Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości

Jan Sowa jest socjologiem i kulturoznawcą, pracownikiem naukowym Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie kulturoznawstwa. Czytelnikom znany jest z kilku książek - zbiorów esejów filozoficznych będących próbą analizy współczesnej sytuacji historyczno - politycznej Polski. Pozycje takie, jak: "Fantomowe ciało króla. Peryferyjne zmagania z nowoczesną formą" czy najnowsza: "Inna Rzeczpospolita jest możliwa" wzbudzają wiele kontrowersji i skłaniają do refleksji.

Informacje dodatkowe o Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2015-08-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości

Inna Rzeczpospolita jest możliwa! Widma przeszłości, wizje przyszłości - opinie o książce

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 3, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Autor obala mit Polski jako "Chrystusa narodów". W dość ciekawy sposób opisuje czasy Polski szlacheckiej. Wyjaśnia dlaczego rozbiory Polski odbyły się niejako na nasze życzenie. Tłumaczy również skąd się wziął rozdźwięk między myślą komunistyczną, a jej realizacją w praktyce. Fascynuje go początek działalności solidarności. Krytykuje Polskę współczesną, która wg niego kopiuje wszystkie rozwiązania z zachodu, które u nas, ani się nie sprawdzają, ani nawet nie są jakoś specjalnie potrzebne i ubolewa nad tym że nie wdrażamy tych które faktycznie mogłyby poprawić jakość życia. Odrzuca liberalizm, choć nie przypominam sobie jakichś konkretnych argumentów dlaczego akurat te poglądy są błędne. Niestety nie znalazłem również sensownych rozwiązań tego że inna Rzeczpospolita faktycznie jest możliwa. Pierwszą część książki czyta się naprawdę przyjemnie. Drugą niestety nieco gorzej.
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung