowe, słucha BBC, handluje żywnością na czarnym rynku, ukrywa i pomaga Żydom, zdobywa tajne informacje i przekazuje je rewolucjonistom. Jednak to dla niej wciąż za mało, pragnie wielkich czynów, pragnie być bohaterką. Dlaczego więc nie potrafię obdarzyć jej sympatią i podziwem? Głównym problemem jest chyba niejasność motywów dziewczyny. Jej brawura w niewielkim stopniu jest podszyta ideologią, wypływa raczej z młodzieńczej zadziorności. Gretel pragnie wolności, chce cieszyć się życiem, bawić się, a Hitler jej w tym nie pozwala. Trzeba go więc obalić. Proste. Gretel jest bardzo towarzyska, a swoje cele lubi osiągać przez wywieranie wpływu na mężczyzn. Na wszystkich, również na nazistów. "Inny rodzaj odwagi" to nie jest złą książka. Czyta się ją szybko i przyjemnie. No właśnie - przyjemnie. Bo opowieść ta nie stara się nawet ukazać sytuacji ludzi, Niemców, którzy naprawdę mieli żle pod władzą Fuhrera. Nie mówi o kondycji ludzkiej tamtego okresu. Jest niestety w dużym stopniu egoistyczna. Mówi po prostu o "carpe diem" Gretel. Dlatego nie należy jej traktować jako świadectwa czasów, ale jako opowieść o młodej dziewczynie, która starała się żyć pełnią życia bez strachu i ograniczeń. Opowieść, która mogłaby toczyć się w dowolnym okresie historycznym i w dowolnym miejscu na świecie.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2015-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 2012,
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy